"Avrupa Şampiyonası'nda zor gruba düştük"

NBA takımlarından Milwaukee Bucks forması giyen milli basketbolcumuz Ersan İlyasova, A Milli Takımın Avrupa Şampiyonası'nda düştüğü grubu çok zor olarak nitelendirdi.

NTV Spor

10.02.2011 - 11:51

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi'nde (NBA) Milwaukee Bucks'ın formasını giyen milli basketbolcu  Ersan İlyasova, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda çok zor bir gruba düştüğünü belirterek, "Fakat gruptan çıkarsak önümüzde çok kolay bir yol olabileceğini düşünüyorum. Çünkü tüm zor takımları arkada bırakmış oluruz ve finale kadar yolumuz açılır" dedi.

Bucks'ın deplasmanda Washington Wizards'a 100-85 mağlup olduğu karşılaşmanın ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Ersan, "12 Dev Adam"ın Litvanya'da düzenlenecek 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda son Avrupa şampiyonu İspanya, ev sahibi Litvanya, İngiltere, Polonya ve elemelerde ikinci olacak takımla eşleşmesini de değerlendirdi.

Ersan, çok zor bir gruba düştüklerini ifade ederek kendi seyircisinin önünde oynayacak Litvanya ile çok zorlu bir maçın kendilerini beklediğini, İspanya ve tam kadro gelmesi halinde İngiltere ile de çok zor maçlar oynayacaklarını söyledi.

Ancak gruptan çıkmaları halinde önlerinde çok kolay bir yolun olabileceğini söyleyen Ersan, "Çünkü tüm zor takımları arkada bırakmış oluruz ve finale kadar yolumuz açılır" diye konuştu.

Ersan, bir soru üzerine, A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın yeni başantrenörü Orhun Ene'nin kendileri için yeni bir antrenör olmadığını, kendisinin zaten her zaman yanlarında olan bir kişi olduğunu kaydetti.

Washington Wizards ile oynadıkları maçı ve takım olarak bu sezonki performanslarını da değerlendiren Ersan, iki gün arka arkaya maç oynadıkları için Wizards maçına enerjisiz başladıklarını, fark açılınca da kapatamadıklarını belirtti. Önlerinde daha çok maçın olduğuna dikkati çeken Ersan, play-off'a kalabilmek için bu maçları daha fazla ciddiye alarak kazanmaları gerektiğini kaydetti.

Ersan, sezon başında sakatlık sorunu yaşadıklarını, o yüzden bir türlü tam takım olarak biraraya gelemediklerini ve birlikte idman yapamadıklarını söyleyerek, "Ancak herkes profesyonel oyuncu, sahaya adım attığınız zaman herkesin yüzde yüz performans göstermesi lazımdı ama herkes yüzde yüz performansı gösteremedi. Tüm kaybettiğimiz maçlar aynı şekilde. Daha yolumuz uzun, açığı kapatmak için daha çok maç kazanmamız lazım. Doğu Konferansına baktığınız zaman tüm takımlar birbirine çok yakın. Aralarında üç-dört mağlubiyet fark var. Şu anda her maç önemli, çünkü sezon ilerledikçe maç sayısı azalıyor, şansınız da azalıyor. O yüzden play off'a kalmak için her maçı çok ciddiye almamız lazım. Play off şansımız her zaman var" diye konuştu.

Ersan, sezon başındaki sakatlıkların tam kadro idman yapmalarını engellemesi yüzünden oyuncuların hala birbirlerini tanıyamadığını düşündüğünü belirterek, "Ama daha çok maç var, toparlanacağız ve daha iyi basketbol oynayacağız diye düşünüyorum" dedi.

Milli basketbolcu, bir soru üzerine, NBA kariyerine başladığı yer olan Milwuakee'de mutlu olduğunu, ailesinin de burada yaşadığını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...