Erdenay: En zor rakibimiz İtalya

A Milli Basketbol Takım Menajeri Harun Erdenay, 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde aynı grupta yer alacakları takımlardan en zorlusunun İtalya olduğunu söyledi.

NTV Spor 04.12.2011 - 18:07

A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, ''Grupta bizi zorlayabilecek tek takım olarak İtalya gözüküyor'' dedi.

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen kura çekimine katılan Erdenay, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamasında, F Grubu'nda kendilerini sadece İtalya'nın zorlayabileceğini öne sürdü.

"İTALYANLAR İLE BİRİNCİLİK MÜCADELESİ EDERİZ"
''12 Dev Adam''ın grubunda lider olarak çıkıp, 2013 Avrupa Şampiyonası vizesi alacağına inancının tam olduğunu belirten menajer Erdenay, aynı grupta yer alan İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Belarus ile ilgili değerlendirmesinde, ''Gruba baktığımız zaman İtalya güçlü bir ekip olarak dikkati çekiyor. Sanıyorum İtalyanlar ile birincilik için mücadele ederiz. Ama onun dışındaki takımlar beklediğimiz gibi geldi. Bizi zorlayabilecek tek takım olarak İtalya gözüküyor. Maçlar bir içerde, bir deplasmanda oynanacak. Umarım grup lideri olarak çıkarız'' diye konuştu.

AKKAŞ: HEDEFİMİZ BÜTÜN MAÇLARI KAZANMAK
Basketbol Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, 2013 Avrupa  Şampiyonası Elemeleri'nde yer aldıkları F Grubu'nda bütün maçları kazanmayı hedeflediklerini söyledi.

Akkaş, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesine, A Milli Takımı'nın gruptaki rakiplerini değerlendirdi.

Grupta yer alan takımlardan İtalya'ya dikkati çeken Barbaros Akkaş, şöyle konuştu:

''Maçlarımızı 15 Ağustos-11 Eylül tarihleri arasında oynayacağız. Grubumuzda İtalya basketbol olarak kuvvetli durumda. İnanıyorumki grupta birincilik için İtalya ile mücadele edeceğiz. 2013 yılında Slovenya'da düzenlenecek şampiyonaya bütün maçları kazanarak gitmeyi arzu ediyoruz. Önümüzdeki günlerde A Milli Takım'ın kamp programı ve hazırlık turnuvaları şeklini almaya başlayacaktır.''

''İZİÇ GENÇLERE GÜVENİYOR''
Basketbolda Erkek Altyapı Milli Takımlar Teknik Koordinatörü Nihat İziç, altyapı milli takımları arasında en güçlü milli takımın Genç Erkek Milli Takımı olduğuna inandığını belirterek, 2012 yılında Genç Erkek Milli Takımı'ndan madalya beklediklerini bildirdi.

Almanya'nın Münih yapılan kura çekimi sonrasında ümit, genç ve erkek altyapı milli takımlarının Avrupa Şampiyonalarında mücadele edeceği gruplar belirlendi.

Nihat İziç, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesine yaptığı açıklamada, rakiplerin hazırlık maçlarını görerek değerlendirme yapılmasının doğru olacağını ifade ederek, ''Altyapı milli takımlarındaki hedefimiz çok net. A takıma oyuncu yetiştirmek ve aynı zamanda Avrupa Şampiyonası tecrübesi yaşamak. Buna paralel olarak son yıllarda en az bir kategoride mutlaka iyi bir derece elde ediyoruz. 2012 senesi için de en kuvvetli olduğumuz kategorinin gençler kategorisi olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Ümit Erkekler Milli Takımı'nın Slovenya'da 12-22 Temmuz'da düzenlenecek Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda Letonya, Gürcistan ve İspanya ile birlikte C Grubu'nda mücadele edecek olmasına ilişkin ise, ''Ümitler kategorisinde milli takımımızda yer alan oyuncular genelde Beko Basketbol Ligi'nde ve TB2L'de forma giyiyor. Bu nedenle onları kamp ortamında bir araya getirmek sene içinde zor oluyor. Sadece yaz döneminde bir araya gelerek çalışma fırsatı bulduğumuz için takım olma yolunda handikaplar yaşıyoruz. Grubumuza gelince zor yada kolay rakip diye bir şey yok. Önemli olan ilk gruptan çok galibiyet taşıyarak ikinci gruba çıkmak ve tüm turnuvayı aynı standartta oynayabilmek. Eğer 7 maçı iyi oynayabilirsek istediğimiz başarıyı yakalayabiliriz'' şeklinde konuştu. 

ERHAN TOKER
Genç Erkek Milli Takımı Antrenörü Erhan Toker, 9-19 Ağustos'ta Litvanya ile Letonya'nın ortaklaşa düzenleyeceği Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil edecek Genç Erkek Milli Takımı'nın Fransa, Bulgaristan ve Letonya ile aynı gruba düşmelerine ilişkin, ''Gruptaki rakipler çok güçlü değil ama kolay rakipler de değiller. Fransa sürekli oynadığımız ve iyi tanıdığımız bir takım. Bulgaristan ile yıldızlar seviyesinde oynamıştık. Letonya ise çok bilgi sahibi olmadığımız bir takım ancak birkaç oyuncusu ile ilgili bilgimiz var. İlk bakışta zayıf bir gruba düşmüşüz gibi gözükse de 3 takım da hafife alınacak takımlar değiller. Her rakibe saygımız var ve ciddiye alıyoruz. Yan gruba baktığımız da ise geçen senin şampiyonu Hırvatistan zorlu bir rakip olarak göze çarpıyor. Rusya ve Polonya da oynadığımız ve tanıdığımız rakipler. Biz şu andan itibaren karşılaşacağımız takımlar hakkında araştırmalar yaparken kendi programımız dahilinde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...