Genç Periler yurda döndü

Avrupa Şampiyonası'nda 3. olan Ümit Milli Kız Basketbol Takımı yurda döndü.

NTV Spor 27.08.2012 - 21:07

Avrupa Şampiyonası'nda 3. olan Ümit Milli Kız Basketbol Takımı yurda döndü.

Şampiyonanın düzenlendiği Macaristan'dan İstanbul'a gelen millileri, Atatürk Havalimanı'nda Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy ve federasyon yetkilileri ile sporcuların aileleri çiçeklerle karşıladı.

Türk kadın basketbol tarihinde ilk kez bir altyapı şampiyonasında madalya kazanan Ümit Milli Kız Takımı kafilesinde bulunan Basketbol Federasyonu Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat yaptığı açıklamada, 2005 yılından bu yana tüm altyapı takımlarının Avrupa Şampiyonası'nda finallerde yer aldığını hatırlatarak, ''Bu başarıdaki önemli detay kadromuzda bulunan oyuncuların bu jenerasyonlarına oranla daha genç isimlerden oluşması. 1992 doğumlu sadece üç oyuncumuz bulunuyor. Kadrodaki diğer isimler ise bu yaş kategorisinde forma giymeye devam edecekler. Oyuncularımız kazandıkları bu tecrübelerle A Milli Kadın Takım seviyesine de çok daha iyi bir şekilde gelecekler. Bu nedenle dokuz maçın sekizinden galip ayrılarak bronz madalya kazanmış olmak daha da anlamlı bir hal alıyor'' ifadelerini kullandı.

''Ay-yıldızlı'' ekibin başantrenörü Aziz Akkaya ise ''Daha önceleri hep çeyrek finali görüyorduk ama şimdi yarı finale yükseldik. Kazandığımız üçüncülük maçı da önemliydi. Kadrodaki 9 oyuncumuz seneye de bu takımda yer alacak. Bu anlamda diğer takımlara göre daha genç bir ekibimiz var ve bu oyuncular ileride daha da iyi derecelere imza atacaklar'' açıklamasında bulundu.

Takım kaptanı Ecem Güler, şampiyonada son dakikaya kadar ellerinden geleni yaptıklarını anlatarak, ''Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirdik. Tarihe isimlerimizi yazdırdığımızı düşünüyorum. Bundan sonra da devamı gelecek'' dedi.

Turnuvanın en iyi 5'ine seçilen Olcay Çakır, yarı final mücadelesinde talihsiz olduklarını dile getirerek, ''Ancak sonrasında üçüncü olmasını bildik ve ülkemize madalya ile döndük. Tarihte bir ilki gerçekleştirdik. En iyi 5'e seçilmek güzel bir duygu. Ben sadece elimden gelenin en iyisini takım için yaptım'' şeklinde ifadeler kullandı.

Sayfa Yükleniyor...