San Antonio Spurs, Tony Parker'ın formasını emekli etti

NBA takımlarından San Antonio Spurs, kulüp tarihinin en başarılı üçlüsündeki son isim Tony Parker'ın formasını da emekliye ağırdı. Parker'ın 9 numaralı forması artık Tim Duncan (21) ve Manu Ginobili'nin (20) numaralı formalarıyla birlikte AT&T Center'da asılacak.

NTV Spor 12.11.2019 - 10:08

San Antonio Spurs, eski oyuncusu Tony Parker'ın formasının emekli etti.  NBA'de San Antonio Spurs, Memphis Grizzlies'e 113-109 yenilirken; bu tatsız maç kısa sürede unutuldu. Zira, adını takımın tarihine altın harflerle yazdıran Tony Parker'ın formasının emekli edildiği tören başladı.

AT&T Center'da, Bruce Bowen (12), Tim Duncan (21), Manu Ginobili (20), Sean Elliott (32), George Gervin (44), Avery Johnson (6), Johnny Moore (00), David Robinson (50) ve James Silas'ın (13) ardından forması asılan 10. isim olan Fransız eski basketbolcuyu binlerce taraftar yalnız bırakmadı. Eşi Axelle, çocukları Josh ve Liam'la birlikte törene katılan Parker'a eski takım arkadaşları ve coah'u da eşlik etti. 

San Antonio Spurs tarihinin 5 şampiyonluğunun 4'ünde birlikte ter döktüğü Tim Duncan ve Manu Ginobili'nin formalarının yanında ismi yer alan Parker, bu iki isim için "Sizinle birlikte oynamak bir onurdu. Siz iki kişi benim hayatınmı ne kadar etkilediniz bilemezsiniz" dedi.

Duncan, Ginobili ve Parker'lı Spurs, NBA'de 541 galibiyete imza atarken; Spurs efsaneleri NBA tarihinin en çok galip gelen 3'lüsü unvanını elde etti. Tim Duncan da yaşanan başarılara atıfta bulunarak, "Çok çabuk gelişti. Bu çocuğun benim oyun kurucum olacağına dair bir fikrim yoktu. Parker, kariyerimin sonuna kadar birlikte oynamayı sevdiğim bir isim oldu" dedi.

2001'de San Antonio Spurs tarafından draft edilen Parker'ın ilk sezonu kendi deyimiyle 'korkunç' geçti. Gregg Popovich'in 2. sezonda şans verdiği Fransız yıldız, takımıyla 2003, 2005, 2007 ve 1014 yıllarında NBA şampiyonluğu sevinci yaşadı. 2007'deki NBA finallerinin ise En Değerli Oyuncusu (MVP) seçildi. 6 kez All Star karmasına giren Fransız oyun kurucu, 6 bin 829 asistle de kulüp tarihinin en çok asist yapan ismi oldu.

Popovich ise Parker ile ilgili düşüncelerini aktarırken şaka yollu olarak, "Tony, sana yıllar boyunca yaptığım fiziksel ve mental baskılardan dolayı özür dilerim. Teşekkür ederim, bunu söylemeyi uzun zamandır istiyordum" dedi.

Parker ile Popovich birlikte NBA tarihinin gözdelere arasına girerken; Popovich'in kendisi üzerindeki etkisini aktaran Parker, "Hayatım boyunca beni etkiledin. İnanılmaz bir babam var ve sen ikinci bir inanılmaz baba oldun. Bana bir şeyler öğretme şeklin, oyunu anlamama ve beni daha iyi hale getirme konusunda bana yardımcı oldun." ifadelerini kullandı.

Oyun kurucu olarak görev yapan Parker, NBA'de 15,5 sayı, 5,6 asist, 2,7 ribaunt ortalamalarıyla mücadele etti.

Sayfa Yükleniyor...