"Başarı istiyoruz; başarı da bize yakışıyor"

2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası'nda mücadele edecek A Milli Takım'ın menajeri Kerem Tunçeri ile kaptanı Semih Erden, NTV'nin konuğu oldu.

NTV Spor 25.06.2019 - 11:20

2019 FIBA Basketbol Dünya Kupası'nda mücadele edecek A Milli Takım'ın menajeri Kerem Tunçeri ile kaptanı Semih Erden, NTV'nin konuğu oldu. İkili, Dünya Kupası'nda başarılı olmak istediklerini kaydederken; asıl hedeflerinin olimpiyata katılmak olduğunu vurguladı. 

Kerem Tunçeri, Dünya Kupası'nda en iyi basketbolu sergilemek istediklerini söyledi ve "Grup maçları zor geçecek. Sonuçta ilk iki çıkacak. İlk 2'yi yapıp sonraki eşleşmede daha iyi bir ortam yakalamak istiyoruz. Puanlarımızı da diğer gruba götürüyoruz. Kazanabildiğimiz kadar maç kazanmamız gerekiyor ki daha avantajlı hale gçelim. Kolay olmayacak. 1'inden itibaren arkadaşlarımızı idmanlara başlatacağız. Sonra NBA oyuncuları hariç tüm takımla Slovenya kampımız var. Fransa'da hazırlık maçımız var. Türkiye'de 2 maç yapacağız. Atina'da bir turnuva var ve sonra Çin'e gideceğiz. Oraya 1.5 saat uzaklıktaki hazırlık turnuvasından sonra da Şangay'a geçip maçları bekleneceğiz" dedi.

NBA'de forma giyen Cedi Osman ile Ersan İlyasova'nın iyi bir sezon geçirdiklerini kaydeden Kerem Tunçeri, "Furkan'ın bir takım sakatlıkları oldu. Özel idman yapıyorlar. NBA'de olan anlaşma nedeniyle 2 veya 3'ünde takımla antrenmanlara başlayacaklar. Büyük ihtimalle Çin'de tam kadro olacağız. Grup maçlarında çok oyuncu gidip geldi. NBA oyuncularımız yoğun maç trafiğinden dolayı gelemedi. En iyi şekilde hazırlanıp oraya gideceğiz" ifadelerini kullandı.

Oyuncuların Milli Takım'a duygularını daha fazla kattığı yorumu üzerine ise Kerem Tunçeri, "Ben de onu oynarken fazla hissettim. Kulüp takımı gibi değil. Ay Yıldızlı formayı giymek herkese nasip olmuyor. Bütün milletin her şeyini sırtında taşıyorsun. İnşallah genç arkadaşlarımıza nasip olur." diye konuştu.

"Yeni jenerasyon nasıl geliyor?" sorusu için Milli Takım Menajeri Kerem Tunçeri, "Jenerasyon geçişi yaşıyoruz. Genç arkadaşlarımız kendi takımlarında istediğimiz süreyi alamıyorlar. Bu Milli Takıma yansıyor. Federasyon olarak 6 yabancıya 5'e çektik. Ancak kadromuz son 4-5 senenin en iyisi olarak düşünüyorum." yanıtını verdi.

"EN BÜYÜK HEDEFİMİZ OLİMPİYATLAR"
En büyük hedeflerinin Olimpiyatlara katılmak olduğunu vurgulayan Kerem Tunçeri şöyle konuştu, "Dünya şampiyonası diyoruz ama en büyük hedefimiz Olimpiyatlara katılmak. Her kıtadan 2 takım alacaklar. Bizim jenerasyon olimpiyatlarda hiç oynayamadı. En büyük eksiğimiz o. İnşallah yeni jenerasyon oynayacak. İlk hedefimiz olimpiyatlara kalmak."

