"Olimpiyatlara katılmak bizi tatmin eder"

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, A Milli Takım'ın, Litvanya'da 31 Ağustos-18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 2011 Avrupa Şampiyonası'nda final oynayarak, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na gitme hakkı elde etmesinin kendilerini fazlasıyla tatmin edeceğini belirtti.

NTV Spor

18.08.2011 - 11:52

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Turgay Demirel, A Milli Takım'ın, Litvanya'da 31 Ağustos-18 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek 2011 Avrupa Şampiyonası'nda final oynayarak, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na gitme hakkı elde etmesinin kendilerini fazlasıyla tatmin edeceğini söyledi.
        
Turgay Demirel, ''12 Dev Adam''ın, son Avrupa Şampiyonası'nda çeyrek finalde elendiğini, İstanbul'da geçen yıl düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda ise gümüş madalya kazandığını hatırlatarak, bu başarıları sürdürmek istediklerini belirtti.
        
"SEMİH VE ÖMER ABD'DEN SAKAT OLARAK GELDİ"
Başkan Demirel, ay-yıldızlı takımın şampiyona hazırlıklarına çok ciddi ve konsantre bir şekilde devam ettiğini anlatarak, ''Ancak ufak bir takım sıkıntılar yaşandı. Kerem Gönlüm'ün sakatlığı, Sinan'ın ameliyatı gibi sorunlar ortaya çıktı. Semih ve Ömer Aşık da ABD'den sakat olarak geldi. Bu sıkıntılar, takımızı ilk hazırlık turnuvasında istediğimiz seviyede görmemize engel oldu. Ama Almanya'daki turnuva ve İstanbul'da yapacağımız iki hazırlık maçıyla takımımızın hazır olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.
        
A Milli Takım'ın, şampiyonada güçlü bir grupta mücadele edeceğini, ancak gruptan 1. ya da 2. olarak bir üst tura çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Demirel, ''Bu şekilde çapraz gruptan gelen Sırbistan, Almanya, Fransa ve İtalya dörtlüsünden üçüyle eşleşerek avantajlı bir pozisyon elde etmeyi istiyoruz. Buradan da ilk 4'e girip, sonra çeyrek finaldeki rakibimizi beklemeyi arzuluyoruz. Çok zorlu bir şampiyona, gerçekten çok kuvvetli ekipler var. Şampiyon olabilecek kapasitede 12 tane takım var. Dolayısıyla biz de bunlardan bir tanesiyiz ve iddialıyız. İnşallah her şey gönlümüzce geçer ve bütün halkımızı, vatandaşlarımızı sevindiririz. Ülkemize çifte bayram yaşatırız'' dedi.
        
''DÜNYA KLASMANINDA 6. SIRAYA GELDİK''        
Turgay Demirel, Türk basketbolunun son 10 yıl içerisinde üst seviyelere yükseldiğini belirterek, ''Şu anda dünya klasmanında 6. sıraya geldik. Ben federasyon başkanı olduğumda belki ilk 100'de bile değildik'' dedi.
        
Bulundukları seviye itibariyle büyük bir sorumluluğun altında olduklarını ve elde edilen başarıyı sürdürmeleri gerektiğini bildiren Demirel, ''Oyuncularımız ve teknik kadromuz bütün bunların bilincinde. Bu dönem yeni bir teknik kadromuz var. Bu anlamda en büyük hedefimiz Avrupa Şampiyonası'nda final mücadelesi oynamak. Final oynayıp, olimpiyatlara gitme hakkı elde etmek bizi fazlasıyla tatmin eder. Tabi bu çok zor bir hedef. Diğer güçlü takımlar da olimpiyat vizesi almak için ellerinden geleni yapacak. Dolayısıyla işimiz kolay değil ama yapmak için de çok büyük bir istek var'' ifadelerini kullandı.
        
''TÜRK BASKETBOLUNU YUKARI ÇIKARDIK''
Başkan Demirel, yaptıkları çalışmalarla Türk basketbolunu yukarılara taşıdıklarını ve Türkiye'yi dünyanın sayılı basketbol ülkelerinden biri haline getirdiklerini ifade etti.
        
Uzun vadeli projelerle çalışarak, altyapıları sağlam tuttuklarını anlatan Turgay Demirel, ''Özellikle milli takımlar için önemli kaynaklar harcıyoruz. En yetenekli, en değerli oyuncuları bulup, onları geliştirme programlarına sokuyoruz. Bu gençler de A Milli Takım'a yükseldiklerinde, büyük katkı veriyorlar. Biz bu şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Bu anlamda yatırımları olan ve destek veren kulüplere de teşekkür ediyorum. Hep birlikte Türk basketbolunu yukarı çıkardık ve Türkiye'yi dünyanın sayılı basketbol ülkelerinden biri haline getirdik. İnşallah bu şekilde devam ederiz'' şeklinde konuştu.
        
