"Hayal kırıklığına uğradım"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde Çek Cumhuriyeti"ne yenildiği maçta ortaya konulan performansın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

NTV Spor 28.08.2012 - 20:07

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, A Milli Erkek Basketbol Takımı"nın 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde Çek Cumhuriyeti"ne deplasmanda 82-64 yenildiği maçta ortaya konulan performansın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade etti.

Federasyonun internet sitesinde maçla ilgili değerlendirmesi yer alan başkan Demirel, kötü oyunun hiçbir açıklaması olamayacağını belirterek, "Performansımızdan dolayı hayal kırıklığına uğradım. Dünkü kötü oyunumuzun hiçbir açıklaması olamaz. Bu turnuva milli takımımızın geleceği için çok önemli" ifadelerini kullandı.

Son 10 yılda Türk basketbolunun uluslararası platformda en üst seviyede yer alması için çok çalıştıklarını belirten Demirel, "Uluslararası başarı sağlayan oyunculardan kurulu ilk jenerasyonumuzu Hidayet, Mehmet Okur ve Kerem Tunçeri"den oluşan çok güçlü bir jenerasyon takip etti. Şimdi de ileri ki yıllarda milli takımımızı sırtlayacak çok yetenekli oyuncuların oluşturduğu bir jenerasyonu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu da zaman alan bir süreç. Yeri geldiğinde tabii ki eleştireceğiz ama motive etmeli ve destek de olmalıyız. Ben de bu süreci genç oyuncularımızla birlikte yaşıyor ve onlara destek oluyorum" dedi.

TANJEVİC: KONSANTRASYON EKSİKLİĞİ...
A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, A Milli Takım seviyesinde yeni bir jenerasyonun adaptasyon sürecinde iniş ve çıkışlar yaşanabildiğini belirtirken, Çek Cumhuriyeti mücadelesindeki top kayıplarını ve ribauntlardaki etkisizliği ancak konsantrasyon eksikliğiyle açıklayabildiğini ifade etti.

Tanjevic, "A Milli Takım seviyesinde yeni bir jenerasyonun adaptasyon sürecinde iniş ve çıkışlar yaşanabiliyor. Ama yine de top kayıplarını ve ribauntlardaki etkisizliğimizi ancak konsantrasyon eksikliği ile açıklayabiliyorum. Hücumda ve savunmada takım oyunundan uzaklaştık. Tüm bunlara, geçtiğimiz haftayı maç oynamadan geçirdikleri için Çekler"in daha diri olmaları da eklenince bu sonuç ortaya çıktı. Grubumuzda nispeten daha güçlü olan iki rakibimize deplasmanda kaybettik ama esas hedefimiz olan 2013 Avrupa Şampiyonası"na katılma hakkını kazanacağımızdan hiçbir şüphem yok. Bunu başaracak her türlü potansiyele sahibiz" dedi.

Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ise Çek Cumhuriyeti karşısında alınan yenilgiyi, "Dün gece tam bir kabustu. Ne yaptıysak olmadı. Takım oyunu oynayamadık ve yeterince savaşmadık. Çok basit hatalar yaptık. Takım olarak ortaya koyduğumuz oyundan üzüntü duyuyoruz" sözleriyle değerlendirdi.

Milli takımın kaptanı Ender Arslan kariyerinin en üzüntü verici mağlubiyetlerinden birisini yaşadığını kaydederek, "Tüm takım arkadaşlarım adına halkımızdan özür dilerim" dedi.

Milli basketbolculardan Kerem Gönlüm de, sonucun üzüntü verici olduğunu dile getirerek, önlerindeki 4 maçı da kazanarak 2013 Avrupa Şampiyonası"na katılma hakkını kazanacaklarını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...