Akkaş: Altyapı için önemli çalışmalarımız var

Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, altyapı için ciddi çalışmalar yaptıklarını ve 15 yıl öncesine göre çok farklı bir yerde olduklarını söyledi.

NTV Spor 02.12.2011 - 15:59

Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, altyapılar konusunda 15 yıl öncesine göre çok farklı bir yerde olduklarını söyledi.

Yıldız B Milli Takım aday adayı sporcularının iki grup halinde Ankara'da yaptığı kamp ile ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesine açıklamalarda bulunan Akkaş, gelecekte A Milli Takım kadrosu için bu çalışmaların son derece faydalı olduğunu dile getirdi.

Barbaros Akkaş, 2010 yılının başından itibaren 9 bölge, 81 ilde yaptıkları taramalar sonucunda 1997-98 doğumlu oyuncularla ilgili artık son aşamalara geldiklerini vurgulayarak, ''Yaklaşık 1600-1700 civarında oyuncu taraması yaptık ve bu çalışmalarda tüm altyapı antrenörlerimiz de yer alarak oyuncuları yakından görme fırsatı buldular. Bu sayede oyuncuların ölçüm neticelerinin de takibi doğrultusunda yavaş yavaş bir kadro oluşturmaya başladık, ama takibi bitirmiş değiliz. Gerek Türkiye Şampiyonaları, gerek Bölge Şampiyonaları, gerekse kulüp maçlarında oyuncular yakından izlenmeye devam edilecek. Bunlar ilerisi için oluşturacağımız Milli Takım kadrosu ile ilgili önemli çalışmalar. Bu şekilde detaylı çalışmaya 1993 jenerasyonundan itibaren başlamıştık ve geçmiş dönemlerde bu çalışmanın faydasını fazlasıyla gördük bundan sonra da bizim için çok faydalı olacağına inanıyorum'' ifadelerini kullandı.

İdari menajer Akkaş, 1997-98 doğumlu oyuncuların antrenörünün Aziz Bekir olduğunu vurgulayarak, ''Çeşitli dönemlerde 18-20 kişilik kamplar ile bu jenerasyon için yapacağımız çalışmalar devam edecek. Bundan sonraki dönemde bu kadar geniş kapsamlı olmasa da bir kamp daha yapmayı düşünüyoruz, fakat burada her zaman söylediğimiz gibi kısa vadede değil uzun vadede bize bir şeyler kazandırabilecek ve milli takımlarda oynayabilecek sporcuları seçmek önemli. 17 yıldır bu sistemi bu şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz. Bu yüzden doğru oyuncuları hem önümüzdeki Avrupa Şampiyonalarında milli takım kadrolarında, hem de kulüplerde A takımlara kazandırabilmek bizim öncelikli hedefimiz. Bu yüzden birden fazla antrenörün bu oyuncuları takip etmesi bizler için son derece önemli. Her oyuncunun durumu birkaç antrenörün görüşü ile değerlendiriliyor. Uzun yıllara dayalı tecrübeleri olan Nihat İziç'in bu çalışma programının belirlenmesinde çok büyük emeği var. Biz de kendisiyle oturup yaptığı programı biraz daha geliştirdik. Baktığınızda 15 sene önce sadece altyapıya yatırım yapan 3-5 tane kulüp varken, günümüzde bu rakam yüzlerle ifade edilir hale geldi. Şu anda altyapı olarak çok farklı bir yerdeyiz. FIBA organizasyonlarında da ciddi anlamda söz sahibiyiz, bu başarılar ilerleyen yıllarda da yapılacak olan çalışmalarla devam edecektir'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...