Demirel açıkladı: Tanjevic ile devam

TBF Başkanı Turgay Demirel düzenlenen basın toplantısında A Milli Takımı'nın yeni antrenörünü açıkladı. Akdeniz Oyunları'nda takımın başında yer alan Bogdan Tanjevic ile 2014 Dünya Şampiyonası sonuna kadar devam edeceklerini söyledi.

NTV Spor 03.07.2013 - 12:19

A Milli Erkek Basketbol Takımı'nı 2014 Dünya Şampiyonası sonuna kadar Bogdan Tanjevic çalıştırıcak.
     
A Milli Takımı'na, 2010 Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazandıran ve bir süre koordinatör olarak görev yapan Tanjevic, 2014 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın sonuna kadar görev yapacak.
     
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Hyatt İstanbul Otel'de gerçekleştirilen basın toplantısında, İtalyan antrenör Ettore Messina ile yaptıkları görüşmelerin uzaması nedeniyle belirledikleri tarihte milli takım yapılanmasını gerçekleştiremediklerini, yönetim kurulu olarak Bogdan Tanjevic'in 2014 Dünya Basketbol Şampiyonası sonuna kadar takımı çalıştırmasına karar verdiklerini açıkladı.
     
Tanjevic'in 2013 Avrupa Şampiyonası'nda da takımın başında olacağını belirten Demirel, "Tanjevic'in yardımcılıklarını Nihat İzic, Ertuğrul Erdoğan ve Ömer Uğurata yapacak. Avrupa Şampiyonası'nda bizi istediğimiz hedefe götüreceklerine inanıyoruz. Takımı çok iyi tanıyorlar. Takımla uzun süredir çalışıyorlar. Oyun düzeni anlamında bilgileri çok fazla" ifadelerini kullandı.
     
Oyuncu kadrosunu gelecek hafta açıklayacaklarını kaydeden Turgay Demirel, "Takım temmuz ortası gibi çalışmalara başlayacak. NBA oyuncuları biraz daha ileri bir tarihte kadroya dahil olacak" diye konuştu.
     
MESSINA İLE YAPTIKLARI GÖRÜŞMELER     
Milli takımdaki teknik yapılanmayı şubat ayında sonuçlandıramamalarının en büyük nedenin Ettore Messina ile yapılan görüşmelerin uzaması olduğunu vurgulayan Turgay Demirel, "Bu süreçte üçü yerli, üçü de yabancı altı adayımız vardı. En doğru yapılanmayı kurabilmek için görüşmeleri ciddi olarak sürdürdük. Dünyanın önemli antrenörleriyle görüştüğümüz gibi ülkemizde de çok başarılı hocalarla temaslarımız oldu. Görüşmelerin uzamasının nedeni Messina ile mali konular dahil her şeyde anlaşmamıza rağmen kontratına NBA çıkışı koyması oldu" dedi.
     
Messina'nın 3 yıllığına sadece milli takımı çalıştırmak için gelmek isteğinde bulunduğunu anlatan başkan Demirel, "Messina, yapamadığı tek şeyin bir milli takımla başarı olduğunu iletti. Olimpiyatlarda bir milli takımla başarılı olmak istedi. Sonuçlansaydı güzel olacaktı. Ancak NBA çıkışı istedi ve milli takımı çalıştırmadan gitme durumu oluşacaktı. İzin vermedik. Karşılıklı olarak görüşmelerden çekildik" ifadelerini kullandı.
     
2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na yeniden yapılanma amacıyla değil başarı için gideceklerini anlatan Turgay Demirel, "İspanya'daki Dünya Şampiyonası'nda da iddialı yer almak için mücadele edeceğiz. Kimseyi dışarda bırakma gibi bir düşüncemiz yok. Milli takımın başardığı gibi kürsüde olmayı istiyoruz" şeklinde konuştu.
     
ERGİN ATAMAN BEKLENTİSİ     
Basketbol kamuoyunun milli takımın başına geçmesi yönünde beklenti içine girdiği Ergin Ataman ile ilgili soruyu yanıtlayan Demirel,"Belirlediğimiz altı isim vardı. Hepsini değerlendirmeye aldık. Bütün antrenörlerle işe alır gibi mülakat yapacak durumumuz yok. Hepsini çok iyi tanıyoruz. En başta Messina ile görüştük. Obradovic, milli takım çalıştırmayacağını net şekilde söyledi. Ivkovic ile görüşmedik. Türk antrenörlerimizin de çok başarılı sonuçlar aldığını hepimiz biliyoruz. Ergin Ataman, Oktay Mahmuti ve Erman Kunter de buraları hak eden isimler. Galatasaray, Fenerbahçe ve Anadolu Efes'in Avrupa Ligi'nde iddialı olması nedeniyle bu şekilde devam etmenin daha doğru olduğuna karar verdik" ifadelerini kullandı.
     
Ataman, Kunter ve Mahmuti'nin de milli takımın başında yer alabilecek isimler olduğunu belirten Demirel, "Messina ile görüşmelerin uzaması nedeniyle en doğru ismin Tanjevic olduğuna karar verdik. İnşallah önümüzdeki süreçte sadece basketbol milli takımını çalıştıracak şekilde bahsettiğimiz hocalarla çalışırız" dedi.
     
HİDAYET TÜRKOĞLU'NUN DURUMU     
Geçen sezon NBA'de doping yaptığı gerekçesiyle ceza alan Hidayet Türkoğlu'nun durumuna değinen Demirel, "Bu konu ciddi olarak önümüzde duruyor. FIBA ile hem karşılıklı hem de yazılı olarak görüşmeler yürütülüyor. Şu aşamada detaylı bilgi vermek mümkün olmayabilir. Hidayet'e NBA tarafından ceza verilmişti. NBA ile FIBA ve Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) arasındaki anlaşmanın net olmaması nedeniyle bu iki kurum raporlara sahip değil. Bu konuda bize söyledikleri Hidayet, Avrupa'da oynarsa cezai işlem yapılabileceği şeklinde. Bu konuda sporcu ve hukuk danışmanlarıyla yazışmalar sürüyor" şeklinde konuştu.

 

Sayfa Yükleniyor...