Federasyondan Karşıyaka'ya cevap!

Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan olaylar nedeniyle Basketbol Federasyonu'ndan yeterli destek göremediklerini bildiren Karşıyaka'ya Federasyondan cevap geldi.

NTV Spor

24.12.2010 - 19:04

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF), Kıbrıs Rum kesiminin Apoel Takımı ile Pınar Karşıyaka arasında yapılan FIBA Erkekler Eurochallange Kupası maçında yeşil-kırmızılı ekibe yönelik saldırının protesto edildiğini, "saldırıdan sonra TBF geçmiş olsun mesajı yayınlamadı" şeklindeki ifadenin doğru olmadığını bildirdi.

TBF'den yapılan yazılı açıklamada, Karşıyaka Kulübünün basın açıklamasında, "Saldırıdan sonra federasyon herhangi bir geçmiş olsun mesajı yayınlamadı" şeklinde doğru olmayan bir ifadenin yer aldığı öne sürüldü.

Federasyonun saldırıyı en kısa sürede öğrenip, Başkan ve Genel Sekreter düzeyinde devletin konuyla ilgili tüm yetkililerini haberdar ettiğini, eş zamanlı olarak FIBA Avrupa Genel Sekreterliğine bizzat durumu bildirip protesto ettiği kaydedilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:"Kıbrıs Rum kesimi, Basketbol Federasyonu ve federasyon vasıtasıyla Kıbrıs Rum kesimi Dışişleri Bakanlığı ile derhal temasa geçilmesi ve ciddi güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlanmıştır. Federasyon başkanımız, bu süreçte soyunma odasında mahsur kalan Pınar Karşıyaka takımının yetkililerini pek çok kez telefonla aramış ve gelişmeleri yakından takip etmiştir. Sonrasında ise kafilenin ülkeye dönüş sürecinde Karşıyaka Spor Kulübü yetkilileriyle sürekli iletişim kurulmuş ve gereken temaslar sağlanmıştır. Bunlara ek olarak federasyonumuzun resmi web siteleri www.tbf.org.tr ve www.tbl.org.tr'de geçmiş olsun ve kınama mesajları ile konuyla ilgili geniş haberlere yer verilmiştir."

Federasyonun, Kıbrıs Rum kesimi temsilcisine FIBA tarafından verilecek ceza ile ilgili müracaat için, Karşıyaka Spor Kulübü ile koordinasyon içerisinde hareket ettiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:"TBF'nin kararlı ve ısrarcı tutumu paralelinde ortaya ülkece konulan kapsamlı tepki sonrasında harekete geçme baskısı hisseden FIBA, alelacele toplanarak kuralların elverdiği maksimum ceza olarak niteledikleri bir ceza kararı almış ve yayınlamış, Kıbrıs Rum kesimi Basketbol Federasyonu da yine aynı nedenle özür mektubu göndermiştir. FIBA tarafından alelacele verilen ceza kararının beklentileri yansıtmaması itibarıyla neler yapılabileceği araştırılmaya devam edilmekte, gerekli adımların atılabilmesi için Karşıyaka Spor Kulübünden istenmiş olan yazının gönderilmesi beklenmektedir. Apoel takımına verilen yetersiz cezanın öğrenilmesinden sonra, federasyonumuz bünyesinde yapılan toplantı sonrasında da FIBA Avrupa aranarak duyulan hayal kırıklığı ifade edilmiş, tahkim yollarının araştırılması ve gelişmelerin takipçisi olunacağı konusunda kararlılığımız bildirilmiştir."

BEŞİKTAŞ COLA TURKA MAÇININ ERTELENMESİ
Açıklamada, Pınar Karşıyaka'nın Beko Basketbol Ligi'nde Beşiktaş Cola Turka ile İstanbul'da yapacağı karşılaşmanın ertelenmesine yönelik başvurularına ilişkin ise şöyle denildi:"Federasyonumuz Pınar Karşıyaka'nın başvurusunu haklı bulmuş, vahim bir olaya maruz kalmış olan takımımıza tam destek sağlamak için çalışmalara ivedilikle başlamıştır. TBF yönergelerinde açıkça tanımlanmayan böyle bir durumda, takımın mental olarak dinlenmesi amaçlanmış, fikstür gereği 3 gün zarfında oynanacak bir sonraki hafta maçları, önümüzdeki haftalardaki son derece yoğun maç programı ve erteleme maçlarını tarif eden TBF Yönerge maddeleri çevresinde ilk maç için bir günlük öteleme yapılmıştır. Buna ek olarak, Pınar Karşıyaka'nın üçer gün arayla oynanacak iki maçı daha bir gün sonraya alınmış, böylece kendilerine bir haftaya yayılmış üç adet birer günlük mental dinlenme imkanı sağlanmıştır. Karşıyaka Spor Kulübüne, Karşıyaka camiasına ve basketbol ailemize geçmiş olsun dileklerimizi tekrar iletiyor, kamuoyunun bilgisine saygıyla duyuruyoruz."

Sayfa Yükleniyor...