Jordan Şöhretler Müzesi’nde

Michael Jordan, David Robinson, John Stockton, Jerry Sloan ve Vivian Stringer basketbola katkılarından dolayı şöhretler müzesine takdim edildiler.

NTV Spor

19.11.2008 - 13:46

2009 yılında “Basketbolun Şöhretler Müzesi”ne takdim edilen isimler NCAA Finali'nin devre arasında açıklandı. Chicago Bulls ile altı şampiyonluk yaşayan Michael Jordan, San Antonio Spurs ile iki kez kupaya uzanan pivot David Robinson, NBA tarihinin en çok asist yapan oyuncusu John Stockton, NBA'de tek bir takımla binden fazla galibiyet alan tek antrenör olan Utah Jazz koçu Jerry Sloan ve üç farklı üniversiteyi NCAA'de Final-Four'a taşıyan tek isim Vivian Stringer “Basketolun Şöhretler Müzesi”ne seçildi.

Maç başına attığı 30.1 sayıyla NBA tarihinin en skorer oyuncusu olan Michael Jordan, beş kez ligin en değerli oyuncusu seçilmişti. Chicago Bulls ve kariyerinin son dönemlerinde Washington Wizards forması giyen “Majesteleri” tüm zamanların en iyi basketbolcusu olarak gösteriliyor.

14 yıllık basketbol hayatının tamamını San Antonio Spurs formasıyla geçiren David Robinson, profesyonel kariyerine başlamadan önce iki yıl Amerikan Deniz Kuvvetleri'nde görev yaptığı için “Amiral” lakabıyla biliniyordu. Robinson, Hakeem Olajuwon ve Patrick Ewing'le birlikte 1990'lı yıllarda NBA'e damgasını vuran pivotlardan biri olarak anılıyor.

Şöhretler Müzesi jürisinin bu sezonki belki de en anlamlı tercihi, John Stockton ve Jerry Sloan'ın aynı anda seçilmesiydi. 1984 draftı'nda 16. sıradan seçildiğinde çok tanınmayan bir oyuncu olan Stockton, 19 yıllık kariyeri sona erdiğinde NBA tarihinin açık ara en çok asist yapan oyuncusuydu. 67 yaşındaki Utah Jazz antrenörü Jerry Sloan ise, all-star oyunculuk kariyerinden sonra NBA tarihinin en çok galibiyet alan antrenörleri arasına girdi.

2009'da müzeye takdim edilen son isim Vivian Stringer ise 38 yıllık antrenörlük kariyerinde 825 galibiyetle bayan basketbolunun efsane isimleri arasında yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...