''Malum camiadaki bazı kişiler kendi koltukları için...''

Fenerbahçe yönetim kurulu üyesi Metin Sipahioğlu, Kadınlar Basketbol Süper Ligi ile yaptığı değerlendirmede hakemlerin adil rekabeti sürdürülebilir kılması gerektiğini belirtti.

NTV Spor

10.01.2020 - 19:09 | Son Güncelleme: 10.01.2020 - 19:12

Fenerbahçe Öznur Kablo’nun Metro Enerji Salonu’nda yaptığı antrenmanı ziyaret eden Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, Fenerbahçe Televizyonu’na konuştu.
 
Sezonun şu ana kadarki olan süreci hakkında değerlendirmeler yapan Metin Sipahioğlu transfer ve ligdeki rekabet ortamı ile basketbol federasyonu ve hakemlere dair önemli açıklamalarda bulundu.
 
''Şu ana kadarki tablomuz çok iyi''
 
İlk olarak Herbalife Nutrition Kadınlar Basketbol Süper Ligi ve EuroLeague’de yoluna lider devam eden Fenerbahçe Öznur Kablo’yla ilgili genel bir değerlendirme yapan Metin Sipahioğlu, “Sene başında Başkanımızla ve Başkan Vekilimizle yaptığımız görüşmelerde bütçe kısıtlamasına gitme kararı almıştık. Mali yükü %35-40 oranında azaltma tasarrufuydu ve bu bir yönetim kararıydı. Bu karar üzerine yaptığımız yeni yapılanmada hocamız Victor Lapena’yı getirdik. Yeni transferlerimiz var. Kısa sürede takımımızın uyum sağladığını, bir takım havasına girdiğini görüyoruz. Hep söylüyorum, şu ana kadarki tablomuz çok iyi. EuroLeague’de de ligde de lideriz. 
 
Ama şu ana kadarki tablonun bizi çok fazla havaya sokamaması lazım. Henüz Cumhurbaşkanlığı Kupası dışında kazandığımız bir kupa yok. Gidişatımızdan gayet memnunuz. Ayaklarımız yere basarak ilerlemek zorundayız. Sezonun ikinci yarısı hem ligde hem de EuroLeague’de başladı. İnşallah takımımız bu olumlu havasını sürdürecek, gelişecek. 
 
En çok da memnun olduğumuz şey, takımımızın, hocamızın, oyuncularımızın, tüm ekibimizin büyük bir uyum içinde çalışıyor olması. Birbirine yeni adapte olan bir takım olmaktan çok sanki uzun yıllardır birlikte oynayan bir takım havasında olmaları bizleri memnun ediyor. 
 
Burada şuna da değinmem lazım; sene başında bu takımı kurarken -tabii ki Fenerbahçe’nin hedefleri çok büyüktür ama- EuroLeague’de liderlik, 9 maçın 7’sini kazanmayı beklemiyorduk. Bu yüzden oyuncularımızı, hocamızı takdir ediyoruz. Onlara şu ana kadarki performanslarından ötürü teşekkür ediyoruz. Ancak önemli olan sezonun ilk yarılarında değil, daha çok kupalara ulaşacağınız ikinci yarılarda ne yaptığınızdır. O konuda da hepsine inancımız tam.” dedi.
 
''Anna Cruz çok güzel bir karakter örneği gösterdi''
 
Takıma sezon başında transfer olan ve 1 Ocak 2020 itibarıyla yollar ayrılan Anna Cruz ile ilgili de açıklamalarda bulunan Metin Sipahioğlu, “Sene başında birçok transfer yaptık. Tabii bazı transferler takıma adapte oluyor. Burada bu sene aldığımız birçok oyuncu ciddi performans veriyor ama Anna Cruz’dan istediğimiz, beklediğimiz performansı, katkıyı alamamıştık. Bu zaman zaman transferlerde olabilen bir durumdur. 

