Güntekin Onay

13 Kartal yürekli adam


Dün gece tüm olumsuzluklara rağmen ortaya büyük bir karakter ve savaşçı ruh koyan bir Beşiktaş vardı.

Gerçekten de inanması çok güç... Harika bir başlangıç yapmışsın. Rakibi yarı alanına hapsetmişsin. Top sende, oyunun tüm kontrolü sende. İlk 20 dakikada 2 gol bulmuşsun. Ekran başındaki Olympiakos taraftarı bile umudunu kesmiş. Muhtemelen televizyonu kapatıp soluğu tavernada almış. Oradan bu maçı buraya getirmek, böylesine önemli bir maçta bu acemilikleri yapmak neden?

İlk olarak 2-0’dan sonra çok daha üstün oynadığın, kaliteli ve güçlü olduğun bir rakibe karşı niye baskıya devam etmeyip rölantiye alırsın, orta sahayı geçemeyen Olympiakos’u cesaretlendirirsin?

Hadi rakip 2-1’i buldu, Aboubakar’ın yaptığı kesinlikle kabul edilemez. Böyle bir karşılaşma ancak bu şekilde zora sokulurdu, tur tehlikeye atılırdı. Senden daha zayıf olan bir rakip tura, ancak bu şekilde ortak edilirdi.

11’e 10 oynamak rakip kim olursa olsun kolay değil. Güle oynaya rahat rahat geçilmesi gereken bir maçta Beşiktaş ecel terleri döktürdü. İnanılır gibi değil. Bu kadar formdayken, formayı almışken Aboubakar’ın yaptığı hareket son derece anlamsız ve tüm arkadaşları Kamerunlu’nun sorumsuzluğunu kapatmak için ekstra savaştı.

SÜPER BABEL, SAVAŞÇI TOSIÇ
Allah'tan dün akşam harika oynayan bir Babel vardı da sahneye çıkıp fişi çeken isim oldu. Aksi taktirde son dakikalar geçmek bilmez, bu maç bitmek bilmezdi. 2 gol atan Babel dışında 2 asist yapan Talisca da maçın adamı olmayı hak ettiler. Ancak savunma 4’lüsü özellikle de Tosiç kiritik dakikalarda kahramanca çarpıştı. Mitroviç de dün kendisine gelen sorumluluğun karşılığını verdi. Oyuna sonradan giren Necip çok faydalı işler yaptı. Cenk klasına yakışan bir bitiriş ile Olympiakos’un işini bitirdi. Dün gece tüm olumsuzluklara rağmen ortaya büyük bir karakter ve savaşçı ruh koyan bir Beşiktaş vardı.

Şimdi artık çeyrek finale adımızı yazdırdık. Bu kararlılık, bu odaklanma, bu mücadele gücü olduğu sürece bu takımın kolay kolay bileği bükülmez. Tebrikler Beşiktaş, tebrikler dün o formayı terleten 13! Kartal yürekliye...