Potanın Perileri'nin rakipleri belli oldu

Potanın Perileri'nin olimpiyat elemelerindeki rakipleri belli oldu. A Milli Kadın Basketbol Takımımız A Grubu'nda Japonya ve Porto Riko ile eşleşti.

NTV Spor 15.02.2012 - 14:10

25 Haziran - 1 Temmuz 2012 tarihinde Ankara'da düzenlenecek Kadınlar Olimpiyat Oyunları Eleme Turnuvası'nda milli takımımızın rakipleri belli oldu.

A Grubu'nda yer alan Türkiye, Asya temsilcisi Japonya ve Güney Amerika Ekibi Porto Riko ile eşleşti.

Tarihindeki en büyük başarısı 1975 Dünya Şampiyonası'nda aldığı gümüş madalya olan Japonya, 2011 Asya Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştı. Yarı finale kalan Japonya, üçüncülük maçında Tayvan'ı yenerek bronz madalyayı elde etmişti. Japonlar'ın en büyük yıldızı, bu sezon WNBA'de Phoenix Mercury forması giyen Yuko Oga. WNBA tarihindeki ilk Japon oyuncu olan Yuko Oga, oyun kurucu pozisyonunda görev yapıyor.

Potanın Perileri'nin A Grubu'ndaki diğer rakibi Porto Riko ise kontenjan boşluğuyla turnuvaya dahil oldu. Amerika Şampiyonası'nda final grubuna kalmayı başaramayan Porto Riko, Küba'nın çekilmesiyle Ankara'da olimpiyat vizesi arayacak. 

Milli takımımızın ilk iki maç sonrasında grubu lider bitirmesi beklenirken, Potanın Perileri çeyrek finalde B Grubu'ndan gelecek bir takımla çapraz eşleşmeye girecek. A Grubu'nun lideri Çek Cumhuriyeti, Arjantin ve Yeni Zelanda'dan oluşan B Grubu'nun ikincisiyle oynayacak. Aynı şekilde C ve D Grupları da birbirleriyle eşleşecek. 

Çeyrek finali kazanması durumunda Londra biletini alacak millilerimizin şansı burada bitmiyor. Kadın Milli Basketbol Takımımız eğer çeyrek finalde kaybederse, kalan dört takımla yarı final mücadelesine girecek. Türkiye, bu durumda Londra vizesi alabilmek için iki maç daha kazanmak zorunda.

C Grubu'nda Hırvatistan, Güney Kore ve Mozambik; D Grubu'nda ise Fransa, Kanada ve Mali yer alıyor.

DEMİREL: BUGÜN KADIN BASKETBOLU İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
TBF Başkanı Turgay Demirel, toplantının açılış konuşmasını yaparken, bugünün kadın basketbolu için çok önemli bir gün olduğunu söyledi.

Olimpiyatlara katılmanın tüm milli takımların rüyası olduğunu belirten Demirel, ''Her zaman bu tür organizasyonlara ev sahipliği yapmayı ve bunu en iyi şekilde yapmayı görev edindik. Bugün de sizlere ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bugün, bu kura çekimini yapacağımız Kadınlar Olimpiyat Oyunları Elemeleri ile birlikte FIBA Kadınlar Avrupa Ligi 8'li finallerine de ev sahipliği yapacağız. Bu iki organizasyon, 2014 yılında düzenleyeceğimiz 2014 FIBA Dünya Şampiyonası öncesinde bizim için çok önemli bir sınav olacak'' dedi.

Kadın basketbolunda kazanılan gümüş madalyayla ihtiyaç duyulan başarıya ulaşmak için çok önemli adımlar attıklarını ifade eden Demirel, ''Bundan sonraki en büyük amacımız ise (A) Milli Kadın Basketbol Takımımızın olimpiyatlarda yer alması ve Dünya Basketbol Şampiyonası'nda iyi bir derece elde etmesi. Son hafta içinde yeni bir stratejik plan ile birlikte kurumsal kimlik açıkladık. Bunu da gelişen organizasyonlarımızı daha doğru planlamalarla Türk basketbolunu daha da ileri götürmek adına yaptık. Kadınlar Olimpiyat Elemeleri ile birlikte genç kızlarımıza çok önemli bir mesaj ve ileriye yönelik bir ümit veriyoruz. (A) Milli Takımımızın olimpiyatlara katılacak olması, küçük kızlarımızın da olimpiyat heyecanı ile büyüyecek olması, hepimizin gerçekten arzuladığı bir aşama. Bize bu organizasyonu vererek, bizlere olan güvenini gösteren FIBA'ya, Sayın Bakanımız ve Sayın Genel Müdürümüze de çok teşekkür ediyoruz. Onların destekleri ve sürekli yardımları olmasa hem saha içinde hem de saha dışında elde edeceğimiz başarılar da çok kısıtlı imkanlarla sınırlı olacaktı'' diye konuştu.

