"Şampiyon olmak istiyorsak..."

Beşiktaş Milangaz Başantrenörü Ergin Ataman, Beko Basketbol Ligi'nde şampiyon olmak için yapılması gerekenleri sıraladı. İşte Ergin Ataman'ın şampiyonluk reçetesi...

NTV Spor 05.05.2012 - 13:33

Beşiktaş Milangaz Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, Beko Basketbol Ligi play-off çeyrek final serisinde Fenerbahçe Ülker ile zorlu bir mücadeleye gireceklerini söyledi.

Ataman, zor bir serinin kendilerini beklediğini belirterek, "Fenerbahçe Ülker çok kapasiteli bir kadrosu olan, A Milli Takım oyuncularını barındıran ve kaliteli yabancıları olan bir takım. Sezon boyunca sıkıntılar çektiler. Belki bu onları ligde 5. sıraya düşürdü. Ama en az bizim kadar onlar da şampiyonluk mücadelesi verecekler. Zor bir seri olacak. Saha avantajı derbilerde önemli. Yarınki maçın biletlerinin tükenmek üzere olduğunu duydum" diye konuştu.

Fenerbahçe Ülker ile Sinan Erdem Spor Salonu'nda oynamayı çok arzuladıklarını kaydeden tecrübeli çalıştırıcı, "Yönetim kurulu da bana sordu ve ben olumlu görüş bildirdim. Zaten bu sezon tüm derbi maçlarını orada oynamıştık. Ama maalesef Sinan Erdem Spor Salonu, bazı organizasyonlardan dolayı uygun olmadı. Bu turu Akatlar'da oynamaya karar verdik. Taraftarlarımızdan önce davranan yarın bizimle beraber olacak" dedi.

TARAFTARA UYARI
Ergin Ataman, özellikle ligin normal sezonunda rakipleriyle deplasmanda yaptıkları maçta sarı-lacivertli taraftarların kendisine karşı tavırlarını hatırlatarak, siyah-beyazlılara aynı şekilde davranmamaları yönünde uyarılarda bulundu.

Ülker Sports Arena'da oynadıkları maçta tatsız olayların yaşandığını anlatan Ataman, "Ben de bu olaylara sinirlenip, tepki göstermiştim. Ardından diskalifiye olmuştum. Benim temennim Beşiktaş taraftarının bu şekilde karşılık vermemesi. Bizim yanımızda olsunlar. Ama rakip takıma hakaret, küfür, oyuncularına ve teknik heyete yönelik hareketler bize yakışmaz. Ülker Sports Arena'da buna en çok maruz kalan bendim. Ben kendi taraftarlarımdan bunu yapmamalarını istiyorum. Sonuçta spor yapacağız. Türk sporunda en saygı duyduğum kişi ve değerli hocam Aydın Örs var. Örs de biz oraya gittiğimizde aynısını yapacaktır. Zaten saha avantajı bizde. Gelsinler bizi desteklesinler" dedi.

Fenerbahçe Ülker'deki oyuncuların kendi oyuncuları olduğunu vurgulayan Ataman, "Türk oyuncularla genç milli takımda çalışmıştım. Taraftarlarımız bir intikam şeklinde rakip oyunculara yönelik hareketlerde bulunmasınlar. Centilmence seri oynansın istiyorum. Ben duygusal bir insanım. Deplasmandaki olayları hak etmediğimi düşünüyorum. Fenerbahçe camiasında da bunun azınlık olduğunu görüyorum. Maalesef toplum psikolojisi buraya getirdi. Üzüldüm ve tepkimi dile getirdim. Bir daha o salona gitmeyeceğim yönünde profesyonellikle uymayan bazı sözler söylemiş olabilirim. Ama saha avantajı bizde olmasına rağmen ben özellikle kendi taraftarlarımızdan bunu rica ediyorum. Ayrıca takımımın başında Fenerbahçe Ülker Arena'ya dimdik şekilde gideceğim" diye konuştu.

"ŞAMPİYON OLMAK İÇİN 3 TAKIMI GEÇMELİYİZ"
Fenerbahçe Ülker ile eşleşmelerinin bir erken final olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceği sorusunu yanıtlayan siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, "Bütün maçlar çok çekişmeli olacak. Tabii ki ligi üstte bitiren takım olarak ilk turda Fenerbahçe Ülker ile eşleşmek istemezdik. Fenerbahçe, kapasiteli bir kadro. Yine de 'erken final' diyemeyiz. Şampiyon olmak için 3 final kazanmak gerekiyor. Bu da bu finallerden biri. Şampiyon olmak istiyorsanız 3 takımı geride bırakmanız gerekiyor. İlk olarak Fenerbahçe Ülker'i geride bırakmaya çalışacağız" şeklide konuştu.

"OĞUZ SAVAŞ'IN SAKATLIĞI AVANTAJ DEĞİL"
Rakiplerinde Oğuz Savaş'ın sakatlığının kendileri açısından bir avantaj getirip getirmeyeceği yönündeki soruyu ise Ergin Ataman, "Avantaj olacağını düşünmüyorum. Biz zaten dar rotasyonla oynuyoruz. Bizim Türk oyuncularımız çok genç. A Milli Takım seviyesinde oyuncumuz yok. Oğuz sakatlanmasına rağmen rakibin bugünkü kadrosunda bile 3 tane A Milli Takım oyuncusu var. Oğuz'un sakatlığı Fenerbahçe'yi etkilemeyecek. Rakip kim olursa olsun gözümüzde büyütmeden oynamaya çalışacağız" şeklinde yanıtladı.

Fenerbahçe Ülker'in yıldızlardan kurulu bir takım olduğunu kaydeden Ataman, "Başında da tecrübeli bir antrenör var. Onun başında da çok çok tecrübeli Aydın Örs bulunuyor. Ligin normal sezonunda bazı sıkıntılar yaşamış olabilirler. Ancak play-off'larda en üst düzeyde şampiyonluk mücadelesi vereceklerdir. Beşiktaş Milangaz olarak karşılığını verip turu geçmek istiyoruz" diye konuştu.

Takımın son durumu ile ilgili bilgi veren tecrübeli çalıştırıcı, "Antalya Büyükşehir Belediyesi karşısında daha çok genç oyunculara yer vermeye çalıştık. Takımın durumu iyi, sıkıntı yok. Tabii ki diğer takımlar gibi detaylı play-off hazırlığı yapamadık. Ancak sezon boyunca oynadığımız basketbolu ve mücadeleyi buraya taşımaya çalışacağız" dedi.

Ergin Ataman, büyük maçları iyi oynayan bir takım olarak play-off'ta da aynı şekilde mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...