Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu: 2022 asgari ücret belli oldu

SON DAKİKA HABERİ: Yeni asgari ücret belli oldu. Ara zam açıklamasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı. Erdoğan, 2022 asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu duyurdu.

NTV Spor 01.07.2022 - 16:07
Son Güncelleme: 01.07.2022 - 17:51
SON DAKİKA | Asgari ücret belli oldu

Tespit Komisyonu, ara zamma ilişkin çalışmalarını tamamladı. zammı, temmuz ayından itibaren geçerli olacak.

- Asgari ücret ne kadar oldu?

Yaklaşık 7 milyon asgari ücretli çalışan başta olmak üzere toplumun genelini ilgilendiren asgari ücrette detaylar belli oldu. Yeni asgari ücreti açıkladı.

Erdoğan, 2022 asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu duyurdu.

Asgari ücrete yılbaşında yüzde 50,4 oranında zam yapılmıştı. 2021'de brüt 3 bin 577 lira, net 2 bin 825 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50'lik artışla 2022 yılı için brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş düzeyinde. Bunun 5 bin 4 lirasını brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşunu ise işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

- Temmuz ayında geçerli olacak

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen asgari ücret, başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyi içeren, Asgari Ücret Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenen ücretler Resmi Gazete'de yayımlanacak ve komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek.

Önceki düzenleme, komisyonca belirlenen ücretlerin Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihi izleyen ayın ilk gününden itibaren yürürlüğe girmesini öngörüyordu.

Yapılan değişiklikle, çalışanların yeni asgari ücret düzenlemesinden komisyonun belirlediği tarihten itibaren ya da Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte yararlanması sağlandı.

Böylece asgari ücrete yapılacak ara zammın bugün itibarıyla yürürlüğe girmesinin önü açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Asgari ücret net 5500 lira olacak

"Türkiye maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği programı uygulamaktadır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Enflasyon sadece ülkemizin değil gelişmiş devletler başta olmak üzere tüm dünyanın sorunudur. Ekonomi programımızı kararlılıkla uygulayarak, bir küresel fırtınadan en az kayıpla çıkmanın gayreti içerisindeyiz. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli olmak üzere yüzde 30 ara artış yapıyoruz. Asgari ücret net 5500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecek." dedi.

Sayfa Yükleniyor...