"Bundan sonraki hedefimiz şampiyonluk"

Ümit Kız Milli Takımımız'ın başantrenörü Aziz Akkaya ve üçüncülük maçını en skorer ismi olan Ayşe Cora takımın performansına yönelik açıklamalarda bulundu.

NTV Spor 28.08.2012 - 18:34

2012 Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası'nda Bronz Madalya kazanan Ümit Kız Milli Takımımızın başantrenörü Aziz Akkaya ve milli oyuncularımızdan Ayşe Cora, NTV Spor'a açıklamalarda bulundu.

AZİZ AKKAYA: İLK DEFA BÖYLE BİR ŞEY GÖRÜYÜRUM
Ay-Yıldızlılarımızın Macaristan'ın ev sahipliği yaptığı şampiyonadaki ikinci maçı olan Portekiz karşılaşması öncesi yaşanan gıda zehirlenmesinin takımımızı etkilediğini anlatan Akkaya, “Ben senelerdir bu işin içindeyim, ilk defa böyle bir şey görüyorum. Gıda zehirlenmesi bizim bütün planımızı bozdu. İlk gün oynadığımız maçtan sonra oyuncularımızda, menajerimizde ve doktorumuzda etkilerini göstermeye başladı. Pelin ilk gün %100 ile 21 sayı attı, çok iyi oynadı. Dolayısıyla planlarımız etkiledi. Ama arkadaşlar onların yerini tamamladı” dedi.

Avrupa Şampiyonası öncesindeki ikili temas maçlarına Sırbistan'da başladıklarını hatırlatan Akkaya, “Orada bir kıvılcım olmuştu. Daha sonra Hollanda'daki turnuva bizim için kötü oldu, rakibimizden 30 sayı fark yemiştik. Ardından İstanbul'a gelip kadroyu değiştirdik. Avrupa altıncısı olan Genç Kız Milli Takım'dan 4 oyuncuyu da kadroya ekleyince İstanbul'daki turnuvayı birinci bitirdik. Macaristan'a ise şampiyonadan 1 hafta önce gittik. Federasyonumuz bize bir öncelik tanıdı ve dörtlü turnuvaya katıldık. Orada da birinci olduk” diye konuştu.

AZİZ AKKAYA: BASİT HATALARLA KAYBETTİK
Aziz Akkaya, yarı finaldeki İspanya eşleşmesi için ‘erken final' yorumunu yaparken, “İspanya maçı bizim için final niteliğindeydi. Oyuncularım şampiyonayı çok iyi oynadılar. Hazırlık turnuvalarındaki birincilikler de takımın hedefini yükseltti. Baktığınız zaman Rusya'yı, İsveç'i yeniyoruz, İspanya ile başa baş oynuyoruz. Böylece takım kendine inanmaya başladı. Bu inanç sağlanınca takım çok iyi oynadı ve iyi başlayınca devamı da geldi. Yarı finalden önce İspanya ve Fransa karşılaştığında oyuncularımız İspanya ile eşleşmek istiyorlardı. Çünkü Fransa'yı yenmiştik ve İspanya'yı da geçersek mağlup etmediğimiz takım kalmayacaktı. Galibiyete çok inanıyorlardı. Ama karşılaşmanın başında stresliydik ve Beyaz Rusya maçında sakatlanan Ayşegül'ün eksikliğini hissettik. Oyuncularıma kazanacağımız çok şey olduğunu söyledim. İkinci yarıda daha iyi hücum ettik ve top kaybını aza indirdik. Fakat son bölümde kuvvet farkından kaynaklanan basit hatalarla kaybettik” ifadelerini kullandı.

