Enes Kanter şimdi ne yapacak?

Profesyonel basketbol oynadığı için NCAA vizesi alamayan Enes'in karşısında farklı seçenekler var.

NTV Spor 12.11.2010 - 13:45

"ENES KANTER'E NCAA'DEN VİZE ÇIKMADI" HABERİ İÇİN TIKLAYIN

Enes Kanter'in bu karar sonrasında önünde birkaç seçenek bulunuyor.

EN İYİ SENARYO
2011 NBA Draftı'na girmek için önünde herhangi bir engel bulunmayan Enes Kanter, 23 Haziran gecesi düzenlenecek Draft'a katılabilecek. Enes'in Draft'ın üst sıralarından seçilmesi bekleniyor. Ancak 18 yaşındaki pivotun üst üste ikinci sezonunu da üst düzey basketbol oynamadan geçirmesi, NBA takımlarının Enes'e olan yaklaşımını olumsuz etkileyecektir. Bu yüzden Enes'in Haziran ayına kadar basketbol oynaması en iyi senaryo.

FENERBAHÇE'DE OYNAYABİLİR
Enes'in FIBA hakları altyapısından yetiştiği Fenerbahçe Ülker'de bulunuyor. Eğer genç oyuncu sarı-lacivertli yönetimle anlaşırsa Fenerbahçe'de forma giymesinde bir sakınca yok.

Enes Kanter'in Fenerbahçe'ye dönmek istememesi durumunda sarı-lacivertli kulübün hakları saklı kalıyor. Bu da 2.06'lık oyuncunun önündeki seçeneklerin azalmasına sebep oluyor.

D-LEAGUE'DE DE OYNAYABİLİR
Enes'in yasal olarak D-League'de oynamasında herhangi bir engel yok. Bu durumda Fenerbahçe'nin genç oyuncu üzerinde herhangi bir hakkı bulunmuyor.

AVRUPA KAPISININ ANAHTARI FENERBAHÇE'DE
Ancak Enes, Avrupa'da başka bir takımla anlaşırsa, yeni kulübünün Fenerbahçe Ülker'e yetiştirme ücreti ödemesi gerekiyor. Fenerbahçe'nin önerilen parayı kabul etmemesi durumunda Enes'in yeni kulübü ve Fenerbahçe arasında anlaşmazlık ortaya çıkacak.

Bu durumda konu mahkemeye taşınacak. Ancak bu tip davalarda genellikle sporcu lehinde kararlar çıktığından, dava süresince Enes'in tıpkı futbolda Lincoln ve Ariel Ortega örneklerinde olduğu gibi “geçici lisans” yoluyla oynama ihtimali kuvvetli görünüyor.

Sayfa Yükleniyor...