"İstikrarlı yükselişi en iyi şekilde gösterdiler"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın FIBA Avrupa Şampiyonası'nda kazandığı bronz madalya ile tüm ülkeyi gururlandırdığını belirtirken oyuncuların kadın basketbolunun Türkiye'deki istikrarlı yükselişini en iyi şekilde gösterdiklerini söyledi.

NTV Spor 30.06.2013 - 22:58
Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Kadın Basketbol Takımı'nın FIBA Avrupa Şampiyonası'nı bronz madalya ile tamamlayarak tüm ülkeyi gururlandırdığını söyledi.
     
Sırbistan ile yapılan üçüncülük maçının ardından elde edilen başarıyı değerlendiren Turgay Demirel, "Kızlarımızın performansından son derece mutlu ve gururluyum. Arka arkaya iki Avrupa şampiyonasında ve arada 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda başarı sağlayan bir ekibimiz var. Kadın basketbolunun Türkiye'deki istikrarlı yükselişini en iyi şekilde gösterdiler" dedi.
     
Türkiye'nin ev sahipliği yapacağı 2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası'na büyük önem verdiklerine dikkati çeken Demirel, "İnşallah gelecek yıl ev sahipiliğini yapacağımız dünya şampiyonasında bu başarı serisini devam ettiririz. Ülkemizde neden altın madalya olmasın  Kızlarımız buna inanıyorlar. O organizasyon her bakımdan çok iyi geçecektir. İnşallah hep birlikte büyük sevinç yaşarız" ifadelerini kullandı.
     
Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat da milli takımın Avrupa üçüncülünü çok önemsediğini dile getirerek, "Yaptığımız işlerin tesadüf olmadığını göstermek istedik. Takımımız istikrarlı yükselişini devam ettiriyor. Avrupa'nın güçlü basketbol ülkelerinden biriyiz, bunu da burada tescilledik. Aslında finali gözümüze kestirmiştik. Bizim burada dereceye girmeye ihtiyacımız da yoktu. Dünya şampiyonasına katılım hakkını, ev sahibi olmamız nedeniyle zaten elde etmiştik" diye konuştu.
     
YILDIZOĞLU: "ALTIN MADALYAYI ÇOK İSTİYORDUK"   
A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu ise FIBA Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazanmak için Fransa'ya geldiklerini ancak üçüncülükle yetindiklerini aktararak, şunları söyledi:
     
"Buraya altın madalya hedefiyle geldik ama başaramadık. Üçüncülükle yetinmek zorunda kaldık. Bir taratfan da mutluyuz. Avrupa'nın üst sıralarında olmak, Türk çocuklarının madalya için mücadele ediyor olması, bizi sevindiriyor. Arkalarından gelecek jenerasyona önemli bir miras bırakacak bu çocuklar. Altın madalyayı çok istiyorduk. Bu takım Türkiye'nin altın jenerasyonu. Üzerlerinde birçok insanın emekleri var. Burada belki altın alamadık ama üçüncülük de önemli bir miras."
     
Yıldızoğlu, tamamlanan turnuvada kaybettikleri iki kritik maçın altın madalya yolunda kendilerine engel olduğuna vurgu yaparken, "Turnuvaya çok da iyi başladık. Altın madalya almamızın önünü açabilecek iki önemli maçı İspanya ve Fransa'ya karşı kaybettik. O maçları iyi analiz edip, nerede hata yaptığımızı bulmamız lazım ki bundan sona aynı hataları tekrar etmeyelim. Bence oyuncularımın hakkı altın madalyaydı" şeklinde görüş belirtti.
     
VARDARLI: "TARİHİMİZDE İLKLERİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"    
A Milli Takım'ın oyuncuları, kazanılan bronz madalyanın mutluluğunu yaşarken, daha iyi bir sonuç elde edebileceklerine olan inançlarını aktardı.
     
Milli takımın başarılı isimlerinden Birsel Vardarlı, finale çıkamamış olmanın üzüntüsüne karşın, Türkiye'ye madalya ile dönecekleri için mutlu olduklarını kaydederek, "Bu jenerasyon üç senedir üst üste önemli işler başarıyor. Tarihimizde ilkleri gerçekleştiriyoruz. Bu takımın aslında şampiyon olacağını düşünüyordum. Hala da en iyisi olduğumuzu düşünüyorum ama İspanya ve Fransa maçlarını iyi oynayamadık. Kısmet böyleymiş. Önümüzdeki sene 2014 Dünya Şampiyonası'nda inşallah kendi evimizde başarımızı kutlarız" diye konuştu.
     
Tecrübeli oyunculardan Nevriye Yılmaz da Türkiye'ye bronz madalya ile döneceklerini hatırlatarak, şunları bildirdi:
     
"Bir önceki Avrupa şampiyonasında final oynayıp, ikinci olmuştuk. Bu kez de bronz madalya kazandık. Bence çok önemli bir başarı. Bu jenerasyonun ne kadar istikrarlı bir takım olduğunu gösteriyor. Çok mutluyuz."
     
Quanitra Hollingsworth ise "Takım olarak çok iyiydik. Burada madalya kazanmak bizim için önemliydi" dedi.
     
Milli oyunculardan Şaziye İvegin de takım arkadaşlarına övgülerde bulunarak, "Enerjisi ve inancı hiç bitmeyen bir takıma sahibiz. Her maçımızda ve her organizasyonda bunu bir kez daha gösterdik. Gelirken hedefimiz altın madalya kazanmaktı ancak onu başaramadık. Yine de madalya ile döndüğümüz için mutluyuz. Dünya şampiyonasında çok daha iyisini yapacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.
     
       

Sayfa Yükleniyor...