12 Dev Adam'ın kadrosu belli oldu

Bu yıl Litvanya’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil edecek A Milli Erkek Takımımızın aday kadrosu açıklandı.

NTV Spor

05.07.2011 - 10:44

31 Ağustos-18 Eylül 2011 tarihleri arasında Litvanya'da düzenlenecek ve NTV Spor'dan yayınlanacak olan 2011 Avrupa Şampiyonası'nda ülkemizi temsil edecek A Milli Erkek Takımımızın aday kadrosu, bugün Renaissance Polat İstanbul Hotel'de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.

Düzenlenen basın toplantısı ile A Milli Erkek Takımımızın şampiyona aday kadrosu ile millilerimizin yaz dönemi hazırlık programı da belli oldu.

GENÇ OYUNCULAR AĞIRLIKTA
FIBA Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'na katılacak (A) Milli Takım'ın aday kadrosu ağırlıklı olarak genç oyunculardan oluşturuldu.

(A) Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene ve teknik ekibi, geçen sezon FIBA Dünya Şampiyonası'nda ikinci olan takımın iskeletini bozmazken, Preldzic, Enes, Furkan, Doğuş, İzzet ve Sertaç gibi genç ve yeni isimlere de aday kadroda yer verdi.

Fenerbahçe Ülker'e geldiği günden itibaren başarılı performansıyla katkı sağlayan ve Basketbol Federasyonu'nun girişimleriyle Türk Milli Takım'ında oynama hakkı elde eden Emir Preldzic, ilk kez milli takım kadrosunda yer aldı.

KADRODA 5 NBA OYUNCUSU
''12 Dev Adam''ın aday kadrosunda 5 NBA oyuncusu birden yer aldı.

Milli takıma uzun yıllardır büyük hizmet veren Hidayet Türkoğlu'nun yanı sıra yine NBA'de uzun zamandır görev alan Ersan İlyasova ve geçtiğimiz sezon bu organizasyonun içinde yer almaya başlayan Ömer Aşık ve Semih Erden yine teknik heyet tarafından aday kadroya davet edildiler.

Bu 4 yıldızın yanı sıra bu yaz NBA'de gündem yaratan ve 3. sıradan Utah Jazz tarafından seçilen Enes Kanter de moralli şekilde aday kadroya gelecek.

DÜNYA ŞAMPİYONASI'NIN İSKELETİ KORUNDU
Teknik heyet, Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı FIBA Dünya Şampiyonası'nda ikinci olarak tarihin en büyük başarılarından birine imza atan milli takımın iskeletini bozmadı.

Geçen yılki şampiyonada tarih yazan kadroda yer alan Cenk Akyol, Ender Arslan, Kerem Gönlüm, Kerem Tunçeri, Sinan Güler, Oğuz Savaş, Ömer Onan, Ömer Aşık, Semih Erden, Ersan İlyasova ve Hidayet Türkoğlu Litvanya'daki Avrupa Şampiyonası'nda da milli takımın en büyük kozları olacak.

AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA DOĞRU 18 KİŞİLİK A MİLLİ TAKIM ADAY KADROSU
Barış Ermiş - Banvit
İzzet Türkyılmaz - Banvit
Cenk Akyol - Andolu Efes
Kerem Gönlüm - Anadolu Efes
Kerem Tunceri - Anadolu Efes
Doğuş Balbay - Anadolu Efes
Sinan Güler - Anadolu Efes
Emir Preldzic  - Fenerbahçe Ülker
Oğuz Savaş - Fenerbahçe Ülker
Ömer Onan - Fenerbahçe Ülker
Sertaç Şanlı - Galatasaray
Ender Arslan - Galatasaray
Furkan Aldermir - Galatasaray
Ömer Aşık - Chicago Bulls
Semih Erden - Cleveland Caveliers
Ersan İlyasova - Milwaukee Bucks
Hidayet Türkoğlu - Orlando Magic
Enes Kanter - Utah Jazz

Geçtiğimiz yıl ülkemizin ev sahipliğinde düzenlenen 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda tarihi bir başarıya imza atarak Türkiye'ye büyük bir gurur yaşatan ve dünya ikinciliği kazanan millilerimiz, bu sene de hazırlıklarına bu doğrultuda başlayacak. Geçtiğimiz seneki başarıyı tekrarlama amacı ile hazırlıklarına başlayacak olan millilerimizde en büyük hedef, Avrupa Şampiyonası'nı 2012 Olimpiyat Oyunları'na katılabilecek bir derece ile noktalamak ve Türkiye'ye bir büyük gurur daha yaşatmak.

Sayfa Yükleniyor...