Turgay Demirel FIBA'yı eleştirdi

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Litvanya'da devam eden 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri'nde FIBA'nın hakem atamalarında pek özenli davranmadığını söyledi.

NTV Spor 08.09.2011 - 17:41

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, hakem atamaları nedeniyle FIBA'ya tepki gösterdi.

Demirel, Fransa ile yapılan dünkü maça ilk turda Polonya-Türkiye maçındaki yönetimi nedeniyle FIBA'ya şikayet ettikleri Rus hakem Sergey Mikhaylov'un atanmasına tepki göstererek, ''Hakem atamalarında pek özenli davranılmıyor'' dedi.

Polonya maçının ardından 2 maç sonra Rus hakemin Fransa maçına atandığını kaydeden Demirel, ''Bizim aleyhimize bu kadar düdük çalmış, 2 saniyede 8 sayı yememize neden olmuş Rus hakem Mikhaylov, Polonya maçından 2 maç sonra dünkü en kritik maçımıza atanıyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Her ne kadar maç içinde herhalde çok tembih edildiği için Türkiye aleyhine neredeyse hiç düdük çalmamaya gayret ettiyse de bu atama büyük bir hata'' diye konuştu.
        
''İSRAİLLİ HAKEMİN ATANMASI MANİDAR''
Turgay Demirel, dünkü Türkiye-Fransa maçına İsrailli hakem Seffi Shemmesh'in atanmasını da manidar bulduğunu ifade etti.

''Son zamanlarda Türkiye ile İsrail arasındaki politik gelişmeler, son bir haftada gelinen nokta nedeniyle dünkü maça İsrailli hakemin atanmasını ve o maçta çaldığı düdükleri manidar buldum'' diyen Demirel, ''Ama maalesef FIBA çok zorlu bir grupta, özellikle ev sahibine destek olmak için bir takım istenmeyen görüntüler çiziyor gibi. Dün akşam Sırbistan-Litvanya maçından sonra Sırp teknik kadronun ve oyuncuların söyledikleri ve maç içindeki yaklaşımları da bunun net bir örneği. Bizim Litvanya'yla oynadığımız maçta da benzer şikayetleri biz de Yunanlı hakemde dile getirmiştik. FIBA'nın atamalarda daha az özenli davranıyor olması bizi çok memnun etmiyor.  Kendilerine gereken itirazları, konuşmaları yapıyoruz. Onlar da kendilerinin karışmadığını, bunu komiserlerin yaptığını söylüyorlar. Umut ediyorum önümüzdeki iki maç daha iyi olacak'' şeklinde konuştu.
        
''TÜRK HAKEMLERİN İKİSİ DE BAŞARILI''
Turgay Demirel, 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri'nde görev yapan Türk hakemler Murat Biricik ve Emin Moğulkoç'un başarılı hakemler olduğunu, maçlarını iyi yönettikleri için 2. tura devam ettiklerini söyledi.

Biricik ve Moğulkoç'un bundan sonraki maçlarda da başarılı olacaklarına inandığını kaydeden Demirel, ''İkisi de başarılı hakemlerimiz. Buradaki maçlarını izleyemedim, ama herhalde iyi yönettiler ki 2. tura devam etmeleri uygun görüldü. İnşallah önümüzdeki maçlarda onlara da önemli görevler verirler, onlar da yine Türk basketbolunu hakemlik anlamında burada düzgün bir şeklide temsil ederler. Ben onların başarılı olacaklarına inanıyorum'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...