"Kariyerimde tek başıma bir şey yapmadım''

Anadolu Efes Basketbol Takımı Başantrenörü Oktay Mahmuti, kariyeri boyunca hiçbir başarıyı tek başına elde etmediğini ifade ederek, Galatasaray Medical Park'ı takım halinde THY Avrupa Ligi'ne taşıdıklarını söyledi.

NTV Spor

03.10.2012 - 12:24

Anadolu Efes Basketbol Takımı Başantrenörü Oktay Mahmuti, kariyeri boyunca hiçbir başarıyı tek başına elde etmediğini ifade ederek, Galatasaray Medical Park'ı takım halinde THY Avrupa Ligi'ne taşıdıklarını söyledi.

Geçtiğimiz sezon Galatasaray Medical Park'ın başında THY Avrupa Ligi'nde son 16 takım arasına yükselen ve bu sezon Anadolu Efes'in başına getirilen Oktay Mahmuti, bu başarıyı tek başına yakalamadığını belirterek, Anadolu Efes'teki hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Kariyeri boyunca hiçbir şeyi tek başına yapmadığını kaydeden deneyimli antrenör, ''Galatasaray'ı ben THY Avrupa Ligi'ne taşımadım. Aslında kariyerimde tek başıma bir şey yapmadım. Oyuncularla birlikte takımın bir parçası oldum ve oralara beraber yürüdük. Galatasaray'ı benim bir yere taşımadığım belli olsun'' dedi.

''ANADOLU EFES ÇOK BÜYÜK KULÜP"
Anadolu Efes'in büyük bir camia olduğuna vurgu yapan Mahmuti, ''Anadolu Efes'te sürekli olarak zirve hedefleniyor. Ben de bu hedefler doğrultusunda çalışmalarımı sürdürüyorum'' diye konuştu.

Oktay Mahmuti, yeni sezon öncesinde transfer çalışmalarını noktaladıklarını vurgulayarak, ''Şu ana kadar olabilme ihtimali bulunan transferlerle ilgili çalışmalar yaptık ve takımı oturttuk. Transfer konularının temmuz ve ağustos ayında konuşulması gerekiyor. O konu kapandı ve bu kadro ile devam ediyoruz'' ifadelerini kullandı.

Anadolu Efes'le birlikte geçirdikleri 6 haftalık kamp süresinin sadece son 10 gününde tam kadro çalıştıklarını dile getiren Mahmuti, ''Altı oyuncumuz milli takımlardaydı. Dolayısıyla sistemin oturması süre alacaktır. Bu bir mazeret değil, herkes için geçerli olan şeyler. Daha iyi ve daha istikrarlı biçimde sahaya yansıtmaya çalışacağız'' dedi.

"MİLLİ TAKIM SONRASI DÜŞÜŞ YAŞANIYOR''
A Milli Basketbol Takımı'nın Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde mücadele ettiğini hatırlatan Oktay Mahmuti, her büyük turnuvadan sonra oyuncularda bir düşüş olduğunu kaydetti.

Bu düşüşten kendi oyuncularının da etkilendiğini aktaran deneyimli çalıştırıcı, şunları dile getirdi:

''Her antrenör katıldığı şampiyonada oyuncularının formunun zirvesine ulaşmasını ister ama o şampiyonadan sonra kaçınılmaz bir düşüş olur. O düşüşler herkeste olduğu gibi bizde de yaşanıyor. Bu durumdan kurtulup, tekrar eski seviyeye gelmemiz gerekiyor. Bu durumda takım olma süresini ne kadar kısaltırsak o kadar başarılı olacağımızı düşünüyorum.''

"MİLLİ TAKIMDA YENİ OYUNCULARIN DENENMESİ ÖNEMLİ''
A Milli Basketbol Takımı'nın 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde genç bir kadro ile mücadele ettiğini bildiren Oktay Mahmuti, bu durumun Türk basketbolu için çok önemli olduğunu söyledi.

Mahmuti, deneyimli birçok oyuncunun milli takım kadrosunda yer almadığını anımsatarak, ''Milli takımın Avrupa Şampiyonası Elemeleri sürecinde yeni oyuncular denendi. Bence Türk basketbolu için çok önemli oldu. Gelecekte hangi oyuncuların kadrolarda bulunabileceğini görmüş olduk. Birçok oyuncu milli takımda yoktu. O açıdan milli takım için oldukça önemli ve değerli bir süreç oldu. Zaten Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde mücadele eden takımımız başarılı da oldu'' şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...