12 Dev Adam'ın genç yıldızları NTV Spor'a konuk oldu

Draft sürecinde Amerika'da bir sansasyona dönüşen Enes Kanter ile sergilediği performansla NCAA'de "Yılın Savunma Oyuncusu" ödülünü kazanan Doğuş Balbay, NTV Spor'a konuk olarak İsmail Şenol'un sorularını yanıtladı.

NTV Spor

01.08.2011 - 15:43

12 Dev Adam'ın genç yıldızları Enes Kanter ile Doğuş Balbay, NTV Spor'a konuk oldu. İlk olarak Türkiye'de toplanan 12 Dev Adam, İtalya'da Bormio kampını tamamladıktan sonra İzmir'de düzenlenecek olan Basketball World Cup 10'un hazırlıkları kapsamında İstanbul'da kampa girdi.

NBA Draft'ında seneye damga vuran isimlerden biri olan ve Utah Jazz tarafından 1. turda 3'üncü sıradan seçilen Enes Kanter ile Texas Üniversitesi'nde sergilediği performansla NCAA'e damga vurarak "Yılın Savunma Oyuncusu" seçilen Anadolu Efes'in yeni yeteneği Doğuş Balbay, NTV Spor'a konuk oldu.

Enes Kanter ile Doğuş Balbay, A Milli Basketbol Takımı'nda kamp sürecinde yaşanan sakatlıkların üzüntü yarattığını ancak 12 Dev Adam'ın büyük bir uyum içerisinde hazırlıklarına devam ettiğinin altını çizdi. A Milli Takım ile daha önce de kamp deneyimi yaşamış olan Doğuş Balbay, takım içerisindeki herkesin bir birine çok yardımcı olduğunu ifade etti. A Milli Takım ile ilk kez kampa giren Enes Kanter de takım içerisindeki abilerinin kendisine çok yardımcı olduğunu belirtti.

12 DEV ADAM'IN GENÇ YILDIZLARI ENES VE DOĞUŞ NTV Spor'A KONUK OLDU

Doğuş Balbay: A Milli Takım kampında büyük bir uyum içerisinde çalışyoruz. Başarılı olabilmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Enes Kanter: Arkadaşlığın çok iyi olduğu bir ortamdayım. A Milli Takım'a geldiğim ilk kamptı. Hidayet abi ve Kerem abi bana çok yardımcı oldu. Burada A Milli Takım'ın ne kadar önemli ve iyi olduğunu anladım. Bana gelecekte de çok yardımcı olacaklar. Bu benim ilk kampım ve çok mutluyum bu kadar iyi oyuncularla bir arada olabildiğim için. Abilerimiz, arkadaşlarımız çok tecrübeli ve burada arkadaşlaığımız çok üst düzeyde.

Benim ilk günümde Hidayet abi bana, "Sadece çık ve kendi oyununu oyna. Ben iyi bir oyuncu olduğunu biliyorum. Sadece kendi oyununu oyna" dedi. Bende onun bana verdiği güvenle ilk antrenmanıma çıkarak elimden geleni yaptım. Burada gerçekten harika bir atmosfer var.

Doğuş Balbay: Okulumda (Texas Üniversitesi) başardıklarım benim için çok büyük bir onur oldu. "En iyi defans oyuncusu" ödülü çok değerli bir ödüldü benim için. Okuldaki rolüm biraz daha farklıydı. Kimi zaman en skorer isimleri tuttum. Ve koçlarımın bana verdiği görev sayesinde bu ödülü kazandım.

Milli Takım kampında arkadaşlarım, abilerim benim her boş kaldığımda şut atmamı istiyorlar. Şutlarımın üzerinde çok çalışıyorum. Bu konuda güvenim yerine gelmeye başladı ve her geçen gün şutlarım daha da yerine oyurmaya başladı.

Enes Kanter: Ben Amerika'ya gitmeden önce Doğuş'la çok konuştum ve o bana çok yardımcı oldu. Amerika'ya ona güvenerek gittim. Doğuş'tan orada çok iyi bahsediyorlar. Orada savunması ayrı bir muhabbet konusu. Doğuş'un benim arkadaşım olduğunu da biliyorlar ve bana her zaman onun yeteneklerinden bahsediyorlar. Doğuş Amerika'da çok saygı duyulan bir isim.

Doğuş Balbay: Enes'i bana her zaman sordular. Türk olduğumu bilen herkes Enes'i bana sordu. Kendisini çok kısa sürede tanıttı ve kısa süre içerisinde sansasyona dönüştü. Enes'i de çok yakından tanıdığım için onun hakkında her zaman olumlu şeyler söyledim. Bana hep, "Onu neden yanında bu okula getirmedin" diye de sordular. Onun isminin böyle yerlere gelmesi çok değerli bir olay.

Enes Kanter: Ben ilk başta Amerika'ya ilk gittiğimde sadece pivot olmadığımı öğrendim. Orada bana forvet de oynayabileceğimi gösterdiler. Kendime karşı küçüklerle oynarken de sadece pivot özelliklerimi kullanmadım. Yeri geldi top da taşıdım.

Sayfa Yükleniyor...