Ümitler Türkiye'ye döndü!

İtalya'da düzenlenen Avrupa Ümit Erkekler Basketbol Şampiyonası'nda üçüncü olarak bronz madalya kazanan Ümit Milli Takım, yurda döndü.

NTV Spor 20.07.2015 - 17:09

Atatürk Havalimanı'na gelen kafileyi, basketbolcuların aileleri ve arkadaşları çiçeklerle karşıladı. Havalimanının dış hatlar terminalindeki Ali Sürmen Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ümit Milli Basketbol Takımı Başantrenörü Taner Günay, şampiyonadan madalyayla dönmekten dolayı gururlu olduklarını belirterek, yarı final maçını kaybettikten sonra takımı 3'üncülük karşılaşmasına çok iyi hazırlandıklarını söyledi.

Günay, turnuvaya hazırlanırken çok normal bir süreç geçirmediklerini belirterek, "Dünya şampiyonasıyla çakışması nedeniyle 1996 doğumlu 5 oyuncuyu 1 gün önce getirdik. Onlar da bize çok büyük uyum sağladı. İyi bir katkı aldık. Turnuvalar sırasında talihsiz bir şekilde sakatlanan Doğukan, kendine çok iyi baktı ve iğneyle oynadı. Şimdiki hedefimiz bu oyunculardan en az 8'ini 3 sene içinde A Milli Takım'da görmek" diye konuştu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Erkek Milli Takımlar Altyapı Koordinatörü Nihat İziç de zor koşullar altında turnuvaya hazırlandıklarını ifade ederek, şampiyonadan sadece bir gün önce tam kadro antrenman yapabildiklerini aktardı.

İziç, İtalya'daki organizasyonun geçmiş yıllardakilerden farklı olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

"Organizasyon sonunda 7 takım B kategorisine düşüyordu ve tüm takımlar baskı altındaydı. Biz de bu stresi hissettik. Örneğin bu sene 19 Yaşaltı Dünya Şampiyonası'nda ikinci olan Hırvatistan'ın 20 Yaşaltı Milli Takımı seneye B kategorisinde mücadele edecek. Yunanistan, Rusya, Polonya, Bulgaristan gibi güçlü ekipler bir alt lige düştü. Beş oyuncumuz hiçbir antrenman yapmadan 19 Yaşaltı Milli Takımı'ndan buraya katıldı. Bu bronz madalya, altın madalya kadar değerlidir."

 

Sayfa Yükleniyor...