Sato'da son durum ne?

Slovenya Polisi tarafından sahte pasaport taşıyor suçlamasıyla gözaltına alınan Sato'nun durumu hala belirsiz. Geceyi gözaltında geçiren Sato, TSİ 12.00 sularında savcı karşısına çıkacak. Slovenya Polisi'nin suçladığı Sato'nun serbest bırakılması da mahkemeye çıkarılması da mümkün...

NTV Spor 19.10.2012 - 12:22

Fenerbahçe kafilesi ile birlikte Union Olimpija maçı için ile gittiği Slovenya'da, pasaportunun sahte olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Sato'nun durumundaki belirsizlik sürüyor. Yaşanan olay sonrası Slovenya Polisi'nden yapılan açıklamada "Romain Sato, ülkeye sahte pasaportla girmeye çalıştı, savcı karşısına çıkarılacak" denildi. Bu arada Union Olimpija Kulübü de bir açıklama yaparak yaşananların kendileriyle alakalı olmadığını duyurdu.  
 
Fenerbahçe Ülker'de Romain Sato şoku sürüyor. THY Euroleague'de Union Olimpija ile oynayacağı maç için Slovenya'ya giden sarı lacivertlilerde Sato'nun pasaportuna el konulup, tecrübeli oyuncunun sahte pasaport taşıdığı iddiasıyla gözaltına alınmasının ardından belirsizlik sürüyor.
 
SAVCI KARŞISINA ÇIKACAK
Geceyi gözaltında geçiren Sato, Türkiye saati ile 12.00-12.30 sularında savcı karşısına çıkacak. Eğer savcı, Slovenya Polisi'nin iddia ettiği üzere Sato'nun sahte pasaport taşıdığına kanaat getirirse, tecrübeli oyuncuya mahkeme yolu görünecek. Mahkemeden ise Sato'nun sınırdışı edilmesi ya da suçsuz bulunup serbest bırakılması yönünde bir karar çıkabilir.
 
Ancak savcı Sato'ya yöneltilen suçlamayı asılsız bulursa, Sato mahkemeye çıkmadan doğrudan serbest bırakılacak. Ancak Sato serbest bırakılsa bile bu akşamki maçta forma giymeyecek. Fenerbahçe Yönetimi, geceyi koltukta uyuyarak geçiren Sato'yu, serbest bırakılması durumunda ilk uçakla İstanbul'a gönderecek.
 
SLOVENYA POLİSİ'NDEN AÇIKLAMA
Dün öğle saatlerinde ülkeye giriş yapan Fenerbahçe Ülker kafilesinden Sato'yu sahte pasaport taşıdığı gerekçesiyle gözaltına alan Slovenya Polisi'nden sabah bir açıklama geldi. Açıklamada "Dün Slovenya Polisi, bir yabancı vatandaşı ülkeye girmek için gerekli evrakı bulundurmadığı için yakaladı. 31 yaşındaki bu kişi, Orta Afrika vatandaşı olduğunu söylüyor. Ancak kendisi ülkeye sahte pasaportla girmeye çalıştı. Savcı karşısına çıkarılacak." denildi.
 
Açıklamada ayrıca, Sato'nun pasaportunda bazı usülsüzlükler olduğu, daha önce hiç gitmediği ülkelere ait damgalan bulunduğu, pasaport nuhmarasının da eşleşmediği belirtildi.
 
O PASAPORTLA ABD, TÜRKİYE VE ALMANYA'DA SORUN YAŞAMAMIŞTI
Olayla ilgili ilginç bir ayrıntı ise şu: Romain Sato, Slovenya polisi'nin sahte dediği pasaport ile transfer için ABD'den Türkiye'ye gelmiş, kamp için Türkiye'den Almanya'ya gitmiş, ardından da Almanya'dan yine Türkiye'ye giriş yapmıştı. Slovenya Polisi'nin sahte dediği pasaportta bugüne kadar ABD, Türk ve Alman Polisi'nin bir usülsüzlük bulmaması; olayı daha da ilginç hale getiriyor.

UNION OLIMPIJA'DAN AÇIKLAMA
Bu arada Fenerbahçe'nin rakibi Union Olimja'dan da konuyla ilgili açıklama geldi. Sloven kulübünden yapılan açıklamada "Biz bu olaya müdahil değiliz. Sorunu çözmeye çalıştık ama durum Slovenya yasalarından kaynaklanıyor. Umarız sorun çözülür ve Sato maçta oynar" denildi.

Sayfa Yükleniyor...