Burada önemli olan yönetim kurulu olarak şunu yapmanızdır; performans alamıyorsanız kulübe olan maliyetini de minimize edip o transferle alakalı gerekeni yapmanız gerekir.  Anna Cruz burada çok güzel bir karakter örneği gösterdi. 2020 Ocak ayından itibaren kontratında yazan tüm garanti alacaklarını karşılıklı konuşup anlaştık ve bırakarak gitti. O yüzden o anlamda bir mali yükü azaltmış olduk. 

Bu sene takıma adapte olamayan, takımın içinde uygun bir performans alamadığımız bir oyuncuyla yollarımızı ayırmış olduk. Bunlar olabilir. Kendisi geçmişte büyük bir oyuncuydu ama burada uyum sağlayamadı. Biz de yönetim kurulu olarak bunu yapmak zorundaydık. Kendisine teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
 
''Takımıza yeterli katkıyı yapacak, mali yükü de bize uyacak fırsat transferi bulduğumuzda formamızı giydireceğiz''
 
Transfer süreciyle ilgili de bilgiler veren Metin Sipahioğlu, “Bundan sonraki transferlerle ilgili de çok spekülasyon var. Sosyal medyada bize gelen mesajlar, e-mailler oluyor. Fenerbahçe’nin hedefleri her zaman çok büyüktür ama makul ve optimum şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Hepimizin gönlünden bazı büyük transfer isimleri geçiyor ama bizler burada belli bütçelerle belli mali yükümlüklerle bu branşı yönetmek zorundayız. Bizim de gönlümüzden çok büyük dünya yıldızlarını buraya getirmek geçer. 

Fenerbahçe kulübünde kadın basketbol branşı için transfer yapmak 5 dakikalık iştir. İstediğiniz oyuncuyu bulursunuz, menajeriyle görüşürsünüz. Her oyuncu Fenerbahçe’ye gelmek ister. Avrupa’nın en büyük, Final Four’a abone olmuş kulüplerinden biri burası. 

Menajer, oyuncu şu şartlarla gelmek istiyor der. Siz de yönetiminizle görüşürsünüz, menajere tamam dersiniz, kontrat 1 saat içinde gelir, ertesi gün de oyuncu İstanbul’a iner. Aslında transfer yapmak bu kadar kolay ama bu büyük isimlerin parasını günü geldiğinde de ödemekle yönetim kurulu yükümlü. Bunlar nasıl ödenecek? Biz bunları düşünmekle yükümlüyüz. 

Biraz sabırsızca yorum yapanları da anlayabiliyorum. Hayalleri, beklentileri büyük ama bizim de burada yönetmemiz gereken bir şube, düşünmemiz gereken konular var. Bu paraları günü geldiğinde kim ödeyecek biz onları düşünmek zorundayız. 

Soğukkanlılıkla hareket ediyoruz. Daha transfer hakkımız var, Amerikalı oyuncu, kıta dışı oyuncu hakkımız da var. Sabırlıca hareket ediyoruz. Ani hareketlerden kaçınıyoruz. Takımın gidişatı gerçekten çok iyi. Son maçta da çok güzel bir takım oyunu ortaya koydular. Acele etmek istemiyoruz. Fırsat transferi bulduğumuzda takımıza yeterli katkıyı yapacak, mali yükü de bize uyacak transfer olabilirse buraya getireceğiz ve formamızı giydireceğiz.  ” ifadelerini kullandı.
 
''Federasyonumuz ve hakemlerimiz adil rekabeti, adil şartlarda bir basketbol ligini sürdürülebilir kılmak zorunda''
 
Son olarak ligdeki rekabetle ilgili değerlendirmelere yapan Metin Sipahioğlu şunları söyledi: “Ligimizdeki rekabet anlamında güzel bir sene oluyor. Şu anda 1 yenilgiyle devam ediyoruz. Arkamızda 2, 3 yenilgili takımlar var. Ligi şampiyon bitireceğimize inanıyoruz. 

Ancak ligde rekabet demişken, rekabeti adilce sergilemesi, sağlaması gereken federasyonumuza ve hakemlerimize de birkaç mesaj vermek istiyorum.

Biz hiçbir zaman için ortalığı yangın yerine çeviren, kadın basketbolundaki hakem hatalarından sonra her yere veryansın eden, açıklamalar yapan bir kulüp olmadık.

