Doping için ceza artırımı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği, doping konusunda önemli bir kararın altına imza attı. Buna göre, 2015 yılından itibaren doping yapan atletlere verilecek ceza 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı.

NTV Spor 09.08.2013 - 13:33

Tyson Gay ve Asafa Powell gibi dünyaca ünlü atletlerin dopingli çıkmasının ardından, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği önemli bir kararı hayata geçirdi.

Buna göre, 1 Ocak 2015'ten itibaren dopingli çıkan atletler, 2 yıl yerine 4 yıl men cezası alacak. Birliğin başkan yardımcısı Sergey Bubka, atletizmin dopingten arınması için daha uzun süreli cezaların gerekliliğine dikkat çekti.

BUBKA: DOPİNGİ TEMİZLENİN TEK YOLU CAYDARICI CEZA
Olimpiyat ve dünya şampiyonu efsanevi sırıkla yüksek atlamacı, "Dopingi temizleminin tek yolu daha caydırıcı cezalardan geçiyor. Atletler, doping yapmaları halinde tüm kariyerlerini tehlikeye atacaklarını anlamalı" diye konuştu. Bir başka efsanevi atlet Sebastian Coe da karara destek verdi. Dopingin giderek yaygınlaştığının altını çizen Coe, yöneticilerin daha sert cezalar uygulamaktan başka şanslarının olmadığına dikkat çekti.

Uluslararası Atletizm Federasyonu, dopinge verilen 4 yıllık men cezasını 1997'de 2 yıla indirmişti. Bu kararın ardından doping vakalarında önemli artış gözlemlenmişti.

Sayfa Yükleniyor...