Ünlü atlet 'Mülteciyim' demişti, kaçırılmış!

Ünlü atlet Mo Farah daha önce ailesiyle mülteci olarak İngiltere'ye geldiğini söylemişti. Ancak Farah, çocukken İngiltere'ye kaçırıldığını açıkladı.

NTV Spor 12.07.2022 - 13:20 | Son Güncelleme: 12.07.2022 - 13:22

Dünya ve olimpiyat şampiyonu Somali asıllı İngiltere vatandaşı atlet Mo Farah, 9 yaşındayken İngiltere’ye yasadışı bir şekilde getirildiğini ve götürüldüğü evde zorla çalıştırıldığını açıkladı.

BBC'de hazırlanan özel dosyaya konu olan Farah, daha önce hiç görmediği bir kadın tarafından Cibuti’den İngiltere’ye uçakla getirildiğini, gerçek adının Hüseyin Abdi Kahin olduğunu ancak sahte seyahat belgelerinde adının Muhammed Farah olduğunu söyledi. Farah (39), İngiltere’ye vardığında söz konusu kadının onu Londra’nın batısındaki Hounslow’da bulunan evine götürdüğünü söyledi.

Olimpiyatlarda dört altın madalya kazanan ünlü atlet, bu kadının akrabalarının iletişim bilgilerini içeren bir kağıdı aldığını dile getirerek, “O kağıdı gözümün önünde yırtıp çöpe attı. O anda başımın belada olduğunu anladım” dedi.

Karnını doyurmak için ev işleri yapmak ve çocuk bakmak zorunda bırakıldığını ve 12 yaşına kadar okula gitmesine izin verilmediğini anlatan Farah, “Çoğu zaman kendimi banyoya kilitler ve ağlardım” diye konuştu.

2012 ve 2016 Olimpiyat Oyunları’nda 5 bin ve 10 bin metrede altın madalya kazanan ünlü atlet, beden eğitimi öğretmeni Alan Watkinson tarafından yeteneğinin keşfedildiğini ve bir süre sonra öğretmenine gerçek kimliği, geçmişi ve çalışmak zorunda bırakıldığı evi anlattığını söyledi.

Öğretmeninin Sosyal Hizmetler Departmanı’nı aradığını ve kendisine Somali toplumundan bir koruyucu aile bulmasına yardım ettiğini de ekledi.

O günleri anlatan Mo Farah, "Gerçek ailemi hala özlüyorum ama o andan itibaren her şey daha iyiye gitti. Omuzlarımdan pek çok şeyin kalktığını hissettim ve kendim gibi hissettim. İşte o zaman gerçek Mo ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

KOŞMAK HAYATINI KURTARDI

İnsanların insan ticareti ve kölelik algılarına meydan okumak için hikayesini anlatmak istediğini söyleyen Farah, “Benimle aynı şeyi yaşayan bu kadar çok insan olduğunu bilmiyordum. Bu ne kadar şanslı olduğumu gösteriyor. Beni gerçekten kurtaran, beni farklı kılan şey, koşabilmemdi” dedi.

Farah Mayıs ayında yaptığı açıklamada, Londra’da 10 bin ve 5 bin metre yarışlarında pistlere son kez çıkacağını söyledi.

Sir Mo Farah'ın biyolojik babası Abdi'nin Somali'deki sivil savaş döneminde nereden geldiği belli olmayan bir kurşun sonucu vefat ettiği bildirildi. Somali'deki sivil savaş sonrası 1991'de Somalialand bağımsızlığını ilan etmiş ve uluslararası arenada sınırlı ülkeler tarafından tanınmıştı.

Sayfa Yükleniyor...