Akkaş ve Güler NTV Spor'a konuk oldu!

TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş ve Milli Basketbolcu Sinan Güler, FIBA Avrupa Şampiyonası Kupa Turu kapsamında NTV Spor'a konuk oldular.

NTV Spor 03.07.2015 - 19:03

Türkiye Basketbol Federasyonu Sportif Direktörü Barbaros Akkaş ve A Milli Takım oyuncusu Sinan Güler, Spor Merkezi'nde NTV Spor Haber Müdürü Özgür Buzbaş'ın sorularını yanıtladı.

Öncelikle, FIBA U19 Dünya Şampiyonası'nda yarı finale çıkma başarısı gösteren Genç Milli Takımımızı tebrik eden TBF Sportif Direktörü Barbaros Akkaş, önemli açıklamalarda bulundu.

"BUNLAR BİZİM ALTIN ÇOCUKLARIMIZ"
"Bunlar bizim altın jenerasyonlarımız. 96 jenerasyonu Yıldızlar ve Gençler kategorisinde Avrupa Şampiyonu oldu şimdi de U19 Dünya Şampiyonası'nda yarı final oynayacaklar. Sadece 96 değil 94-95-97-98 jenerasyonlarında da en az 4-5 değerli oyuncuya sahibiz. Bunlar bizim altın çocuklarımız. 2023 Dünya Şampiyonası'nın takım kadrosu bu. Bu bir iki yıllık bir çalışma değil, geçmişten gelen on yıllık bir çalışmanın meyvelerini topluyoruz. Tüm jenerasyonlarda büyük başarılar elde ettik ve bu durum bizi şaşırtmadı. Bundan sonra 15 yıl boyunca A Milli Takımımızda hiçbir problem yaşamayacağımıza ve  çok başarılı bir süreç geçireceğimize inanıyorum. 2023'te Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında umuyorum ki şampiyonluk yaşayacağız. Alt yapıdan itibaren çok iyi sporcular geliyor ve bundan sonra da böyle devam edecekler. Sadece oyuncu bazında değil antrenör bazında da çok büyük gelişimler gösteriyoruz."

"RİO OLİMPİYATLARI'NDA İKİ TAKIMIMIZLA BİRDEN YER ALMAK İSTİYORUZ"
"Bu yıl Furkan, Kenan, Cedi gibi genç oyuncular A Milli Takım kadrosuna dahil oldular ve Avrupa Şampiyonası'nda sahneye çıkacaklar. Öncelikli hedefimiz ilk altı içerisinde yer alıp Rio Olimpiyatları vizesi almak. Bunu Potanın Perileri birkaç gün önce gerçekleştirdi. Olimpiyatlara iki takımımızla birden katılmak istiyoruz. Bunu yapacak güçteyiz. Önümüzdeki yıllarda da bu başarı artarak devam edecektir."

"BERLİN'DE İKİNCİ EV SAHİBİ OLACAĞIZ"
"Avrupa Şampiyonası'nda yer aldığımız gruba baktığımız zaman altı takımdan beşi final oynayabilecek kapasitede. Her gruptan 4 takım çıkacak ve hemen çapraz eşleşmelerle eleme oynanmaya başlanacak. Bence ne yapıp edip grubumuzdan dördüncü olarak çıkmamaya bakmalıyız çünkü Fransa'ya gideceğiz ve Fransa diğer grubu muhtemelen birinci sırada bitirecektir. Dolayısıyla grubu ilk üç içerisinde bitirmek bizim için çok büyük bir avantaj olacaktır. Berlin'de, Almanya'dan sonra ikinci ev sahibi olarak büyük bir başarıya imza atacağımıza inanıyorum. Çünkü biz seyirciyle coşan, seyirciyle oynayan, seyirciyle sahaya daha fazla katkı koyan bir takımız. Dolayısıyla Berlin'deki maçlarımız ev sahibiymiş gibi geçecek."

SİNAN GÜLER: "ÇOK ÖNEMLİ BİR NESİL GELİYOR"
A Milli Takımın tecrübeli oyuncularında Sinan Güler ise alt yapılarda elde edilen başarıların önemini vurguladı ve Avrupa Şampiyonası'nda yer alacağımız grubu değerlendirdi.

"U19 Dünya Şampiyonası elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Aslında önemli olan konu buradan gelen çocukların profesyonel noktaya geldiklerinde oynayacakları kulüplerde olabildiğince süre alabilecekleri özgüveni ve bireysel gelişmeyi göstermeleri. Bu güne kadar bu takım her sene üstüne yenilerini ekleyerek bir çok başarıya ulaştı. Çok önemli bir nesil geliyor umuyorum ki bunu devam ettirerek Türk Basketbolu'nu daha iyi bir noktaya taşırlar."

"GRUBUMUZDA BÜYÜK BİR REKABET OLACAK"
"Önemli olan hazırlık dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmek ve oynanacak basketbolun her gün bir seviye daha ileriye gitmesi, paylaşımcı bir basketbol oynamamız ve sabırlı olmamız. Grup maçlarımızı Berlin'de oynayacak olmamız bizim için büyük bir avantaj. Biliyorum ki Almanya'daki Türk basketbolseverler bizden daha heyecanlı bir şekilde Eylül ayının gelmesini bekliyorlar. Büyük bir rekabetin olacağı ve o savaştan çıkanın çok avantajlı olacağı bir gruptayız. Elimizdeki kadro itibariyle ve neler yapabileceğimiz bildiğimden dolayı o kavgayı en iyi şekilde verebilecek takımlardan biriyiz."

Sayfa Yükleniyor...