Maskotların ismi "Tik" ve "Tak"

9-11 Mart tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilecek olan ve dünyaca ünlü atletlerin katılacağı şampiyonanın maskotluğunu ''Tik'' ve ''Tak'' adlı kedi ile köpek yapacak.

NTV Spor 18.01.2012 - 17:50

İstanbul'da 9-11 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ve dünyaca ünlü atletlerin katılacağı ''IAAF 2012 İstanbul Dünya Salon Atletizm Şampiyonası''nın maskotluğunu, ''Tik'' ve ''Tak'' adlı kedi ile köpek yapacak.

Şampiyonanın direktörü Can Korkmazoğlu, Türkiye Spor Yazarları Derneği'nce (TSYD) düzenlenen ''49. Yıl Sporun Zirvesi Semineri''nde şampiyonayla ilgili bir sunum yaptı.

Şampiyonaya 50 günlük bir sürenin kaldığını ifade eden Korkmazoğlu, hazırlıkların büyük bölümünün de tamamlandığını kaydetti.

Can Korkmazoğlu, şampiyonanın yapılacağı ve taban alanı 10 bin 875 metrekare, yüksekliği 27, uzunluğu 125, genişliği ise 87 metre olan tesisin bittiğini dile getirerek, 7 bin 450 seyirci kapasiteli salonun şampiyonaya hazır olduğunu ifade etti.

Salon hakkında teknik bilgiler de sunan Korkmazoğlu, şampiyona öncesinde 27-29 Ocak tarihinde Türkiye, 18 Şubat'ta ise Balkan şampiyonalarının da burada gerçekleştirileceğini aktardı.

Can Korkmazoğlu, şampiyona tarihinin katılım rekorunun İstanbul'da kırılacağını da ifade ederek, ''Bugüne kadar en fazla 2008 yılında Valencia'da yapılan şampiyonaya 147 ülke katılmıştı. Yarışmacı rekoru da 1997 yılında Paris'de 712 atletin katılımıyla kırılmıştı. Şuana kadar İstanbul için 178 ülke, 879 atlet ön başvuru yaptı'' dedi.

Son dünya salon şampiyonlarının yarıdan fazlasının unvanlarını korumak için İstanbul'da olacağını vurgulayan Korkmazoğlu, şampiyonanın tanıtım maskotunun da ''Tik'' ve ''Tak'' adlı kedi ile köpek olarak belirledikleri dile getirdi.

Can Korkmazoğlu, ''Tik'' ve ''Tak'' isimli maskotları IAAF'ın da onayladığının altını çizerek, şampiyona tanıtımlarının da çok yakında başlayacağını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...