Itoudis: Ben ve ekibim tarih yazmak için buradayız

Fenerbahçe Beko, yeni başantrenörü Dimitris Itoudis ile sözleşme imzaladı. Itoudis imza töreninde iddiasını ortaya koyarken, "Ben ve ekibim bir tarih yazmak için buradayız" dedi.

NTV Spor 21.06.2022 - 13:19
Son Güncelleme: 21.06.2022 - 15:14

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Takımı'nda başantrenörlük görevine getirilen Dimitris Itoudis için imza töreni düzenlendi.

Ülker Spor ve Etkinlik Salonu'nda gerçekleştirilen törene, Itoudis'in yanı sıra sarı-lacivertli kulübün erkek basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sertaç Komsuoğlu, Fenerbahçe Basketbol Operasyonları Genel Direktörü Maurizio Gherardini ile Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier katıldı.

İmza töreninde, EuroLeague'in Rus takımlarını ihraç etmesinden sonra en çok etkilenen takımın kendileri olduğunu söyleyen Fenerbahçe SK Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komşuoğlu, "Fenerbahçe Beko olarak en çok etkilenen takım olduk ve hedefimizden uzak kaldık. Sezonu çok değerli bir şampiyonlukla tamamladık. Bu noktada bu kıymetli şampiyonlukta emeği olan tüm antrenörlerimize ve sporcularımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Sezonu güzel kapatmamızın sonunda takımı yeni bir isme teslim ettik. Fenerbahçe Beko'yu Avrupa'da başarı ve istikrar denilince ilk akla gelen isimlerden Dimitris İtoudis ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Takımdaki yeni yapılanmadan da bahseden Komşuoğlu, "Genel Menajer Maurizio Gherardini, basketbol operasyonları genel direktörü olacak. Genel menajer yardımcısı Derya Yannier artık genel menajer. Yeni yöneticilerimizin görevleri için onları kutluyorum. Onların önderliğinde Fenerbahçe Beko güncünü korumaya ve artırmaya devam edecek. Fenerbahçe Beko, Avrupa'nın en önemli markalarından biri. Bunu korumaya ve geliştirmeye devam etmek istiyoruz. Dimitris Itoudis'e bir kez daha 'Hoş geldin' diyorum. Fenerbahçe, Cumhuriyetin 100. yılında tüm kulvarlarda başarılı olacak" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Basketbol Operasyonları Genel Direktörü Maurizio Gheardini ise imza töreninde "Benim görevim Itodudis'e 'Hoş geldin' demek. Derya'ya da hoş geldin diyorum. Artık yerimi daha genç ve kaliteli profesyonellere bırakmanın zamanı geldi. Itoudis'in başarılarından bahsetmeye gerek yok. CSKA'da gerçekten çok başarılıydı ve bu başarılar tesadüf değildi. Banvit'te de başarılıydı. Fenerbahçe'de de en iyisini yapacaktır" açıklamalarını yaptı.

Fenerbahçe Beko'nun yeni Genel Menajeri Derya Yannıer ise, "İlk günden beri olduğum gibi bundan sonra da bütün bilgi birikimi ve işgücümle Fenerbahçe Beko'yu geliştirmeye harcayacağım. Sertaç Bey'in nezdinde tüm yönetim kuruluna ve başkanımıza bu güveni bana duydukları için teşekkür ediyorum. Bu yonu bana açtüığı için Gheardini'ye bu yolu bana açtığı için teşekkür ediyorum. Onunla çalışmaktan dolayı bir kez daha gururluyum. Coach Itoudis çok değerli bir insan. Kendisinin önderliğinde bu üç senelik süreçte Fenerbahçe'nin layık olduğu Avrupa'nın zirvesinde yer alması için elimden geleni yapacağım. Hepimiz Fenerbahçe camiasını ve Fenerbahçe taraftarını gururlandırmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız" sözleriyle iddiasını ortaya koydu.

"BEN VE EKİBİM TARİH YAZMAK İÇİN BURADAYIZ"

Itoudis sözlerine Türkçe olarak "Günaydın, merhaba" diyerek başlarken, "Onurluyum, çok şanslıyım ve görevimle sorumluluğumun farkındayım. Fenerbahçe'ye geldiğim için; başkan Ali Koç'a, Gheardini, Sertaç Bey'e teşekkür ediyorum. Fenerbahçe'nin büyüklüğünü biliyordum ancak bunu birebir yaşamak çok güzel. Ben ve ekibim tarih yazmak için buradayız. Elimizden geleni yapacağız. Fenerbahçe ailesiyle bunu birlikte yapacağız. Başkanımızın beklentilerini biliyorum. Bu beklentileri karşılaşacağız. Bu salonda geçmişte çok fazla şeyler yaşandı. Salonun her yerinde ismim vardı. Çok teşekkür ediyorum" sözleriyle iddialı mesajlar verdi.

