Semenya'nın onur mücadelesi

Olimpiyat ve Dünya şampiyonu Caster Semenya'nın cinsiyet davası sürüyor. Erkeklik hormonu standartların üzerinde bulunan Güney Afrikali atlet hakkında son kararı, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) verecek.

NTV Spor

19.02.2019 - 17:45 | Son Güncelleme: 19.02.2019 - 17:57

Caster Semenya davası, Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) başladı.

Güney Afrikalı sporcu, 2016'da kadınlar 800 metre yarışında olimpiyat şampiyonu olmuş, ancak başarısından çok cinsiyeti konuşulmuştu.

Uluslararası Atletizm Federasyonu, geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili bir dizi karar aldı. Buna göre; 400 metreden uzun mesafeli yarışlarda, testosteron hormonu yüksek olan kadın atletler ya erkekler kategorisinde yarışacak ya da hormon seviyesini düşürmek için ilaç kullanacak. 1 Kasım'da uygulamaya girmesi beklenen karar, Semenya'nın konuyu CAS'a taşımasıyla ertelendi.

CAS'taki davaya katılan Uluslararası Atletizm Federasyonu Başkanı Sebastian Coe, kararın adil bir yarış ortamı oluşturmak için alındığını söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Coe, "Federasyonumuzun esas değerlerinden biri kadın atletizmini güçlendirmek. Yaptığımız düzenlemeler de yarışlardaki eşitliğin kutsallığını korumak için geliştirildi. Savunduğumuz konu tamamen bununla ilgili." dedi.

Mahkeme, Semenya'yı haklı bulursa Güney Afrikalı atlet kadınlar kategorisinde yarışmaya devam edecek. Davayı Atletizm Federasyonu‘nun kazanması halindeyse 28 yaşındaki sporcu ya erkeklerle yarışacak ya da testosteron seviyesini düşürmek için ilaç kullanacak.

Kararın 29 Mart'ta açıklanması bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...