Son maçımıza baktığınız zaman o maçta konuşacağımız çok şey olabilir. Öncelikle son maçta karşılaştığımız rakibimiz Birevim Elazığ İl Özel İdare’yi tebrik ediyorum. İyi bir oyun oynadılar, çok sayı buldular. İzleyenler için güzel de bir maç oldu. Elazığ iyi bir takım olmuş: Onları tebrik ediyorum. Haklarını yememek lazım.

Ancak o maçta bize ligdeki standartların çok üzerinde faul çalındı. Oyuncularımızın her dokunduğu harekette faul düdükleri çok kolay çalındı. Bu mesajlarımızı federasyonumuz, hakemlerimiz iyi dinlesin, bu önemli bir konu.

Mesela bizim takımımızda Alina gibi bir oyuncu var; fizik gücü çok yüksek bir oyuncu. Alina nasıl olsa fizik gücü yüksektir, yıkılmıyor diye ona sene başından beri ligde birçok müdahaleye müsaade gösteriliyor. Birçok pozisyonda faul düdükleri çalınmıyor. Niye? Alina yıkılmıyor, yerlere düşmüyor.

Düşmüyor diye birçok pozisyonda bizim oyuncumuza yapılan müdahaleler görmezden geliniyor ama bizim oyuncularımızın yaptığı müdahalelere hemen fauller çalınıyor. Bugüne kadar bunu konuşmadık.''
 
''Malum camiadaki bazı kişiler kendi koltukları için duydukları kaygılar yüzünden Fenerbahçe’ye saldırarak kendi camiaları için iç siyaset yapmaya çalışıyorlar''
 
''Ama görüyoruz ki ligimizde malum camia, malum takım –buradan ismini zikretmeye gerek yok- çıkıp açıklamalar yapmaya başladı. Açıklamalara internetten de sosyal medyadan da bizlere tepkiler geliyor neden cevap verilmiyor diye.

Şunu söyleyeyim; son 1-2 haftada hem profesyonel düzeyde hem de yönetici düzeyinde konuşmalar oldu. Burada yaptığımız gözlem şu şekilde, kendi camialarındaki sözleşmeleri, kendi camialarındaki koltukları sağlamlaştırmak için bu konuda kaygıları olan insanlar Fenerbahçe’ye bulaşarak, saldırmaya çalışarak, Fenerbahçe üzerinden kendi camialarındaki iç siyasetlerini gerçekleştirip bizi bu işin içine çekmeye çalışıyorlar.

Biz bu işe girmeyiz. Ama tekrar ediyorum hakemler, federasyon bu işlere müsaade etmemeli. Önüne gelenin açıklama yapabileceği bir düzen olmamalı. Bizim Başkan Vekilimiz aylarca ceza aldı. Semih bey geçen sene yaptığı açıklamalardan ötürü federasyondan aylarca ceza aldı. Ama görüyoruz ki aynı standartlar uygulanmıyor. Uygulanmıyor mu, uygulanamıyor mu bilmiyorum. Ama netice ortada.

Federasyonumuz ve hakemlerimiz adil rekabeti, adil şartlarda bir basketbol ligini sürdürülebilir kılmak zorunda.

Son söyleyeceğim konu, bizim takımlarımızda hakemlerle beraber maçları yönetmeye çalışan oyuncular da yok. Ama görüyoruz ki bazı takımlarda oyuncular hakemlerle beraber maç yönetiyor. Hakemlerimiz her pozisyonda –buradaki maçta da oldu- kendilerine devamlı olarak kararlarının izahatını veriyor. 

Hakemlerimiz bazı oyunculara bütün maç izahat verme mercii midir, yoksa karar verme mercii midir? Hakemlerin sürekli olarak bazı oyunculara izahat vermesini federasyon nasıl yorumluyor? Basketboldan sorumlu merkez hakem kurulu nasıl yorumluyor? Onların takdirine bırakıyorum. 

Bu işler bu kadar kolay olmamalı. Fenerbahçe Spor Kulübü bu konularda gerekirse ilerleyen haftalarda çok daha farklı açıklamalar da yapar.”

Sayfa Yükleniyor...