AZİZ AKKAYA: BU JENERASYONLAR ÇOK ŞANSLI
Başarılı çalıştırıcı, “93 jenerasyonu Avrupa beşincisi oldu ve Dünya Şampiyonası'na katıldı. Çok fazla milli olan oyuncular var. 92 jenerasyonundan 6 oyuncumuz vardı. 94'lüler ise Avrupa altıncısı oldular. Altyapı Kız Milli Takımlarımız gerçekten çok iyi. Bu sene yıldızların önemli eksikleri vardı, gençler ise final bile oynayabilirlerdi. Bizim asıl amacımız burada başarılı olmaktan ziyade oyuncularımızı 2014 Dünya Şampiyonası'nda A Milli Kadın Takım'da oynatabilmekti. Dolayısıyla ileride A Milli Takım forması giyebilecek oyuncuları seçtik. A Milli Kadın Takımımızın 2013 Avrupa Şampiyonası'na direkt katılacak olması bizim için büyük bir avantaj. 2014 Dünya Şampiyonası da evimizde olduğu için 2015 Avrupa Şampiyonası'na da direkt katılacağız. Dolayısıyla bu jenerasyonlar çok şanslı ve bence ileride çok büyük işler başaracaklar. Çünkü önleri açık. Ama tabii A Milli Takım'da hangi oyuncular oynar diye sorarsanız bana kalsa bütün oyuncular oynar derim. A Milli Takım Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu ile fikir alışverişinde bulunuyoruz. Orayı takviye edecek bir neslimiz var. Altyapımızla gerçekten kuvvetli ve çok iyi bir şekilde geliyoruz. İleride daha da başarılı olacağız” şeklinde konuştu.

BUNDAN SONRAKİ HEDEF ŞAMPİYONLUK
Ümit Kız Milli Takım Başantrenörü Aziz Akkaya, artık hedeflerinin Avrupa Şampiyonluğu olduğunu vurgularken, “Bundan sonraki amacımız artık final oynayıp şampiyon olmak. Çünkü üçüncülüğü aldık ve geriye dönüş yok. Bunun için de elimizde bir potansiyel kadromuz var. Bunun yanında 95 doğumlulardan buraya ilave olacak ve sakatlığı nedeniyle bu sene oynayamayan oyuncular var. Federasyonumuz, 2013 Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası'nın ülkemizde düzenlenmesi için çalışıyor. Bu bizim için büyük bir avantaj olur. Umarım en büyük amacımız olan şampiyonluğa ulaşırız.
97-98 jenerasyonumuz çok iyi. 18 yaş altında da gerçekten çok iyi oyuncular var. Fizik olarak çok büyüdük. Federasyonumuz da bu gelişime gerçekten çok katkı yapıyor. Bütün sezon boyuncu Türkiye genelinde araştırmalar yapıldı. Sene içinde belli aylarda belli bölgelerde seçmeler yapılıyor. Federasyonumuzun çok büyük bir oyuncu portföyü var. Altyapıların sağlam geldiğini söyleyebilirim” diye konuştu.

AYŞE CORA: ÇOK HEYECANLIYDIK
Üçüncülük maçının en skorer ismi olan Ayşe Cora ise,“İspanya maçında galibiyete çok inandık, kazanacağımızı düşündük. Çünkü oraya kadar hiç mağlubiyet almadan gelmiştik. Ama çok heyecanlıydık. İspanya bizden çok daha tecrübeli bir takım, her sene yarı final veya final oynayan bir ekip. Biz maçın başında heyecanımıza yenik düştük. O yüzden fark açıldı. Ama sonra Aziz Ağabey bizi devrede sakinleştirmeyi başardı. Kendimizi toparladık ve kendi basketbolumuzu biraz oynayınca öne geçtik. Fakat rakibin tecrübesinin de etkisiyle son 3 dakikada maçı kötü bir şekilde verdik” dedi.

Genç oyuncumuz, kariyeri ile ilgili olarak da “Daha yolun çok başında olduğumu düşünüyorum. A Milli olmak hedeflerimin başında geliyor. A Milli Takım formasıyla ülkemi temsil etmek en çok istediğim şey. Kulübümde de daha çok süre almayı ve görev adamından ziyade sorumluluk alabilen, elini taşın altına koyan özel ve çok yönlü bir oyuncu olmak istiyorum. Bunun için de çalışmanın yetenekten daha fazla katkısı olduğunu düşünüyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sayfa Yükleniyor...