Gruplardaki rakipleri değerlendiren Kerem Tunçeri, "ABD'yi bir tarafa koyuyoruz. Çekya ve Japonya maçını muhakkak kazanmamız gerekiyor. Ondan sonrasını da adım adım düşüneceğiz. 2001'de Avrupa ikincisi olduğumuzda basketbola ilgi bayağı artmıştı. Belli bir dönem basketbol seyircisi salonlara geldi. Çok iyi bir ligiz. İyi ABD'liler ve yabancılar geliyor. Basketbolseverlerin salonlara geldiği bir dönem yaşıyoruz. Dört senedir Fen Beko Final four oynuyor. Bu sene seneler sonra Efes oynadı. Bunlar, basketbola ilgiyi arttırıyor." ifadelerini kullandı.

"BAŞARI İSTİYORUZ; BAŞARI DA BİZE YAKIŞIYOR"
Milli Takım Kaptanı Semih Erden, maçlara bireysel olarak kendisini hazırladığını kaydetti ve "Benim için dolu dolu gidiyor. Çok iyi hazırlanıyorum. İşi şeyler yapacağımıza inanıyorum. İnşallah böyle gider" dedi.

Çin'de şampiyona avantaj mı dezavantaj mı? sorusuna ise Erden, "Herkes orada aynı şartlarda olacak. Her şekilde pozitif kalıp, dezavantajı avantaja çevirmemiz grekiyor. Hem teknik ekip hem de takıma çok güveniyorum. Tabii ki kolay olmayacak. Değişik bir hava olacak. Orada her şey farklı olacak. Biz sağolsun başkanımız da elinden geleni yapıyor. Oraya her şekilde dolu dolu gideceğiiz. Bir dezavantaj olmayacak diye düşünüyorum" yanıtını verdi.

2010 Dünya Kupası Yarı Final maçındaki unutulmaz son saniye basketinin hatırlatılması üzerine ise Semih Erden, "Unutulmaz. Tarihe kazınmış bir maç. Kerem Ağabey ile başlayıp benimle biten bir maç. Benim için onun yeri bambaşka." yorumunu yaptı.

Basketbol Federasyonu'nda görev alan isimlerin basketboldan gelmelerine dikkat çeken Semih Erden, "Hidayet Türkoğlu, 2010 kadrosundaydı. Ömer Onan CEO, Haluk Yıldırım yıllardır görev aldı. Kerem Ağabey keza öyle. Hüseyin Ağabey var. Çok severim kendisini. Belki sayamadığım bir çok insan var. Bu işi anlayan bir ekiple beraberiz. Teknik ekip Ufuk Sarıca da işin içinde. Bambaşka bir ortam var. Kerem Ağabey'e bir şey söylüyoruz, daha önceden yaşadığı tecrübelerden dolayı nasıl olacağını çok iyi biliyor. Başkanımıza bir şey söylediğimizde 'Hemen yapalım Semihciğim.' diyor. Biz daha bir şey söylemeden onlar yapıyor. Bizim için büyük bir avantaj. İnşallah uzun yıllar görevde kalır ve basketbol adına güzel işler çıkarırlar." sözleriyle daha önce bu tecrübeyi yaşayan isimlerin avantajına dikkat çekti.

Hedeflerinin Olimpiyatlar olduğunu kaydeden Semih Erden, "Orası, herkesin rüyasına giren ve her basketbolcunun ter dökmek istediği yerlerden bir tanesi. Benim de rüyam o. Bu benim 3. Dünya Kupası olacak. Hem bunun heyecanını yaşıyorum hem de burada bir şeyler başarabileceğimizden eminim." sözleriyle iddiasını ortaya koydu.

2010 Dünya Kupası'nın ardından Türkiye'de basketbola ilginin arttığını belirten Semih Erden, "Açıkça 2-3 sene basketbol bayağı bir yükselişteydi. Başarıya açız. Başarı istiyoruz. Başarı da bize yakışıyor. İlgi her zaman var. Küçük çocuklardan o tatlı tatlı mesajlar geliyor. Abi fotoğraf çektirelim. Bazen maçları da soruyorlar. Bu benim için güzel bir duygu. Onlara örnek olabildiysem bu bana gurur veriyor." sözleriyle yaşadığı mutluluğu dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...