Güntekin Onay

Sneijder varken Belhanda'ya ihtiyaç yok!


 

YOUNES BELHANDA
Belhanda, Montpellier’in sürpriz şampiyonluğunda yıldızlaşan ve adını uluslararası futbol piyasasına duyaran bir oyuncu. Montpellier’deki harika performansı sonrasında Avrupa’daki birçok kulübün radarına takıldı. Ve soluğu Dinamo Kiev’de aldı. Ukrayna’daki ilk yılında, iyi performans gösterdi. Ancak hem iç savaş hem de ülke koşullarının farkı olması yüzünden zamanla grafiği aşağı doğru gitti.

Ardından Schalke’ye kiralandı. Almanya’da da dikiş tutturamadı. Ve bu kez geçen sezonu Fransa’da Nice’te geçirdi. Fransız ekibinin başarılı sezonunda ciddi katkısı oldu. Gol sayısı kendi standardının altında kalsa da asist olarak bekleneni verdi.

TAKIMDA BAŞKA İHTİYAÇLAR DA VAR
Belhanda'nın gelmesi, Sneijder’in gitmesi anlamına mı geliyor? G.Saray yönetiminin Wesley Sneijder’in sözleşmesi devam ederken, 8 milyon Euro bonservis verip Belhanda’yı alması çok da anlaşılır değil. Sneijder’le birlikte oynayabilir mi bunu zaman gösterecek. Ama Cimbom’un asıl ihtiyacı farklı mevkiler.

Muslera ve Wesley Sneijder gibi 2 yıldız varken kimse yerlerine aynı pozisyonda oyuncu almaz. Sağ bek, sol bek, defansif orta saha gibi kritik ihtiyaçlar var. Belhanda iyi bir futbolcu ancak Sneijder varken öncelik başka mevkilerde olmalıydı. Eğer Sneijder gidecekse yerini doldurup doldurmayacağını ilerki dönemlerde tartışırız.

MAICON
MAICON’U Porto’da oynadığı yıllardan beri iyi tanıyoruz. Üst düzey futbolda kendini ispat etmiş, önemli bir stoperdi. Ancak tekrar Brezilya’ya döndü ve Sao Paulo forması giydi. Son 2 yıl Sao Paulo eski kalitesinden ve çizgisinden uzak bir takım. Ancak Porto’daki Maicon, G.Saray’ın ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar. Ümit ediyoruz ki Brezilyalı stoper Porto’daki gücünü koruyordur. Henüz 29 yaşında o yüzden maliyeti dışında doğru bir adres olduğunu net bir şekilde vurgulamak lazım.

GOMIS
Bafetimbi Gomis, Türkiye Ligi için çok uygun bir santrfor. Fransa’da St. Etienne’de yıldızı parladı. Lyon’da kariyer zirvesi yaptı. Bana göre Swansea’de de kötü bir performans göstermedi. Son derece istikrarlı ve iş ahlakı yüksek bir oyuncu. Güçlü ve hareketli, iki ayağını da kullanabiliyor, çalışkan ve golü arayan bir isim. Geçen yıl Marsilya’da çok iyi bir sezon geçirdi. Bence G.Saray Gomis’i alırsa, transferdeki en doğru hamlesini yapmış olur.

Vatan Gazetesi'nden alınmıştır.