BAYKAN: EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ
Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ise Türkiye'nin böylesine önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak olmasından dolayı çok mutlu olduğunu dile getirerek, ''Olimpiyatlara katılacak son 5 ülkenin belirleneceği turnuvanın ülkemizde düzenlenmesi adına katkı veren tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Hem Avrupa'nın, hem de Asya'nın en uç noktalarında yer alan, coğrafi, fiziki ve sosyal kaynaşma anlamında kıtaları birbirine bağlayan ülkemiz, son yıllarda birçok spor dalında olduğu gibi basketbolda da gerek organizasyon, gerek de başarılarla çok büyük atağa kalkmış ve artık rahatlıkla söyleyebiliriz, bir basketbol ülkesi olmuştur. Ülkemizde son yıllarda düzenlenen birçok spor organizasyonundan başarı ile çıkmış olmamız, bir taraftan organizasyonlar konusunda tecrübemizin artmasına, bir taraftan da ülkemizde spora olan ilginin artmasını sağlamıştır. Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız Suat Kılıç'ın da selamlarını tüm konuklara iletiyorum. Söz konusu organizasyonun başarılı geçmesi adına her türlü katkının devlet adına verileceğini ifade etmek istiyorum. Basketbol Federasyonu'na da bize yaşattığı başarılar ve bu güzel organizasyonları ülkemize kazandırdığı için teşekkür ediyorum'' ifadelerini kullandı.

FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba ise 'Türkiye'nin başkenti Ankara'ya ve basketbolun başkenti Türkiye'ye hoş geldiniz' diyerek başladığı konuşmasında, ''Basketbolun başkentini Türkiye olarak ilan etmekten onur duyuyorum. Türkiye, sadece kadınlar ve erkekler Avrupa Ligi değil, Kadınlar Olimpiyat Elemeleri'ne de ev sahipliği yapacak. İstatistiksel olarak baktığımızda dünya üzerinde yaklaşık 450 milyon basketbol oyuncusu, sayısız hakem ve antrenör bulunmaktadır. Ancak bunlardan çok çok azı olimpiyatlarda yer alma onuruna erişebiliyorlar. Türkiye'de düzenlenecek organizasyon sonunda kadınlarda mücadele edecek 144 sporcudan 60 tanesi bu onuru yaşayacak. 2010 Dünya Şampiyonası'nın üzerinden yaklaşık 1.5 yıl gibi bir süre geçti. Çok mükemmel bir organizasyon gerçekleşmişti. Kadınlar Olimpiyat Oyunları elemelerinde de benzer güzellikte bir organizasyonun gerçekleşeceğine eminim'' ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından geçilen kura çekimini, FIBA Spor Direktörü Lubomir Kotleba, sahneye davet ettiği konukları ile birlikte yaptı. Kura çekimi sonunda Türkiye, (A) Grubu'nda Japonya ve Porto Riko ile eşleşti. (B) Grubu'nda Çek Cumhuriyeti, Arjantin ve Yeni Zelanda, (C) Grubu'nda Hırvatistan, Kore ve Mozambik, (D) Grubu'nda ise Fransa, Kanada ve Mali yer aldı.

Eleme maçlarında gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finalde takımlar çapraz olarak eşleşecek ve çeyrek finalden galibiyetle ayrılacak 4 takım direkt olarak Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde edecek.

Yenilen 4 takım ise kendi aralarında yarı final ve final mücadeleleri yapacaklar. Finalde galibiyete ulaşan ülke, son takım olarak Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkını elde edecek.

Sayfa Yükleniyor...