Gözler süper yıldızlarda

NBA'de süper yıldızların hangi takıma gideceği merak konusu.

NTV Spor

30.06.2010 - 10:17

NBA'de transfer döneminde cevap bulması beklenen bir numaralı soru, ligin en değerli oyuncusu Lebron James'in nereye gideceği.

Ancak Lebron James, transfer döneminde serbest kalacak tek süper yıldız değil. Miami'den Dwyane Wade, Toronto'dan Chris Bosh, Dallas'tan Dirk Nowitzki, Phoenix'ten Amare Stoudemire, Atlanta'dan Joe Johnson, Utah'tan Carlos Boozer, Memphis'ten Rudy Gay ve New York'tan David Lee, James'i takip eden  oyuncular.

NBA kuralları her takıma serbest oyunculara transfer teklifi yapma hakkı vermediğinden, yalnızca maaş sınırının altında bulunan takımlar bu yıldızları kadrosuna katma hakkına sahip. Bütçeleri süper yıldızları almaya yetecek takımlar da hiç az değil. New York, New Jersey, Chicago, Miami ve Los Angeles Clippers, bu yıldızlara yaklaşık 16 milyon 600 bin dolarlık maksimum kontratı önerebilecek güce sahipler.

Yalnızca iki sözleşmeli oyuncusu kalan Miami Heat, 44 milyon dolarlık transfer bütçesiyle yarışta diğer takımların bir adım önünde bulunuyor. Heat bu bütçeyle Dwyane Wade'i takımda tutmanın yanı sıra, iki yıldızı daha kadrosuna katma şansına sahip. Amerikan basını; Lebron James, Dwyane Wade ve Chris Bosh'un hafta sonu Miami'de gizlice görüştüğünü ve yıldız oyuncuların birlikte oynayabilmek için gerekirse birkaç milyon dolarlık fedakârlık yapmaya hazır olduğunu yazdı. Florida eyaletinde gelir vergisinin diğer eyaletlere oranla daha düşük olması da Miami'nin şansını biraz daha artırıyor.

Miami Heat'in yarıştaki en büyük rakibiyse Chicago Bulls olacak gibi görünüyor. Kadrosunda Derrick Rose ve Joakim Noah gibi yıldız oyuncuları bulunduran Bulls, 29 milyon 200 bin dolarlık transfer bütçesine sahip.

Yıllardan beri bu transfer dönemi için hazırlanan New York Knicks, iki maksimum kontrat önerebilecek tek kulüp. Ancak iki süper yıldıza rağmen kadronun geri kalanının boş olması, New York'un Lebron James ve Dwyane Wade yerine Joe Johnson ve Carlos Boozer gibi alternatiflere yönelmesine sebep olabilir.

Sayfa Yükleniyor...