"3 yılda 1 milyon öğrenciye ulaştık"

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, 3 yıl içinde Türkiye genelinde 1 milyon öğrenciye ulaşarak büyük bir iş başardıklarını söyledi.

NTV Spor 07.02.2012 - 15:55

Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun başlattığı "Atletizmi Okullarda Birinci Spor Dalı Yapma" projesini uyguladıkları 3 yılda Türkiye genelindeki 56 ilde 1 milyon öğrenciye ulaştıklarını söyledi.

Terzi, Eskişehir'deki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun 2007 yılında dünya genelinde başlattığı projenin Türkiye'de 3 yıldır uygulandığını belirtti.

"Türkiye Atletizm Federasyonu olarak 3 yıldır proje kapsamında çalışmalar yaptıklarını, 56 ilde 1 milyon öğrenciye ulaştıklarını" ifade eden Terzi, "Birçok projemiz var, bunları uygulamak için çaba gösteriyoruz. Bunların başında da okullar geliyor. Eskişehir Türk Atletizmi açısından büyük potansiyele sahip. Yıllarca milli takımlara sporcular vermiş, uluslararası birçok başarılar elde etmiştir. Biz yine de var olan sayıları daha da artırmak istiyoruz. Projenin amacı öğrencilerimize temel spor aktivitelerini verip, beden eğitimi derslerine katılımlarını artırmak, spor kültürü ve bilicini aşılamaktır. Diğer sporların da altyapısını oluşturan bu proje, 7-9, 13-15 ve 15-17 yaşa kadar branşlaşmaya gidecek. Böylece sporun bilincini, erdemliğini çok iyi öğreteceğiz. Eğer bu bilinci verebilirsek sağlıklı nesil yetiştirme konusunda önemli bir adım atmış olacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

"300 BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİYLE 300 ATLET YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ"
İl Milli Eğitim Müdürü Erdoğan Ayata da Eskişehir'de yaklaşık 300 beden eğitimi öğretmeni olduğunu ve her öğretmenin birer atlet yetiştirmesini hedeflediklerini anlatarak, "Okullarda bu işin önceliğini yapacak olan beden eğitimi öğretmenleridir. Eskiden illerde 4 veya 5 bedene eğitimi öğretmenimiz vardı. Sadece Eskişehir'de 300 beden eğitimi öğretmenimizin olması büyük bir avantaj" dedi.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hüseyin Aksoy da sporun gelişimi konusunda il müdürlüğü olarak bütün branşlara destek verdiklerini anlatarak, "Federasyon Başkanımız Terzi'nin Eskişehirli olması mücadelemizde bize artı sağlıyor. Eski atletlerden olan Milli Eğitim Müdürümüz de bize destek sağlıyor. Diğer kamu kuruluşları da altyapısında atletizme önem verirse sporcu sayısını artıracağımızı düşünüyorum" dedi.

Özel Gelişim Koleji Yönetim Kurulu Başkanı ve Eskişehirspor Basın Sözcüsü Erdal Şahbaz da bütün spor dallarında etkili ve verimli olabilmek için sporcuların atletik yanlarının çok güçlü olması gerektiğini anlatarak, "Futbol çok önde ve piyasası olan bir spor dalı. Atletizmin belki ekonomik anlamda piyasası yok ama sportif anlamda çok güçlü olan bir spor dalı. Eskişehirspor Kulübü bünyesinde basketbol, atletizm gibi branşları da eklemeyi umut ediyoruz. Eskişehirspor'un buna gücü yeter diye düşünüyorum" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...