Fenerbahçe eski coach'u Zeljko Obradovich'le  ilişkisiyle ilgili olarak ise Itoudis, "Zeljko Obradovic ile iş arkadaşı değiliz aynı zamanda aile dostuyuz da. Andreas Pistiolis ile de uzun yıllar beraberdik ve kendisiyle yakın ilişkimiz var. Rekabet hep olacak. Partizan, Anadolu Efes, Galatasaray. Bunların hepsi büyük takımlar. Rekabet devam edecek. Herkes kazanmak için oynuyor. Benim buradaki hedefim de çok net." açıklamalarını yaptı. 

"7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞACAĞIZ"

Takıma kimlerin geleceği yönündeki soruya net yanıt vermeyen Yunan çalıştırıcı, "7 gün 24 saat çalışacağız. Artık resmi olarak buradayım. Oyuncuları tartışıyoruz. Tabloyu netleştirmek için biraz zaman gerekiyor. Taraftarlar rahat uyuyabilir; çünkü Fenerbahçe'yi daha büyük ve güçlü yapmak için çalışıyoruz. Burada olduğum veya olmadığım sürece Gheardini ile birlikte en güzel takımı kurmak için elimizden geleni yapacağız" ifadelerini kullandı. 

Basın mensuplarına işbirliği için teşekkür eden Dimitris Itoudis, "Çok şanslıydım onu yapabildiğim için. Benim temsil ettiğim bir şey var. Mutlaka düşebiliyoruz, başarısızlıklar olabiliyor. Önemli olan bunlarla dik durabilmek. Geri düşmemek çok önemli. Başarılı olmak kupa kaldırmak değil. Asıl büyük savaşlar kapalı kapılar arkasında verilen savaşlardır. Örneğin Melih Mahmutoğlu belki antrenmanda yüz tane atış kaçıracak ama siz sadece maçtaki bir sayısını göreceksiniz. Önemli olan doğru düşünce şekli ve fedakarlıklarla bunu götürmek. Özel zamanlarımızdan fedakarlık göstermek. Bu düşünce şekliyle devam edebilmek" sözleriyle düşünce yapısını açıkladı.

"Bizler antrenörler olarak oyuncuların performanslarına destek vermek için buradayız" diyen Itoudis şöyle devam etti, "Artılara eksilere bakıp ayarlamalar yapmaya çalışacağız. Benim felsefem, kazanan takım kültürü yaratmak. En önemlisi birlik. 12 yıldız ve MVP transfer edebilirsiniz ama bu size kimya garanti etmez. Fenerbahçe benim değil, milyonların takımı. Aynı sayfada olduğumuz sürece her şey çok güzel olacak. Bilet alıp salona gelen taraftarlar için ilgi çekici bir takım olacağız."

Fenerbahçe'ye gelmeden önce Obradovic ile konuştuğunu söyleyen Sarı Lacivertliler'in yeni başantrenörü Dimitris Itoudis, "Zeljko Obradovic ile Fenerbahçe'ye gelmeden önce konuştuk. Zaten çok sık görüşürüz. Ama konuştuklarımız bende kalsın" demekle yetindi.

WILBEKİN, JAN VESSELY VE NANDO DE COLO AÇIKLAMASI

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier transferler için konuşurken, "Scottie Wilbekin ile temas halindeyiz ama kolay bir transfer değil. Hem takımıyla kontratı devam ediyor hem de çok istekli olan bir başka kulüp daha var. Şu an net bir durum yok. Nando De Colo ile temasımız sürüyor. Kontratı bitiyor. Bizim ve taraftarımız için çok özel bir oyuncu. Yönetimimiz maddi anlamda her türlü fedakarlığı yapıyor. Şartlar ve günler ne getirir önümüzdeki günlerde göreceğiz" dedi. 

Yannıer  sözleşmesi sona eren Jan Vesely içinse Yannıer, "Jan Vesely 8 senedir bu ailenin parçası. Başarılarda çok büyük pay sahibi. Epeydir görüşüyoruz. Geldiğimiz noktada kararı o verecek. İnsan bazen bazı noktada farklı kararlar vermek istiyor. Kulübümüz her türlü fedakarlığı yaptı. Kararına saygı duyacağız" diye konuştu.

Itoudis ise transferler için, "Jan (Vesely) ile benim de konuşma fırsatım oldu. Fenerbahçe için nasıl bir anlam taşıdığını biliyorum. Ama Jan için bu aile kararıydı. Onun kulüp için yaptıkları tartışılmaz. Aynı şeyleri Nando için de konuştuk. Nando için de aile değişikliğiydi. Onunla 5 yıl çalıştık. O da Jan gibi bir değişiklik istediğini söyledi. Şimdi Derya ve Maurizio ile 24 saat konuşuyoruz. Nando ve Wilbekin ile konuşuyoruz. Eminim başkanımız ilerisi için gerekli her türlü fedakarlığı yapacaktır" açıklamalarını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...