Trabzon'da futbolcu, Fenerbahçe'de atlet

2006 doğumlu sporcu Yasir Kuduban, ilginç hikayesiyle dikkat çekiyor.

NTV Spor 23.06.2022 - 07:55

Sezonu şampiyonlukla noktalayan Trabzonspor'un U16 takımında santrfor olarak oynayan Yasir, aynı zamanda Fenerbahçe formasıyla da atletizm yapıyor. 16 yaşındaki başarılı sporcu, geçen hafta Denizli'de Sarı Lacivertliler adına katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda yüksek atlamada 1.97'ye sıçrayarak Türkiye 3.'sü oldu.

Fenerbahçe ile Trabzonspor arasında özellikle yeşil sahada yıllardır devam eden gerilim, spor sevdalısı 16 yaşında bir genç tarafından kırıldı. Trabzonspor'un U16 takımında santrfor olarak forma giyen 2006 doğmul Yasir Kuduban, aynı zamanda Fenerbahçe forması giyen başarılı bir atlet. Yüksek atlamada Fenerbahçe adına yarışıp 1.97 ile Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nda da 1.93 atlayıp Sarı Lacivertliler'in şampiyonluğuna katkı veren Yasir, iki forma giymenin gurrunu yaşıyor.

Fenerbahçe formasıyla atletizm yapmasının sanıldığı gibi bir olumsuz tepki getirmediğini belirten Yasir Huduban, "Arkadaşlarımdan, hocamdan, ailemden, mahallemden öyle rahatsız edici bir tepki görmedim. Az sayıda şasıran kişilerin hepsi 'Hocan, kızmadı mi? Nasıl izin verdiler?' dedi. Onlara da detayıyla anlatınca hepsi 'Helal olsun sana' yanıtını verdiler. Ben elbette Trabzonsporluyum. Benim için Trabzon elbette en önde gelir ancak Fenerbahçe de bana olanak tanıdı, destek oldu. Babam da ben de spora gerçek anlamda sporcu ruhuyla bakıyoruz. Bence iki kulüp arasında renklerin farkı yok, önemli olan sporda başarılı olabilmektir" ifadelerini kullandı.

"En büyük hayalim olimpiyat "
Futbolu da atletizmi de gitti yere kadar yapabilmeyi çok istediğini belirten Yasir Kuduban. "Atletizmde en büyük hedefim ve hayalim milli takım formasını giyip ülkemi olimpiyatlarda temsil edebilmek. Bu hayalim doğrultusunda bana kim olanak tanır, imkan sunarsa oraya yönelirim. Hedeflerim arasında Trabzonspor A takımında oynamak da var" ifadelerini kullandı.

Hem futbol hem de atletizmden sembolik de olsa para kazandığını aktaran Yasir Kuduban, "Fenerbahçe'den ayda 600 lira, Trabzonspor'dan 800 lira, Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nden de bin 500 lira alıyorum. Bu paralarla kendi ihtiyaçlarımı aileme yük olmadan karşılıyor, bazen de aileme destek oluyorum. Krampon ve çivili ayakkabılarımı da bu paralarla aldım" dedi.

"Fenerbahçe'nin sunduğu imkanı asla unutmam"

"7 yaşında Trabzon altyapısında futbola başladım. Yaşıtlarım arasında boyum daha uzundu. Beden eğitimi öğretmenim Erkan Şahin beni yüksek atlamaya yönlendirdi. Hem futbolu hem de atletizmi bir arada sürdürmeye başladım. Trabzonlu ve Trabzonsporlu olsam da Fenerbahçe'nin bana sunduğu imkanı asla unutmam.

Bölgelerarası ve Türkiye şampiyonalarında birincilikler aldım. Fenerbahçeli yöneticilerin dikkatini çektim. Bana Fenerbahçe adına yarışmamı teklif ettiler. Kabul ettim çünkü atletizm yarışmalarına gitmek, konaklamak ve diğer giderler yüklü bir miktar tutuyordu. Rekabete ragmen ben her iki ku-lüpte de spor yapmanın zevkini tadıyorum."

Kaynak: Hürriyet

Sayfa Yükleniyor...