Golden State'in Wiggins korkusu

Aşı olmayı reddeden basketbol oyuncusu Andrew Wiggins, eyalet kuralları gereği önümüzdeki sezon birçok maçta takımını yalnız bırakabilir.

NTV Spor 24.09.2021 - 15:17 | Son Güncelleme: 25.09.2021 - 11:18

NBA'de Golden State Warriors forması giyen Andrew Wiggins, ekim ayında başlayacak olan 2021-2022 sezonunun büyük bir kısmında takımını yalnız bırakabilir.

Golden State takımının da içinde olduğu San Francisco eyaletinin sağlık kurulunun belirlediği COVID-19 kurallarına göre kapalı mekan etkinliklerinin tamamına katılım için aşı olma zorunluluğu bulunuyor. Golden State'in sahası Chase Center'ı da içine alan bu kurala göre ziyaretçilerin yanı sıra çalışanların da bu kurala tabi olduğu belirtilirken, NBA özelinde oyuncuların da aşı olması gerekiyor.

Bu kurala göre 26 yaşındaki oyuncu takımının evinde oynadığı hiçbir maçta forma giyemeyecek. ABD basınında yer alan bazı haberlere göre Wiggins için özel bir hak tanınması ihtimaller dahilinde olsa da eyaletin sağlık kurulu bu konudaki yetkili mercii.

GÜNCELLEME: NBA'den yapılan açıklamaya göre Wiggins'in "dini sebeplerden dolayı" aşı olmak istememesi ve bundan dolayı da aşı kontrollerinden muaf tutulma talebi reddedildi. Kanadalı oyuncu, aşı olmadığı takdirde golden state'in ev sahibi olduğu hiçbir maçta oynayamayacak.

Bu korkuyu yaşamak istemeyen Golden State yetkilileri bazı doktorlar aracılığı ile Wiggins'i ikna etmeye çalışsa da oyuncunun fikri değişmemiş gibi gözüküyor. Ayrıca, Wiggins eğer Golden State'in ev sahipliği yaptığı maçlarda oynamazsa maç başına 360 bin dolar gelirinden de mahrum kalacak.

Wiggins daha önce yaptığı açıklamalarda "Ben aşı olmak istmeiyorum ve bu benim kişisel kararım. Kimseye de 'aşı olma' demiyorum. Tamamen kişisel bir kararım ve bir şekilde buna zorlanmadığım takdirde de aşı olmayacağım." demişti.

Kısa forvet pozisyonunda görev alan Wiggins geçtiğimiz sezonu 18.6 sayı ortalama ile Stephen Curry'nin ardından takımının en skorer 2. oyuncusu olarak tamamlamıştı.

NBA'de yeni sezon 20 Ekim Çarşamba günü oynanacak Milwaukee Bucks - Brooklyn Nets ve Los Angeles Lakers - Golden State Warriors maçları ile başlayacak.

Sayfa Yükleniyor...