NBA'in geri dönüşü için 6 aşamalı plan

NBA'de oyuncular maçlara çıkıp çıkmayacakları ile kararlarını 24 Haziran'a kadar iletecekler. Bunun yanında, testler ve süreç ile ilgili oyunculara iletilen belge de ESPN tarafından yayınlandı.

NTV Spor 17.06.2020 - 11:46 | Son Güncelleme: 17.06.2020 - 15:56

Ulusal Basketbol Oyuncuları Birliği, geçtiğimiz günlerde NBA oyuncularına gönderdiği bir yazıda, 24 Haziran tarihine kadar maçlara çıkıp çıkmama kararlarını vermeleri gerektiğini iletmişti.

ESPN ise, verdiği haberde oyuncuların maçlara geri dönüşü ve nasıl bir yol izleneceğini anlatan 6 adımlık raporu da sitesinden yayınladı.

12-22 Haziran | Şimdilierde içinde bulunulan aşamanın tarihleri oyunculara bildirildi. Oyuncular, bu tarihler arasında bireysel idmanlarına devam edecekler. 

23-30 Haziran | Bu süre içerisinde takımlar, basit Covid-19 testlerini oyuncularına uygulayacak ve aynı zamanda kan antikor testlerini de yapılacak. Oyuncular, testleri verdikleri bu tarih aralığında bireysel idmanlarına da devam edebilecekler.

1-7 Temmuz | Takımlar, koçun da katıbileceği ve en fazla 8 sporcunun yer alabileceği idmanlara başlayabilecekler.

7-11 Temmuz | Orlando'ya uçacak olan takımlar, burada tekrardan toplu halde test verecekler. Verilen testlerle beraber oyuncular odalarında 24 saat süreyle karantina altında kalmaya devam edecekler ve maske takmaları da zorunlu olacak. 

11-21 Temmuz | Takımlar, kampta idmanlara devam edebilecekler. Oyuncular ise yemek yeme ve oyun oynama gibi aktivitelerle (sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek) vakit geçirebilecekler. Testler yine yapılmaya devam edilecek. 

30 Temmuz-Ekim | Bu tarihten sonra NBA'de maçlar başlayacak. Maçlar dışında sosyal mesafe maske kuralları devam edecek. Oyuncular aileleri ile görüşebilecek ancak onlar da aynı kurallara uymak zorunda olacaklar. 

POZİTİF TEST ÇIKARSA NE OLACAK?

Yapılan testler sonucunda bir oyuncuda Covid-19 tespit edilirse, hemen izolasyon konutlarına alınacak. Yanlış sonuç olasılığına karşı, pozitif sonuç veren kişiye bir test daha yapılacak. Bu da pozitif çıkarsa, aynı şekilde izolasyon devam edecek. İkinci test negatif çıkarsa, 24 veya 48 saat sonra bir üçüncü test yapılacak ve buradan gelecek sonuca göre oyuncunun izolasyonu devam edecek.

Bununla beraber NBA yönetimi, pozitif çıkan bir oyuncunun daha önce temas ettiği kişileri bulmak için video teknolojisini de kullanacak. 

Sayfa Yükleniyor...