Neden G.Saray'ın 3 maçı D-Smart'ta?

20 Eylül 2012 12:19 NTVSpor.net

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maç yayınlarının hangi günlerde hangi kanallarda yayınlanacağı konusunda gelen sorular üzerine, NTVSpor.net olarak sizi bilgilendirmek istedik. İşte yanıtlar...

Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maç yayınlarının hangi günlerde hangi kanallarda yayınlanacağı ve bunun hangi kritere göre belirlendiği konusunda kamuoyunun kafasında bazı soru işaretleri var. Biz de NTVSpor.net olarak sizi bu konuda bilgilendirmek istedik.

Her iki kupanın da yayın hakları, UEFA ile bu sezon yapılan anlaşmayla Doğuş Yayın Grubu (Star TV / NTV) ve D-Smart platformu arasında paylaşıldı.

Sezon başlamadan önce yapılan anlaşmada Şampiyonlar Ligi maçları:

- Salı akşamı oynanan maçlar Star TV veya NTV'den,
- Çarşamba akşamı oynanan maçlar D-Smart'tan yayınlanacak şekilde paylaşıldı.

Bu nedenle Şampiyonlar Ligi formatı gereği maçlarını bir salı, bir çarşamba oynayan takımlarımızın (Bu sezon Galatasaray) maçları da bir Star TV'de, bir D-Smart'ta olacak.

Avrupa Ligi maçlarının paylaşımında ise söyle bir kriter belirlendi:

- Doğuş Yayın Grubu, istediği maçı seçer ve yayınlar.

Yine sezon başı yapılan bu anlaşma sonrası (yani gruplarda hangi Türk takımlarının yer alacağı belli değilken) belirlendi bu kriter. Gruplara da sadece Fenerbahçe kaldığından, Star TV, Fenerbahçe'nin tüm maçlarını yayınlama hakkını elde etti.

Özetle: Galatasaray'ın 3, Fenerbahçe'nin ise 6 maçının Star TV'den yayınlanacak olması, takımlarla değil, turnuvalarla ilgili bir durum... Örnegin Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'nde, Galatasaray Avrupa Ligi'nde oynasaydı; 6 maçı Star TV'den yayınlanan taraf Galatasaray olacaktı.  Fenerbahçe'nin ise 3 maçı D-Smart'ta yayınlanacaktı.

Kaldi ki bu, Türkiye'ye özgü bir durum değil. UEFA, yayıncı kuruluşlarla yaptığı anlaşmalarda sıkı kurallar ve standartlar getiriyor. Hem Türkiye'de hem de diğer ülkelerde açık ve şifreli yayıncılar arasındaki paylaşım UEFA şartları, izni ve denetimi altında uygulanıyor.

Sporseverlerin bilgisine sunarız.

Klavye okları ile haberler arasında gezinebilirsiniz

Yorumlar

Yorumunuz moderatörlerimiz onaylamadığı sürece sadece arkadaşlarınız tarafından görülecektir. İlginiz için teşekkür ederiz.

Manşetler

tüm haberler için tıkla

YAZARLAR

EURO 2016 - Fikstür

EURO 2016 - Gruplar