Chicago'da Billy Donovan dönemi

NBA Takımlarından Chicago Bulls, baş antrenörlüğe Billy Donovan'ı getirdi.

NTV Spor 23.09.2020 - 10:14

Chicago Bulls, Jim Boylen'den boşalan baş antrenörlük koltuğuna Oklahoma City Thunder'dan ayrılan Billy Donovan'ı getirdi.

Son beş sezonu Oklahoma City Thunder'da geçiren, takımıyla 243-157'lik bir istatistiğe imza atan Donovan, 5 sezonda da play-off'lara kalmayı başardı. Aktif çalıştırıcılar arasında en iyi 4. kazanma oranına sahip 55 yaşındaki coach, kulüpteki 2 yıllık sezonun ardından geçen ay gönderilen Jim Boylen'in yerine göreve getirildi.

Bu sezon Oklahoma'yı yeniden yapılandırması beklenen Donovan, takımın yeni bir sözleşme teklif etmesine karşın ayrılık kararı almıştı.

Donovan'ı takımın başına geçiren Chicago Bulls, 2003'ten bu yana devam eden bir geleneği de sonlandırdı. Bulls, Scott Skiles'ten bu yana ilk kez takımın başına eski bir NBA coach'unu getirdi. Zira Bulls, genellikle ayrılan bir çalıştırıcının yerine diğer takımlardan yardımcı antrenörleri getiriyordu. 

Donovan, Oklahoma City'de Kevin Durant, Russell Westbrook, Carmelo Anthony, Paul George ve Chris Paul gibi yıldızların da çalıştırıcılığını yaparken; Shai Gilgeous-Alexander, Domantas Sabonis ve Lu Dort gibi oyuncuların gelişmesine katkı sağladı.

2015'te Thunder coach'luguna gelmeden önce 19 yılını Florida'da geçiren Donovan, Gators'la 14 sezon NCAA turnuvasına götürdü. Donovan'lı Gators, 4 Final Four oynarken; 3 Şampiyonluk maçına çıktı ve 2006 ile 2007'de mutlu sona ulaştı.

Sayfa Yükleniyor...