Beşiktaş'a iyi haber

Goettingen ile Beşiktaş Cola Turka arasında oynanan karşılaşma kural hatası nedeniyle tekrarlanacak.

NTV Spor 30.11.2010 - 19:14

Beşiktaş Cola Turka'nın, Basketbol ULEB Erkekler Avrupa Kupası (B) Grubu'nda 23 Kasım Salı günü Almanya'nın BC Goettingen takımına deplasmanda 85-83 yenildiği karşılaşmanın kural hatası nedeniyle tekrar oynanacağı açıklandı.

Siyah-beyazlı kulübün internet sitesinden yapılan açıklamada, ''23 Kasım tarihinde Goettingen ile Almanya'da oynadığımız Eurocup (B) Grubu karşılaşması, maçta yaşanan kural hatası nedeniyle tekrar oynanacaktır'' ifadesi kullanıldı.

Beşiktaş Kulübü, deplasmanda rakibine yenildiği maçta hem mücadeleyi yöneten hakemlerin hem de masa hakemlerinin kural hatası yaptıkları gerekçesiyle itirazda bulunmuştu.

Beşiktaş Kulübü Amatör Şubelerden Sorumlu Yönetici Şeref Yalçın, maçtan sonraki gün yaptığı açıklamada, itirazda bulunduklarını ve maçın yüzde yüz tekrarını beklediklerini ifade etmişti.

Yalçın, BC Goettingen ile yaptıkları maçta rakip takımın beraberlik basketinin ardından antrenörlerinin mola aldığını hatırlatarak, şöyle konuşmuştu:

''Molanın ardından topun oyuna sokulacağı yerden maçın saati 19.8 saniye yerine 14 saniye olarak ayarlandı. Oyuncularımızın hakemlere yaptığı itirazın yanı sıra teknik ekibimiz de masa hakemine gerekli itirazlarda bulundu. Ancak hakemler ve gözlemci bu uyarıları dikkate almayıp ve hatta bunun yeni kural olduğunu tarafımıza söyleyerek hücum saatini 14 saniye olarak ayarlatarak sonuca etki eden kural hatası yapılmasına sebep olmuşlardır.''

BEŞİKTAŞ KULÜBÜ'NDEN AÇIKLAMA
Beşiktaş Kulübü, erkek basketbol takımının Almanya'nın BC Goettingen takımıyla tekrarlanmasına karar verilen ULEB Avrupa  kupası (B) Grubu maçının tekrarına ilişkin detayları açıkladı.

Kulübün internet sitesinde yapılan açıklamada, siyah-beyazlı ekibin 23 Kasım Salı günü deplasmanda rakibine 85-83 yenildiği mücadelenin bitimine 19.8 saniye kala BC Goettingen'in attığı sayıdan sonra Beşiktaş Cola Turka'nın mola aldığı, moladan sonra top kullanma hakkının siyah-beyazlı ekipteyken ve karşılaşmanın bitimine 19.8 saniye varken, mücadelenin teknik komiseri ve hakemler tarafından hücum süresinin 14 saniyeye ayarlandığı hatırlatılarak, ''Bu durumda takımımız hücum süresinin tamamını kullanamamış ve siyah-beyazlılarımız son hücumunu 14 saniye içinde yapmak zorunda kalmıştı. Chatman'in atışının ardından bitime 5.8 saniye kala topu kapan BC Goettingen, son atağında sayıyı bularak karşılaşmayı 85-83 kazanmıştı'' denildi.

Açıklamada, yapılan bu hatanın ardından maç bitiminden hemen sonra masa hakemlerine itirazın iletildiği, karşılaşmadan bir gün sonra da maçı canlı olarak yayınlayan TRT'nin görüntüleriyle birlikte Eurocup'a resmi itirazda bulunulduğu belirtilerek, ''Bunun üzerine ilk toplantısında kulübümüzün itirazını gündemine alan Eurocup yetkilileri, bugün yaptıkları açıklamada kulübümüzü haklı buldu ve mücadelenin tekrar oynanmasında karar kılındı'' ifadesine yer verildi.

Eurocup Disiplin Hakimi Patrick Grandiean'ın açıkladığı karara göre, Eurocup Disiplin Talimatları gereğince maçın tamamının tekrar oynanmasına, yeni karşılaşmadan doğacak masrafların tümünün Euroleague'e ait olacağına, itiraz hakkı için kulübün ödediği 300 avronun geri verileceğine ve davaya ilişkin tüm diğer istem ve taleplerin reddedileceğine karar verildiği belirtildi.

Ayrıca 62. madde uyarınca da BC Goettingen kulübüne 10 takvim günü içinde temyiz hakkı tanındığı ifade edildi.

 

Sayfa Yükleniyor...