Özgürlük mesajı pahalıya mal oldu

NBA takımlarından Houston Rockets'ın genel menajeri Daryl Morey, Hong Kong'taki protestolara destek verince, takımının Çin'deki tüm anlaşmaları iptal edildi. Sponsorlukların iptalinin Houston Rockets'a yıllık yaklaşık 10 milyon Dolar'a malolacağı bildirildi.

NTV Spor 07.10.2019 - 13:51 | Son Güncelleme: 10.10.2019 - 08:29
Houston Rockets genel menajeri Daryl Morey'in (fotoğrafta solda) Hong Kong'a özgürlük tweet'i sonrası, Çin Basketbol Federasyonu ve çeşitli kuruluşlar NBA takımı ile olan sponsorluk anlaşmasını iptal etti. 

Houston Rockets Genel Menajeri Daryl Morey, Hon Kong'daki demokrasi yanlısı gösteriler için Twitter hesabından "Özgürlük için savaş, Hong Kong'un yanında ol" mesajı yayınladı. Cuma günü yayınlanan bu mesaj Çin ile Houston arasında kriz çıkardı. Zira, Çin'deki en aktif NBA takımlarından Houston Rockets'a yıllık 10 milyon Dolar kazandıran sponsorluklar iptal edildi.

Daryl Morey, çok kısa bir sürede söz konusu mesajını silse de ilk olarak Çin Basketbol Federasyonu, Rockets'a desteğini çekti ve NBA takımı ile işbirliğini dün itibariyle sonlandırdığını duyurdu. Çin Basketbol Federasyonu'nun Twitter benzeri Çin mikro paylaşım sitesi Weibo'dan yapılan açıklamada, Morey'in mesajı için "Kabul edilemez" denildi. 

Houston Rockets'ın sahibi Tilman Ferttitta, Morey'in mesajının takımı bağlamadığını açıkladı. Twitter hesabından "Dinleyin Daryl Morey, Houston Rockets adına konuşmuyor. Tokyodaki varlığımız NBA'in uluslararası alanda tanıtılmasıyla ilgili ve biz politik bir kuruluş değiliz" açıklamasını yaptı.

NBA İletişim Departmanı Şefi Mike Bass ise bir açıklama yayınladı ve "Daryl'nin mesajı Çin'deki bir çok NBA taraftarını üzdü. Ancak Daryl de mesajının Houston ve Rockets'ı bağlamadığını açıkça dile getirdi. Çin'in tarihine ve kültürüne büyük saygı duyuyoruz. Umarız spor ve NBA, insanlar arasında kültür köprüsü kurmak ve onları biraraya getirmek için birleştirici bir güç olur" ifadeleri kullandı. Ancak tüm bu çabalar yeterli olmadı.

Şöhretler Karması'ndaki Yao Ming'in oynadığı takım olan Houston, Çin'de en çok tanınan ekiplerden biri olmasına karşın; Çin'in en büyük televizyon kanallarından China Central Television sponsorluğunu sonlandırdı. Rockets ile işbirliğini bitirenkurumlar arasına Çin'in önemli canlı yayın platformlarından Tencent ve Shangai Pudong Development Bank Credit Card Centre de eklendi.

HONG KONG PROTESTOLARININ GEÇMİŞİ
Pekin yönetimi, Hong Kong'daki protestolarda başta ABD olmak üzere yabancı kaynakların etkili olduğunu tezini savunurken; göstericilere yapılan destek konusunda hassas davranıyor.

Eski İngiliz kolonisi ve 1997'de Çin'in yönetimine geçen özerk Hong Kong'da, suçluların Çin'de yargılanmasını öngören yasa tasarısına tepki için başlayan protestolar Çin karşıtı eylemlere dönüştü. Cuma günü 14 yaşındaki bir çocuğun silahla vurulmasının ardından protestolar şiddetlendi. Geçen hafta da 18 yaşındaki bir gösterici yakın mesafeden bir vurulmuş, polise isyan ve hakaretten tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...