NBA kural değişikliklerine gitti

NBA, 2019-2020 sezonu öncesi, kural değişikliklerine gitti.

NTV Spor 12.07.2019 - 16:56

NBA Yaz Ligi (Summer League) sırasında yıllık toplantısını gerçekleştiren NBA Yönetim Kurulu, gelecek sezon öncesi bazı kural değişikliklerini onayladı.

2019-2020 sezonundan itibaren geçerli olacak değişiklikleri, maç esnasında koçlara verilen itiraz hakkı ve pozisyon tekrarları konusunda oldu. 

Böylece NBA G-League’de son iki sezondur kullanılan ve bu yıl Yaz Ligi’nde de yer alan koçların itiraz hakkı, gelecek sezon denenmek üzere NBA’de yer alacak.
 

Takımlar maç boyunca bu itiraz hakkını yalnızca bir kez kullanabilecek ve bu hak bir koçun takımında bir oyuncunun yaptığı faul, bir çizgi ihlali düdüğü, inişteki top kararı gibi çeşitli durumlarda kullanılabilecek.

İtiraz hakkı bir istisna haricinde maçın herhangi bir anında kullanılabilecek. Dördüncü çeyreğin son iki dakikasında veya uzatma bölümünde topun saha dışına çıktığı veya topun inişte olduğu yönündeki her karar otomatik olarak yeniden izlenecek ve bu kararlara itiraz edilemeyecek.

Bir pozisyona itiraz etmek için takımların mola hakkına sahip olması ve o molayı pozisyonun ardından istemeleri, daha sonrasında da o takımın koçunun itiraz için hakemlere parmağıyla itirazı işaret etmesi gerekecek.

Eğer bir takımın mola hakkı yoksa ve bir pozisyona itiraz etmeye çalışırsa bunun cezası teknik faul olacak ve itiraz geçerli olmayacak. 

NBA'de yeni dönem

Ligin, Secaucus’taki görüntü tekrarı merkezi iki tip pozisyonda anında yeniden izleme talep edebilecek.

Merkez, bir şutun 2 sayılık mı 3 sayılık mı olduğu (hem giren şutlarda hem de şut esnasında yapılan faullerde) ve şut süresinin dolmuş olabileceği durumlarda pozisyon tekrarı talebinde bulunabilecek. 

Yanı sıra NBA’de artık saha kenarında bir yönetici olacak. NBA tarafından denetlenecek bu yönetici, hakem masasının yanında yer alarak görüntü tekrarı merkezi ile saha içi hakemleri arasındaki iletişimi hızlandıracak.

NBA’in rekabet komitesinin önerdiği iki değişiklik de ligdeki 30 takımdan tam destek alarak kabul edildi. 

Sayfa Yükleniyor...