12 Dev Adam’ın rakipleri belli oluyor

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanmak için mücadele edeceği eleme grubunda karşılaşacağı rakipler, 4 Aralık Pazar günü çekilecek kura çekimiyle belli olacak.

NTV Spor 22.11.2011 - 20:45

Basketbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası ve 2013 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nın elemeleri ile 2011 Altyapı Avrupa Şampiyonaları'nın kuralarının 4 Aralık Pazar günü çekileceği bildirildi.

Almanya'nın Münih kentinde gerçekleştirilecek kura çekimi sonucunda A Milli Takımı'nın 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde mücadele edeceği grubunun yanı sıra altyapı erkek ve kız milli takımlarının bu yıl katılacakları Avrupa şampiyonalarındaki rakipleri de belli olacak. Tüm kuralar ''www.fibaeurope.com'' internet sitesinden canlı takip edilebilecek.

Bu arada 24 takımının mücadele edeceği 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası'na ev sahibi Slovenya ile İspanya, Fransa, Rusya, Makedonya, Litvanya, Yunanistan ve Büyük Britanya direkt olarak katılacak. Kalan 16 takım ise 31 ülkenin 5'i beşli, biri de altılı olmak üzere toplam 6 grupta mücadele edeceği elemeler ile belirlenecek. Eleme gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan takımlar ile üçüncü sırayı alan en iyi 4 ekip de Slovenya vizesi alacak.

''12 DEV ADAM'' İLK TORBADA
2013 FIBA Avrupa Şampiyonası Elemeleri'ne katılacak takımlar, son organizasyonda elde edilen sonuçlar dikkate alınarak 6 torbaya ayrıldı. Buna göre 2011 FIBA Avrupa Şampiyonası'na ikinci turda veda eden A Milli Takımı, Sırbistan, Almanya, Finlandiya, Gürcistan ve Hırvatistan ile birlikte 1. torbada yer alacak.

Elemeler öncesi oluşan diğer torbalarda yer alan ülkeler ise şöyle:

2. TORBA: Ukrayna, Bulgaristan, Polonya, Bosna-Hersek, İsrail, İtalya.
3. TORBA: Karadağ, Letonya, Belçika, Portekiz, Macaristan, İsveç.
4. TORBA: Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Azerbaycan.
5. TORBA: Beyaz Rusya, Slovakya, Romanya, Arnavutluk, Lüksemburg, Güney Kıbrıs Rum Kesimi.
6. TORBA: İzlanda

Kadınlarda elemelere katılacak takımlar

2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda gümüş Madalya kazanan A Milli Kadın Takımı'nın yanı sıra Rusya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Büyük Britanya'nın eleme oynamadan gideceği elemelerde ise 26 takım mücadele edecek.

Fransa'da düzenlenecek şampiyonanın kalan 10 bileti için beşerli 4 ve altılı tek olmak üzere toplam 5 grupta ilk ikiye girmeye çalışacak takımlar ve torbaları da şu şekilde:

1. TORBA: Karadağ, Litvanya, Letonya, Beyaz Rusya, İspanya
2. TORBA: Polonya, Yunanistan, Slovakya, Almanya, İsrail
3. TORBA: Macaristan, İtalya, Sırbistan, Bulgaristan, Hollanda
4. TORBA: Ukrayna, Finlandiya, Romanya, Belçika, Estonya
5. TORBA: İsveç, Slovenya, İsviçre, Bosna-Hersek, Lüksemburg
6. TORBA: Portekiz

Sayfa Yükleniyor...