Basketbolda rakiplerimiz belli oluyor

2013 Erkekler ve Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinin kura çekimi yarın Almanya'nın Münih kentinde yapılacak. 2011 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan Türk Milli Takımı eleme grubunda yer almadan, doğrudan finallere katılacak.

NTV Spor 03.12.2011 - 13:58

Basketbolda 2013 Erkekler ve Kadınlar Avrupa Şampiyonası elemeleri ile 2011 Altyapı Avrupa Şampiyonalarının kura çekimi yarın Almanya'da yapılacak.

Münih kentinde gerçekleştirilecek kura çekimi sonucunda A Milli Erkek Basketbol Takımı'nın 2013 elemelerinde mücadele edeceği grubun yanı sıra, altyapı erkek ve kız milli takımlarının bu yıl katılacakları Avrupa Şampiyonalarındaki rakipleri belli olacak. 2011 Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan Türk Milli Takımı ise eleme grubunda yer almayacak, doğrudan finallere katılacak.

24 takımın mücadele edeceği 2013 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası'na, ev sahibi Slovenya ile İspanya, Fransa, Rusya, Makedonya, Litvanya, Yunanistan ve Büyük Britanya direkt olarak katılacak. Kalan 16 takım ise 31 ülkenin 5'i 5'li, biri de 6'lı olmak üzere toplam 6 grupta mücadele edeceği "EuroBasket 2013" elemeleri ile belirlenecek. Eleme gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan takımlar ile üçüncü sırayı alan en iyi 4 ekip de Slovenya vizesi alacak.

"12 DEV ADAM" İLK TORBADA
2013 Erkekler Avrupa Şampiyonası elemelerine katılacak takımlar, "EuroBasket 2011"de alınan sonuçlar dikkate alınarak 6 torbaya ayrıldı.

Buna göre, 2011 Avrupa Şampiyonası'na ikinci turda veda eden "12 Dev Adam"; Sırbistan, Almanya, Finlandiya, Gürcistan ve Hırvatistan ile birlikte 1. torbada yer alıyor.

Birinci torbadaki diğer seri başı takımlarla eşleşme ihtimali bulunmayan ay-yıldızlı ekip, muhtemel rakipleri torbalara göre şöyle sıralanıyor:

2. Torba: Ukrayna, Bulgaristan, Polonya, Bosna-Hersek, İsrail, İtalya.
3. Torba: Karadağ, Letonya, Belçika, Portekiz, Macaristan, İsveç.
4. Torba: Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Azerbaycan.
5. Torba: Belarus, Slovakya, Romanya, Arnavutluk, Lüksemburg, Kıbrıs Rum Kesimi.
6. Torba: İzlanda.

KADINLARDA 10 BİLET KALDI
2011 Kadınlar Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan Türk Milli Takımı'nın yanı sıra, Rusya, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan ve Büyük Britanya'nın eleme oynamadan gideceği 2013 Kadınlar Avrupa Şampiyonası elemelerinde ise 26 takım mücadele edecek.

Fransa'da düzenlenecek şampiyonanın kalan 10 bileti için 5'erli 4 ve 6'lı tek olmak üzere toplam 5 grupta ilk 2'ye girmeye çalışacak takımlar ve torbaları da şu şekilde:

1. Torba: Karadağ, Litvanya, Letonya, Belarus, İspanya.
2. Torba: Polonya, Yunanistan, Slovakya, Almanya, İsrail.
3. Torba: Macaristan, İtalya, Sırbistan, Bulgaristan, Hollanda.
4. Torba: Ukrayna, Finlandiya, Romanya, Belçika, Estonya.
5. Torba: İsveç, Slovenya, İsviçre, Bosna-Hersek, Lüksemburg.
6. Torba: Portekiz.

ALTYAPI KURALARI DA ÇEKİLİYOR
Almanya'nın Münih kentinde yarın gerçekleştirilecek kura çekiminde toplam 214 altyapı milli takımının mücadele edeceği 14 Avrupa Şampiyonasının grupları da netlik kazanacak.

Üç farklı yaş kategorisinde(U-20, U-18 ve U-16) ve 3 ayrı seviyede düzenlenecek şampiyonalarda Ümit, Genç, Yıldız Erkek ve Kız Milli Takımları Türkiye'yi temsil edecek.

Sayfa Yükleniyor...