"YENİ HİDAYETLER, MEHMETLER GELİYOR"
Altyapılardan yetenekli oyuncuların geldiğini ve ileride milli takımdaki yerlerini alacaklarını vurgulayan Turgay Demirel,''Hidayet Türkoğlu ve Mehmet Okur gibi oyuncularımızın yerini aratmayacak gençlerimiz var. Bunlarda da önemlisi Hidayet'in, Kerem Tunçeri'nin, Ömer Onan'ın takımdaki herkesin, kendi yerlerini doldurabilecek genç oyunculara büyük bir istekle ağabeylik yapıyor olmaları. Onların gelişimi için gayret ediyor olmaları, yardımcı olmaları. Bizim için güzel durumlardan bir tanesi'' dedi.
        
''ENES'İN ZAMANA İHTİYACI VAR''
Turgay Demirel, A Milli Takım'ın NBA'de oynayan oyuncusu Enes Kanter'in zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, genç oyuncunun son iki sezonda maç oynayamamanın sıkıntısını yaşadığını belirtti.
        
Enes'in yıldız ve genç milli takımlarda sergilediği performansla kendisini kanıtlamış bir oyuncu olduğunu anlatan Demirel, ''Enes, son iki sezonda maç oynamamış olmanın, takımla beraber olamanın sıkıntılarını yaşıyor. Kapasitesinin farkındayız. Önümüzdeki süreçte de maç tecrübesi arttıkça ve kendini olan güvenini kazandıkça daha iyi olacak. Kendisinden çok şey beklendiği için, belki bir an önce bu beklentileri karşılamak istiyor. Kendini daha çok stres altına sokuyor. O yüzden biraz zamana ihtiyacı var. Avrupa Şampiyonası'nda ve önümüzdeki organizasyonlarda milli takıma çok büyük katkılar verecektir'' diye konuştu.
        
Demirel, Türk vatandaşlığına geçerek milli takım formasını giyen Emir Preldzic'in de çok kaliteli bir oyuncu olduğunu vurgulayarak, ''Emir, gerçekten hem çok iyi bir oyuncu hem de çok iyi bir insan. Arkadaşlarıyla hemen bütünleşti. Takıma her büyük katkı veriyor. Ayrıca ilave bir şey istendiğinde de yapıyor. Çok memnunuz kendisinin milli takıma katılmış olmasından'' diye konuştu.
        
''ORHUN ENE BU GÖREVİ HAK ETTİ''
TBF Başkanı Demirel, A Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene'nin milli takımlar için bir kazanç olduğunu belirterek, bulunduğu görevi hak ettiğini bildirdi.
        
Orhun Ene'yi basketbolu bıraktığı 2006 yılında A Milli Takım'ın yardımcı antrenörlüğüne getirdiklerini ve kendisinin de bu süreçte önemli çok şey öğrendiğini belirten Demirel, ''Oyuncular onu çok seviyor, Tanjevic'ten çok şey öğrendi. Tanjevic de zaten ona yardımcı oluyor. Dolayısıyla Orhun'un basketbol milli takımlarımız için çok önemli bir kazanç olduğunu düşünüyorum. Çok önemli bir kariyer planlamasıyla bu görevi hak ederek geldiğini düşünüyorum. Kendisiyle 4 yıllık bir kontrat imzalamıştık, inşallah çok daha uzun sürer'' ifadelerini kullandı.
        
NBA OYUNCULARI TÜRK BASKETBOLUNA ÖNEMLİ KATKILAR SAĞLAYACAK"
Turgay Demirel, Beko Basketbol Ligi'nin güçlü ekipleri tarafından transfer edilen ve transfer edilmeye çalışılan NBA oyuncularının, Türk basketboluna önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.
        
NBA'deki lokavt süresinin ne zaman biteceği konusunda bir belirsizliğin olduğunu, dolayısıyla oradaki oyuncuların oynamak için Avrupa'da kulüp aramasını normal bulduğunu ifade eden Demirel, ''Türk kulüplerinin de bu oyuncuları getirmek için çaba gösteriyor olması Türk basketbolu ve Beko Basketbol Ligi için güzel çalışmalar. Bu konuda kulüplerin her şeyi tartışarak doğru adımları attığını düşünüyorum. Ama Türk basketboluna mutlaka önemli katkılar verir'' dedi.
        
Demirel Türkiye'nin her alanda gelişen bir ülke olduğunu, basketbolun da buna paralel olarak ilerlediğini anlatarak, ''Bu oyuncuları pek çok ülkeye götüremezsiniz ama Türkiye'ye getirebilirsiniz. Türkiye her bakımdan güçlü bir ülke. Ekonomisiyle, dünyadaki politikasıyla, basketboluyla yükselen bir ülke. Bunu bütün dünya görüyor, dolayısıyla NBA oyuncularının Türkiye'ye gelmesi, gelmek istemesi hiç kimse tarafından sürpriz olarak değerlendirilmemeli'' değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...