"Üstesinden geleceğiz"

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Aziz Akkaya, amaçlarının 2017 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde gruptan çıkmak olduğunu söyledi.

NTV Spor 12.11.2015 - 15:55

Akkaya, Türkiye Basketbol Federasyonu'nun internet sitesinde yer alan açıklamasında, Avrupa Şampiyonası'na doğrudan giden takım olmadığını kaydederek, "Avrupa şampiyonu takımlar bile bu elemeleri oynayacak. Dikkatli olmamız lazım, çünkü bu işin şakası yok. Bu maçları kazanmak istiyoruz" ifadesini kullandı.

Öncelikli hedeflerinin Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde gruptan çıkmak olduğununu vurgulayan Akkaya, "Biz iki bölüm olarak düşündük. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nin sonrasında olimpiyat elemeleri var. Bütün amacımız burada gruptan çıkarak olimpiyat elemelerine hazır halde gelmek. Milli Takımımızın temel taşlarından olan Nevriye Yılmaz ve Birsel Vardarlı bu maçlarda bizimle olmayacak. Doğru 12 kişiyi bulmak için çalışmalara devam edeceğiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Millilerin son Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü öncekinde ise ikinci olduğunu hatırlatan Akkaya, bu dereceleri hedeflediklerini dile getirdi.

YABANCI SİSTEMİ HANDİKAP
Türkiye Kadınlar Basketbol Süper Ligi'ne de değinen Aziz Akkaya, ligde uygulanan yabancı oyuncu statüsüne ilişkin "Ligde skoru yabancı oyuncular yapıyor. Üstüne koyan Türk oyuncu sayısı 5-6'yı geçmez. 4 yabancılı sistemde Türk oyuncuların çok süre aldığını söyleyemeyiz. Bunun bizim için handikap olduğunu düşünüyorum" diye görüş belirtti.

Akkaya, grupta karşılaşacakları İsrail'in ligde oynayan yabancı sayısını azalttığını, bu doğrultuda da kalitesinin düştüğünü, ancak altyapıda çıkış yaşadıklarını kaydetti.

Milli takımın grupta mücadele edeceği Bosna Hersek ile zorlu bir karşılaşma yapacaklarını belirten Akkaya, şöyle devam etti:

"Bosna Hersek hem erkeklerde hem kadınlarda yükseliş içinde. İyi bir jenerasyonları var. Bizim takımımızın onların üstesinden geleceğini düşünüyorum. Her takımı ciddiye almamız lazım. Kendi sahamızda oynayacağımız maçların sorun olamayacağını düşünüyorum ama dışarıda oynayacağımız maçlara dikkat etmemiz lazım."

2017 FIBA Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu'nda yer alan Türkiye, İsrail, Bosna Hersek ve Romanya ile karşılaşacak.

Takımların 9 grupta mücadele ettiği elemelerde gruplarını ilk sırada tamamlayacak ekipler 2017 yılında Çek Cumhuriyeti'nde yapılacak finallere yükselecek.

Elemelerde en iyi 6 grup ikincisi de şampiyonada yer alma hakkını elde edecek.

 

Sayfa Yükleniyor...