"FIBA'nın Hidayet'e ceza vereceğini düşünmüyoruz"

Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdüren A Milli Basketbol Takımı'nın yöneticisi Harun Erdenay, Hidayet Türkoğlu'nun 20 maçlık cezasını tamamladığını ve FIBA'nın tekrar Hidayet'e ceza vereceğini düşünmediklerini söyledi.

NTV Spor 20.07.2013 - 11:30

Slovenya'nın eylül ayında evsahipliği yapacağı 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası için İtalya'da kampa giren (A) Milli Takım, hazırlıklarını günde yaptığı çift idmanla sürdürüyor.
     
İtalya'nın kuzeyindeki Bormio kasabasında kampa giren milliler, özel işleri dolayısıyla 22 Temmuz'da kampa katılması beklenen başantrenör Bogdan Tanjevic'in yardımcısı Nihat İziç yönetiminde sabahları kondisyon, akşamları da salonda olmak üzere her gün çift idmanla şampiyonaya hazırlanıyor.
     
Ay yıldızlıların, Pentagano salonunda akşam saatlerinde yapılan idmanı çok sayıda Bormiolu takip ederken, 12 Dev Adam'ın birebir ve takım halinde hücum-savunma organizasyonları çalıştığı görüldü.
     
Millilerin antrenmandaki neşeli halleri dikkati çekerken, ayağında ufak bir problemi olan Emir Preldziç ile yorgunluk sebebiyle dinlendirilen Sinan Güler, akşamki idmana katılmadı.
     
İdman sırasında, Türk basın mensuplarına konuşan Basketbol Federasyonu Milli Takımlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, şampiyonadaki hedeflerine ilişkin, "Milli takımımızın hedefi öncellikle madalya kazanmak. Tabi ki, ilk 6 arasında yer alıp, dünya şampiyonası vizesini direkt olarak elde etmek, hedeflerimizden" dedi.
     
Yönetici Erdenay, Bormio'da çift idmanlı bir programla çalıştıklarını aktararak, "Oyuncular çok istekli çalışıyor. Herhangi bir ciddi sakatlık problemimiz yok. Emir Preldzic'in ayağında ufak bir problem var. Sinan da biraz yorgundu, katılmadı. Bormio'daki çalışmalarımız 29 Temmuz'a kadar devam edecek. Burada hazırlık maçı yapmayacağız" diye konuştu.
     
İstanbul'a 29 Temmuz'da döndükten sonra hazırlık maçlarının start alacağı bilgisini veren Erdenay, "9 hazırlık maçı ile şampiyonaya hazırlanacağız. 3 tane turnuvaya katılacağız; biri Slovenya'da, biri Hırvatistan'da, biri İstanbul'da olmak üzere 3 turnuvayla hazırlanacağız. 4 Eylül tarihinde grup mücadeleleriyle şampiyona başlıyor. Grubumuzda da, ciddi rakiplerimiz var. Rusya, İtalya, Yunanistan gibi. İsveç ve Finlandiya da basketbola çok önem veren ülkeler arasında. Zorlu bir grup olacak" ifadelerini kullandı.
     
Hidayet Türkoğlu'nun durumuna ilişkin bir soruya Harun Erdenay, "Hidayet, büyük istekle antrenmanlara devam ediyor. Onun da FIBA'daki durumu önümüzdeki günlerde belli olacak. Fakat, biz Eurobasket 2013'te kaptanımızı mutlaka oynatmak istiyoruz. NBA'de 20 maçlık sürede cezasını tamamladı. FIBA'nın ona, tekrar ceza vereceğini düşünmüyoruz" yanıtını verdi.
     
Cenk Akyol'un milli takım aday kadrosuna alınmamasına yönelik de yönetim kurulu üyesi Erdenay, başantrenör Tanjevic'in Cenk'i kadroda düşünmediğini bunu kadro programını yaparken kendilerine açıkladığını dile getirerek, "Hocanın kararı" dedi.

Sayfa Yükleniyor...