''Şampiyonlukları yaşamak gurur verici''

Beşiktaş Kulübü Basketbol Komitesi Üyesi Abdullah Sözer, FIBA EuroChallenge Kupası'nda şampiyonluğa ulaşmalarının gurur verici olduğunu söyledi.

NTV Spor 04.05.2012 - 12:53

Beşiktaş Kulübü Basketbol Komitesi Üyesi Abdullah Sözer, FIBA EuroChallenge Kupası'nda şampiyonluğa ulaşmalarının gurur verici olduğunu söyledi.

Yönetime gelmesinden kısa bir süre sonra Beşiktaş Milangaz'ın Avrupa kupasında tarih yazarak şampiyonluğa ulaşmanın sevincini yaşayan Sözer, yaptığı açıklamada, kendisinin ilk kupa sevincini yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Yakın zamanda yönetime geldiğimiz halde kupa mutluluğu yaşadık. Biz sadece 4-5 maçlık periyotta takıma yardımcı olduk. Başarıda sponsorumuzun ve eski yönetimin payı çok büyük. Zaten bizde o yönetim, bu yönetim diye bir şey yok. Önemli olan Beşiktaş'ın şampiyonluğu. Bunları yaşamak gurur verici. Tablo ortada, herkesin ihtiyacı varmış. Bu şevki görünce daha çok çalışmak istiyoruz.''

Takıma uğurlu geldiklerini kaydeden siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, şöyle konuştu:

''İnşallah bütün yöneticilerimiz böyle güzel bir mutluluk yaşar. Basketbolda Avrupa kupasını daha önce sadece Efes Pilsen almış. Bunun dışında Türkiye'de basketbolu bu kadar hareketli hale getiren, yükselten kulüplerin şampiyonluğu yok. Çok eskiden Efes Pilsen almış. Galatasaray, Fenerbahçe ve Anadolu Efes, bizim yaptığımız yatırımların 3 mislini yatırıyorlar. Onların da bu sezon İstanbul'daki THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nde olmaması bütün basketbolseverleri üzdü. Biz hiç olmazsa şampiyonluğu getirerek sadece Beşiktaş camiasını değil, bütün basketbolseverler için sevinç kaynağı olduk. İnşallah bu sezon 3'te 3 yaparız.''

''TAKIM OYUNU NASIL OYNANIR GÖSTERDİK''
Abdullah Sözer, elde ettikleri başarılardan herkesin örnek alması gereken şeyler olduğunu ifade etti.

Dar rotasyonda Beşiktaş Milangaz'ın 7 oyuncuyla mücadele etmek zorunda olduğunu vurgulayan Sözer, şunları söyledi:

''Bundan sadece basketbolseverler değil, takım halinde oynanan takımlardaki oyuncuların, hocaların ve yöneticilerin de ders çıkarması gerekiyor. Yedi kişiyle oynuyoruz. Karşımızdaki takımlar 12 kişiyle oynuyor. Antrenörümüz 40 dakikalık bölümlerde oyunculara 35-37 dakika ortalamalarında görev veriyor. Yatırımlar da önemli, ama takım anlayışı daha önemli. Takımın başındaki insanların, yöneticilerin büyük önemi var. Beşiktaş Milangaz bir örnektir. Takım oyunu nasıl oynanır, basketbol takımında bunu gösterdik. Oyuncularımız özveriyle oynadılar. Sakat oyuncularımız vardı, ama oyuncular o kadar duygulu ve isteklilerdi ki, o eksiklikleri hissettirmediler.''

''HER ŞEY PARAYLA OLMUYOR''
Sporda planlamanın ve organizasyonun önemine değinen siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, başarının sadece parayla gelmeyeceğini söyledi.

Ligdeki rakiplerinin önemli paralar harcayarak takımlar kurduğunu vurgulayan Sözer, ''8-9 milyon dolarlık bir takım yaptık. Rakiplerimiz bunun üstünde para harcadı. En son Anadolu Efes'i de yendik. Türkiye'nin değerli bir takımını mağlup etmiştik. Her şey parayla olmuyor'' dedi.

Beşiktaş'ta amatör ruhu canlandırmak istediklerini ifade eden Abdullah Sözer, şöyle konuştu:

''Beşiktaş'ta o ruhu canlandırmak istiyoruz. Sadece basketbol takımında değil, futbol ve diğer amatör takımlarda da aynısını yapmak istiyoruz. Profesyonel bir işin içindeyiz. Sadece amatör ruhla çarpışamazsınız. Profesyonel ama amatör ruha ve kalbe sahip oyunculara sahip olmak lazım.''

''ATAMAN İLE DEVAM EDECEĞİZ''
Basketbol komitesi üyesi Sözer, bu sezon kendilerine büyük başarılar kazandıran Ergin Ataman ile gelecek sezon da devam etmek istediklerini söyledi.

Ergin Ataman'ın elde ettiği başarılarla Türkiye'nin en iyi antrenörlerinden biri olduğunu gösterdiğini anlatan Sözer, ''Kendisiyle devam etmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, şampiyonluğu beraberce, kol kola yaşadığımız sponsorumuz Milangaz ile devam etmeyi arzuluyoruz. Bu konu da yakın zamanda halledilecek'' dedi.

Bu planlamaların yanı sıra, oyuncu kadrosunda da takviyeler düşündüklerini kaydeden Abdullah Sözer, ''Antrenörümüzle yaptığımız görüşmelerde yerli oyuncularımızın az olduğu kanısına vardık. Bir iki yerli oyuncu takviyesi yapacağız. Çıta yükseldi. Daha iyi bir takım olması lazım. İnsanların beklentileri de yüksek'' diye konuştu.

Sözer, taraftarların da kendilerine başarılarda büyük destek verdiğini ve taraftar olmadan sporun bir şeye benzemeyeceğini sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...