Rüya Takım Popovich'e emanet

ABD Milli Basketbol Takımı Başantrenörlüğü'ne 2017 yılında başlamak üzere San Antonio Spurs Başantrenörü Gregg Popovich getirildi.

NTV Spor

24.10.2015 - 00:22

Takım direktörü Jerry Colangelo tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 yıldır San Antonio'yu çalıştıran Popovich'in 2017'den itibaren dört yıl boyunca ABD Erkek Milli Takımı'nı çalıştıracağı bildirildi.

Açıklamada, mevcut başantrenör Mike Krzyzewski'nin 2016 Rio Olimpiyatları'nın ardından ABD Milli Basketbol Takımı Danışmanlığı'na getirileceği belirtildi.

Popovich'i Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) "en iyi ve en başarılı başantrenörlerinden biri" olarak tanımlayan Colangelo, "Bu karar 2016 Yaz Olimpiyatları'nın ardından sorunsuz, verimli ve hızlı bir geçiş süreci yaşamamızı sağlayacak" ifadesini kullandı.

Milli takımın başantrenörlüğüne getirilmesinden dolayı onur duyduğunu vurgulayan Popovich ise, "Takımın Jerry Colangelo ve Mike Krzyzewski'nin liderliği altında bugüne kadar başardıkları çok etkileyici. Jerry, Krzyzewski ve ABD Milli Basketbol Takımı'nı temsil etmek için zamanlarını feda eden birçok oyuncunun yerleştirdiği yüksek başarı, kalite ve karakter standardını korumak için elimden gelen her şeyi yapacağım" şeklinde görüşlerini aktardı.

1996-97 sezonundan beri San Antonio Spurs'ü çalıştıran 66 yaşındaki Popovich, takımıyla bugüne kadar beş kez NBA şampiyonluğu yaşadı. NBA tarihinde beş ve üzeri sayıda şampiyonluk kazanmış beş başantrenör bulunuyor.

ABD Milli Basketbol Takımı, son 63 maçında yenilgi yüzü görmedi. Takım, son yenilgisini 2006 yılında Yunanistan karşısında aldı.

Sayfa Yükleniyor...