Apoel'e komik ceza!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde oynanan Apoel-Pınar Karşıyaka maçında, Pınar Karşıyaka kafilesine yapılan saldırının cezası belli oldu.

NTV Spor 23.12.2010 - 01:40

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde Apoel ile oynanan maçta, Pınar Karşıyaka kafilesine gerçekleştirilen saldırının cezası belli oldu.

SADECE 40 BİN EURO VE 3 MAÇLIK BİR CEZA VERİLDİ
FIBA tarafından yapılan resmi açıklamada, "Apoel takımı, 65.4 ve 65.13 numaralı maddeleri ihlal ettiği için 40 bin euro para cezasına ve sahasındaki ilk 3 maçı seyircisiz oynama cezasına çarptırıldı" ifadesi yer aldı.

DIŞİŞLEERİ BAKANLIĞI'NIN RESMİ AÇIKLAMASI
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Salı akşamı Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan olayların ardından resmi bir açıklama yaptı. Açıklamanın tam metni:
"FIBA Erkekler EuroChallenge Kupası G Grubu'nda Kıbrıs Rum kesiminin Apoel takımı ile eşleşen Pınar Karşıyaka sporcuları, dün Kıbrıs Rum kesiminde yaptığı maçın ardından çirkin bir saldırıya uğramıştır.

TEDBİRLERİN YETERSİZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI
Türkiye'den bir takımın, uluslararası bir turnuva kapsamında GKRY'ye gitmesi esasen istisnai bir durum olup, bunun gerektirdiği önlemlerin alınması beklenirken, Rum tarafındaki emniyet tedbirlerinin çok yetersiz olduğu meydana gelen olaylarla ortaya çıkmış, kafileden yaralananlar da olmuştur.

Olayın medyana gelmesinden itibaren gelişmeler ilgili dış temsilciliklerimiz dahil Bakanlığımız ve en üst makamlarımızca yakından takip edilmiş; tarafımızdan BM Sekretaryası ve Ada'daki BM Barış Gücü nezdinde, KKTC makamlarınca da keza Ada'daki Barış Gücü ve Rum yetkililer nezdinde sporcularımızın güvenliğinin sağlanması ve Kuzey Kıbrıs'a güvenli şekilde nakilleri konusunda yoğun girişimlerde bulunulmuştur. Bu çerçevede, BM Barış Gücü ve GKRY emniyet birimleri, sporcularımızın ikametine ayrılan mahalde gerekli önlemleri almışlardır. Bilahare, Rum yetkililerin sporcularımızın KKTC'ye geçmeleri yönündeki talebe olumlu yaklaşmamaları sonucunda, kafilenin önceden planlanan seyahat programını değiştirmeden Türkiye'ye dönme arzusu da gözönünde tutularak, havaalanına nakillerinde gerekli emniyet tedbirlerinin alınacağı güvencesinin verilmesinin ardından sporcularımızın Yunanistan üzerinden ülkemize müteveccihen Kıbrıs Rum kesiminden ayrılmaları temin edilmiştir.

ŞİDDETLE KINIYORUZ
Bir spor etkinliğinin böylesine bir saldırıya dönüşmesi, Rum toplumunda fanatizmin boyutunu ve birlikte yaşama kültürünün eksikliğini sergilemesi bakımından şiddetle kınanmakta ve Rum tarafında son dönemde artış gösteren Türk karşıtı nefret eylemlerinin bir yenisini teşkil etmesi açısından kaygıyla karşılanmaktadır.

TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
Başta AB olmak üzere uluslararası toplumun ortak spor ve kültür değerleri bağlamında gerekli uyarıları yapacağına olan inancımızı vurgular; ilgili tüm kurumlar nezdinde olayın takipçisi olacağımızı bildiririz."

KARŞIYAKA'YA SALDIRI HABERİ VE HAKAN DEMİR İLE HÜZEYİN ÖZGÜRGÜN'ÜN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

KIBRIS RUM POLİSİ BASIN SÖZCÜSÜNÜN AÇIKLAMALARI İÇİN TIKLAYIN

RUM POLİSİ: "SİZİ KORURSAM HESAP SORARLAR" HABERİ İÇİN TIKLAYIN

NİHAT MALA: "TÜRKLÜĞÜMÜZDEN GURUR DUYDUK" HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Sayfa Yükleniyor...