Tanjevic'ten Cenk Akyol açıklaması!

A Milli Basketbol Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic Cenk Akyol'un Milli Takım’a alınmamasıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydu. Tecrübeli koç Cenk Akyol'un takımda yer almamasını "Bu yıl kadroda olmaması teknik bir konudur" ifadeleriyle açıkladı.

NTV Spor 12.07.2013 - 18:59

A Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjevic, milli oyuncu Cenk Akyol'un Avrupa Şampiyonası öncesi açıklanan aday kadroda yer almaması konusuna açıklık getirdi.

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamasında Cenk Akyol konusuna değinen Karadağlı teknik adam, eleme grubu maçlarının hazırlıkları esnasındamilli sporcu ile yaşanan problemi aktardı.

Cenk'in 2004 yılından itibaren hep kadrolarında yer aldığını anlatan Tanjevic, şunları söyledi:

"Kendisi, hiç şüphesiz Türkiye'deki yıllarımda en fazla desteklediğim oyunculardan birisi. Hatırlamanız gerekir, daha 19 yaşındayken A Milli Takım'da tecrübeli oyuncularla birlikte forma şansı buldu. Geride kalan dönemde milli takımda oynama şansı kendisine birçok kez sunuldu. Geçtiğimiz yıl eleme grubu müsabakaları için risk alarak, takımın yarısını yeni oyunculardan kurdum. Bizim dışımızdaki hiçbir milli takım bu tür bir oluşuma gitmedi. Cenk, benim programımı tanıyan bir oyuncu olarak, takıma dahil edilen yeni oyunculara yardımcı olmalıydı. Ama o bunu yapmadı. 7-8 günlük hazırlık döneminin ardından, 'ben bunu yapamam, kendimi iyi hissetmiyorum ve gitmek istiyorum" dedi. Dolayısıyla, bu yıl kadroda olmaması teknik bir konudur."

"HİDAYET TÜRKOĞLU'NUN YER ALMASI ÖNEMLİ"
Bogdan Tanjevic, hedeflerinin Slovenya'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Avrupa Şampiyonası'nda başarı olduğunu aktararak, "2014 Dünya Şampiyonası'na katılma hakkını elde etmek ve madalya kazanmak istiyoruz" derken, Hidayet Türkoğlu'nun aday kadroda bulunmasının da kendileri için önemli olduğunu dile getirdi.

Hidayet'in milli takıma başarılı bir şekilde kaptanlık yaptığını kaydeden Tanjevic, "Hidayet'in Avrupa Şampiyonası'nda yer alması, milli takımımızın daha da güçlü olması için önemli. Takımımıza başarıyla kaptanlık yapıyor, bunun da ötesinde liderlik ediyor ve bu konumunu hak ediyor" şeklinde görüşlerini aktardı.

Milli takımın yeniden yapılanması planlarına da değinen Tanjevic, şu ifadeleri kullandı:

"Teknik politikamızdan bahsedersek, 1979 ve öncesinde doğmuş sadece üç oyuncumuz var. Şu anda kariyerinin sonuna yaklaşan Ömer Onan, Kerem Gönlüm ve Hidayet Türkoğlu kadromuzda. 1987 doğumlu sporculardan oluşan ve Nihat İziç'in yetiştirdiği jenerasyon da şimdi en iyi yıllarındalar. Burada belirleyici olan, federasyonun teknik politikası. Ben de takıma, bir yılda 10 oyuncu değiştirmeden, yavaş yavaş yenileme konusunda katkı veriyorum. Teknik politikayı sevmeseniz de herkes için geçerli olmak zorundadır. Öncelik, milli takımda oynamanın verdiği onurdur. Bu tüm sporcularımız için geçerlidir."

Sayfa Yükleniyor...